Mekaanista juoksumattoa..?

Miki

Hei kaikki!
Haluaisin hankkia itselleni mekaanisen juoksumaton, nykyisin kaikki kuntosalien juoksumatot toimivat kuitenkin sähköllä, mutta kyllähän mekaanisia mattoja ennen ainakin valmistettiin.
Onko kenelläkään tietoa onko niitä mistään saatavilla? Ja jos niin mistä? Ja mihin hintaa?

6

2646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Mitä ihmettä sinä juoksumatolla? Suomessahan voi säiden puolesta juosta ympärivuotisesti ulkona, eli tuollaisen hankint on täysin turhaa.

      • Mara.S

        Tämän palstan lukijat taitavat kaikki juosta ulkona. Kuntoilu-palstalla saattaisi olla myös sisämatolla taapertajia.


      • Tjaba
        Mara.S kirjoitti:

        Tämän palstan lukijat taitavat kaikki juosta ulkona. Kuntoilu-palstalla saattaisi olla myös sisämatolla taapertajia.

        Monet huippujuoksijatkin treenaa talvipakkasilla matolla esim. Utriainen.Meeppäs
        Utriaisen kans viivalle ja kokeile onko se taapertaja?


      • Sivullinen00

        Jos esitetään kysymys, niin vastataan siihen tai ollaan hiljaa. Kiitos.


    • googlettamalla

      Googlen avulla löysin heti juoksumattosivuja ja ensimmäiseksi silmään pisti seuraava http://www.tunturi.fi/fitness/treadmills.cfm

      Monenmallista mattoa. Lisää löytyy tietoa, kun ottaa www.Google.fi eteen ja kirjoittaa hakukenttään yksinkertaisesti juoksumatto. Heti löytyy kymmeniä kiinostavia ja vähemmän kiinostavia juoksumattosivuja netistä.

      Itse olisin kauheasti kiinnostunut rullaluistelumatosta, mutta ovat suurikokoisia ja erittäin kalliita. Onkohan Suomessa yhtäkään, en ainakaan ole kuullut. Maailmalla niitä löytyy mm. kuntosaleista. Lähin taitaa olla Tukholmassa.

      Toistaiseksi korvaan rullaluitelun juoksulenkeillä ja jäällä luistelulla. Peruskunto kyllä säilyy niilläkin talven yli.

    • deksi

      kyllähän noita huuto.netissä on kaupan melko useesti. ja mekaanisia mattoja jotkut ovat rakennelleet myös kotona, eli sekään ei ole mahdotonta.

      Ja tuolla joku otti huippujuoksijoiden matto harjoitteluun kantaa, aktiivina voisin sanoa sen että, lähes poikkuksetta kaikki aktviit tekevät ainakin joitakin harjoituksia jossain vaiheessa uraa matolla. Etenkin vammojen jälkeen monet tekevät lenkkejä ja reippaitakin matolla. siinä ei tule niin suurta puristusta kuin maantiellä. eli ei matto oli pelkästään kuntoilijoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      976
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe