Hyvä kirjoitus säteilytasapainosta ja energiavirroista.
Kannattaa lukea.
Oikaisee monia harhoja, joita julistajat ovat täälläkin koittaneet virheellisesti esittää.
"Jos maan piiriin tuleva auringon säteilyenergia poistuisi avaruuteen saman suuruisena, niin voimakone maa pysähtyisi.
Auringon säteilyenergia on keskeinen käyttövoima kaikille maan, veden ja biosfäärin prosesseille.
Sen lisäksi vaikuttavat gravitaatio, maan pyörimisliike ja kuu radallaan. Lisäksi on seismisiä ja pitkäkestoisia geologisia prosesseja vaikutuksineen.
Avaruudesta saadaan eri sorttista säteilyä, jolla on oma, heikosti ymmärretty vaikutuksensa maan ilmakehän ja maanpiirin prosesseihin."
https://karvola.wordpress.com/2019/02/25/sateilytase-ja-energiavirrat/
Säteilytase ja energiavirrat
11
52
Vastaukset
- Anonyymi
Pohdinta lähtee mielestäni väärältä pohjalta, auringon vaikutus aiheuttaa maan kiertoliikkeen energian lisäystä vuorovesivaikutuksen vuoksi, hidastaen maan nopeutta ja lisäämällä etäisyyttä.
Säteilyenergia on kokonaisuudessaan lämpöenergiaa, ja toteamus :
" Mutta termodynamiikan mukaan mikään energian muunnosprosessi ei tapahdu jäännöksettä. ",
pitää luonnollisesti paikkansa, joskin kaikki energia joka auringosta tulee säteilemällä, muuttuu lopulta lämmöksi, kuten jäännöskin, ja taseen on oltava tasapainossa, tai paistumme tänne.
Asiasta voidaan käydä keskustelua energian käytöstä esim potentiaalienergiaksi, joka pitkällä tähtäimellä on pelkästään tilapäistä, ja pidemmällä aikavälillä, jos lämpötasapaino ei olisi balanssissa, olisimme tuhoutuneet jo kauan sitten.
Tämä ei tietenkään sulje pois poikkeustilanteita, ja vaihteluja, mutta keskimäärin säteilyenergia ainakin tuntemamme ajanjaksojen puitteissa on kohtuullisen tasapainossa, myös maan olosuhteissa.Niin, auringon lämpöhän se täällä aiheuttaa esim. kaikki sääilmiöt, ja niihin tarvitaan melkoisesti energiaa.
- Anonyymi
EelisPermanen kirjoitti:
Niin, auringon lämpöhän se täällä aiheuttaa esim. kaikki sääilmiöt, ja niihin tarvitaan melkoisesti energiaa.
Niin, ja ne kaikki sääilmiön liikkeet myös tuottavat täsmälleen yhtä paljon energiaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, ja ne kaikki sääilmiön liikkeet myös tuottavat täsmälleen yhtä paljon energiaa.
Joo, niin se on että sama lämpöenergia mikä tulee, on myös poistuttava, muuten meidät 'hukka nokkii'.
Gravitaatioenergian suhteen olemme voimattomia, aika ajaa planeettamme niin kauas auringosta että nykymuotoinen elämä ei ole mahdollista, onneksi siihen kuiteski menee aika pitkä tovi.
"voimakone", heh.
Pelkkää potaskaa koko kirjoitus. ei anna aihetta enempään.Sanoo jons, joka ei tajunnut kirjoituksesta tuon taivaallista.
Silloinhan se ei todellakaan anna jonssille aihetta enempään.- Anonyymi
Niin ja oliko sinulla joitain perusteluja mielipiteesi tueksi, vai trollaatko vain huviksesi ?
- Anonyymi
Komppaan Jönssiä. Case closed.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Komppaan Jönssiä. Case closed.
Jönssi on Jönssin ainoa kaveri.
- Anonyymi
Pitääkö tässä ottaa esille ennalta rekatut jäätelöseliseli - tunnukset ja alkaa niillä kirjoitella ilmastosta huolestuneita viestejä?
- Anonyymi
Erityisen jännää on se, että alkoivat viestit pysymään palstalla, ilman julistajien sensuuria.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli306332Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144764Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle413314IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm623151Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3601770Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111598- 721418
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861368Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411328- 841244