Ilmaston vai luonnon suojelu?

Hyvä kirjoitus ilmaston suojelun verukkeella rakennetuista tuulettimista.
Tuottavat paljon vahinkoa, eikä vähiten niillä tuotetun vähäisen sähkön tolkuttomalla hinnalla.
Tällaista on "ilmaston suojelu".
Kannattaa lukea.

"Tuulivoima vastatuulessa Saksassa – ilmaston ja luonnonsuojelun tavoitteiden välillä paha ristiriita

Vähitellen on kuitenkin huomattu, että tuulivoimalat tuhoavat valtavasti lintuja, lepakkoja, hyönteisiä ja pieneläimiä. Lisäksi tuulivoiman rakentamista varten on alettu kaataa entistä enemmän metsää. Ristiriita ilmaston ja luonnonsuojelun tavoitteiden välillä onkin noussut ilmastopolitiikan keskipisteeseen."

https://www.suomenuutiset.fi/tuulivoima-vastatuulessa-saksassa-ilmaston-ja-luonnonsuojelun-tavoitteiden-valilla-paha-ristiriita/

8

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen myös erittäin huolissani lepakoiden räjähtelystä tuulivoimaloiden läheisyydessä.

      • Anonyymi

        Missähän tuollaista on tapahtunut?



      • Anonyymi
        EelisPermanen kirjoitti:

        Taisi anonyymi koittaa taas halventaa erään puolueen edustajaa, joka toi alla olevan asian esille.

        https://www.newscientist.com/article/dn14593-wind-turbines-make-bat-lungs-explode/

        Erikoista että Permanen kirjoittaisi tuollaista. Miten on mielipide kääntynyt ihan kokonaan?

        Eeliksellä ei pitkään aikaan ollut rekisteröityä nimimerkkiä. Onko joku kiusanteon vuoksi luonut hänen nimissään uuden nimimerkin?

        Eipä ole erityisen asiallista kaapata toisen nimimerkkiä omaan käyttöön.


    • Anonyymi

      Minulle on ollut jo kauan selvää, että vihreä liike ennenpitkää ajautuu umpikujaan, Yrirykeset toteuttaa niiden tolkuttomia vaatimuksia tulee tuottamaan yhä suuremmasssa määri niin suuria ongelmia, että ne ajautuu umoiklujaan.

      Tuossa nyt oli hyvä esimerkki siitä, kuinka vihreiden tavoitteet lyö toinen toistaan korville. Täytyisi muiden jo herätä todellisuuteen. Maailman energiatarpeen täyttäminen on täysin mahdotonta niillä vihreiden hyväksymillä keinoilla.

      Suomessa nyt vihreät ei aktiiviseti vastusta ydinvoimaa, mytta Saksassa ne vastustaa sitäkin. Olisi mukava tutkia, mikä on vihreiden kannattajien älykkyysosamäärä. Ei se voi olla edes keskitasoa.

      Yleensäkin poliitikoista harva yltää keskitason yläpuolelle. Kyllä sen lausunnoista huomaa. Ei sinne huiput edes pyri. Huiput joutuu siellä epäsuosioon.

      • Anonyymi

        Veikkaan että vain puolet poliitikoista yltää keskitason yläpuolelle.


      • Anonyymi

        Minä taas veikkaan että suunnilleen puolet poliitikoista on keskitason alapuolella.
        Varsinkin naispoliitikoista puolet on naispoliitikkojen keskitason alapuolella.


    • Anonyymi

      Ilmasto muuttuu tästä eteenpäin seuraavat 40 vuotta kylmempään päin ennen kuin se alkaa taas lämpiämään ilmaston pitkäaikaisseurannan mukaan. Kohu ilmaston lämpenemisestä on turha mutta luonnon muu tuhoutuminen ihmisten vaikutuksesta on tosiasia ja on vaarallisempi kuin kuvitteellinen ilmaston lämpeneminen, johon haetut ratkaisut kuten sähköautot ja tuulienergian käyttöön tuulipuistoilla tuhoisaa luonnolle mutta ilmaston muutokseen ei mitään vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe