Syön kauran puurona en litkuna. Miettikää kuinka paljon ilmastomyönteisempää on ostaa kauraryynit kuivana ja sekoittaa ne veteen vasta kotona.
Vastaukset 1
- Anonyymi
Joo, noiden jalosteiden valmistus, pakkaaminen, kuljetus, kylmäketju ja kuljetettavan veden vaatima tila kuluttaa tottakai energiaa.
Puuroja en syö, mutta kaura on leipänä loistavaa ruokaa. Hiutaleista syntyy käden käänteessä matala täysjyväleipä, ei tarvitse edes käsiä jauhoihin sotkea.
Kansakoulussa aikoinaan pakotettiin lapset syömään puuroja maidolla. Ei mene alas kumpikaan, varsinkaan maito. Kai se on jonkinlainen vapauden kokemus, kun ei ole enää pakkovallan armoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231108
- 651013
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93793- 77743
- 42681
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la37665- 67614
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka28576Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37498