Viisauden kirja 19:18-19
"Harpunsoitossa rytmi vaihtelee, mutta sointi ei muuksi muutu. Samoin vaihtuu aineiden rakenne. Tämä on selvästi nähtävissä siitä, mitä aikanaan tapahtui: maaeläimet muuttuivat vesieläimiksi ja uiden liikkuvat nousivat maalle,---"
Viisaudenkirja todistaa evoluutiosta
14
132
Vastaukset
- Anonyymi
Turhan työn teki Ukko-Nooa kun kokosi eläimet arkkiinsa.
Evoluutio olisi hoitanut työn hänen puolesta. Odotellessaan uusia maaeläimiä Nooan porukka olisi voinut vaikka kalastella....- Anonyymi
Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli.
Kiva tarina kuitenkin ja esimerkki siitä kuinka ikivanhat kertomukset uppoavat joidenkin lajitoveriemme aivoihin tieteenä ja totuutena.
Uskontokuntien uskonmestarit ovat paljon vartioita alastoman apinan planeetalla. Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli.
"Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli"
Vedenpaisumus ja Nooan arkki ovat historiallinen tositapahtuma, joka on todistettu Raamatussa ja jota tieteelliset havainnot myös tukevat.Mark5 kirjoitti:
"Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli"
Vedenpaisumus ja Nooan arkki ovat historiallinen tositapahtuma, joka on todistettu Raamatussa ja jota tieteelliset havainnot myös tukevat."Vedenpaisumus ja Nooan arkki ovat historiallinen tositapahtuma, joka on todistettu Raamatussa ja jota tieteelliset havainnot myös tukevat."
Josta kummastakaan ei ole päteviä todisteita, jo tuo sinun raamattusi ei koskaa ole todistanut yhtään mitään.- Anonyymi
downunder38 kirjoitti:
"Vedenpaisumus ja Nooan arkki ovat historiallinen tositapahtuma, joka on todistettu Raamatussa ja jota tieteelliset havainnot myös tukevat."
Josta kummastakaan ei ole päteviä todisteita, jo tuo sinun raamattusi ei koskaa ole todistanut yhtään mitään.Raamatun kertomukset perustuvat osaltaan mielikuvituksen tuotteiksi ja toisaalta aikojen saatossa muuttuneiksi kertomuksisi todellisista tapahtumista.
Vedenpaisumus lienee alkujaan kertomus (paikallisesta) suurtulvasta, mahdollisesti tuhansia vuosia sitten tapahtunut Mustanmeren tulva valtamerien pinnannan nousun vuoksi . Sisämerenä ollut Mustameri yhdistyi silloin valtameriin syntyneen Bosborin salmen kautta.
Kaippa silloin myös joku Nooa-karjankasvattaja keräsi karjansa ja sukunsa lotjaan ja ajelehti meren toiselle rannalle. Tarinat nuotiotulilla sitten värittyivät tuhansien vuosien aikana nykyisiksi Raamatun kertomuksiksi. - Anonyymi
Mark5 kirjoitti:
"Oikeasti kertomus Nooasta on pelkästään kirjailijan aivojen tuotos, teoria siitä miten vedenpaisumuksesta selvittiin. Myös vedenpaisumus on kirjallinen oletus, novelli"
Vedenpaisumus ja Nooan arkki ovat historiallinen tositapahtuma, joka on todistettu Raamatussa ja jota tieteelliset havainnot myös tukevat.3000 vuotta taaksepäin raamatun keretomuksia kertoville paikallinen tulva kuten Mustanmeren tulviminen merenpinnan tasolle riitti vedenpaisumuksen todisteeksi.
Nykytiede ei ole etsinyt muuta kuin paikallista todistetta raamatun vedenpaisumus -kertomuksen alkulähteeksi.
- Anonyymi
HARP TWINS mitä näet näissä.
"Tämä on selvästi nähtävissä siitä, mitä aikanaan tapahtui: maaeläimet muuttuivat vesieläimiksi ja uiden liikkuvat nousivat maalle,"
Mitään sellaista ei ole kukaan koskaan havainnut. Maaeläimet ovat aina olleet maaeläimiä ja vesieläimet vesieläimiä ja se on kyllä havaittu.- Anonyymi
Raamatun kertomus Joonaasta ja valaskalasta todistaa myös aloittajan raamatullista evoluutiota omalla tavallaan. Joonan valaskala on muuttunut nykymailman valaaksi eli nisäkkääksi.
Tämänkin kertomuksen kreationistit haluavat varmaan myös tieteellisesti todistaa....kuhan ehtivät kiireiltään, otaksuisin- Anonyymi
Kyllä valaskalat ovat valaskaloja edelleenkin. Miksi ne olisivat jollain lailla muuttuneet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä valaskalat ovat valaskaloja edelleenkin. Miksi ne olisivat jollain lailla muuttuneet?
Tarkoitat varmaan valashaita?
Se ei ole valas vaan planktonia syövä hai.
Pitäsi varmaan uusissa raamatunkäännöksissä kirjoittaa että Joonan nielaisi hai eikä valas, heh.
paljon on kirjoitettu ennen meitä..onko 3000 vuotta sitten paljon,,entä 20 000 vuotta ja entä kun mennään miljooniin vuosiin ennen meitä eläneitä..ihminen ei valitettavasti ole ainut laatuinen..elämme nyt..ajattelemme nyt,tiedäme nyt,tietomme ymmärryksestä on nyt,,eniten surettaa tämä suuri valhe..ymmärrän sen että jos ihminen ei saa ruokaa se kuolee,,elämässä pysyminen..on ihmisen tehtävä..uskonnot,aatteet.jos sinulla ei ole rahaa,,kuolet,eläinkunnassa esm.
krokotiili voi olla syömättä vuoden..ihminen on hauras ,ja vielä älyn kautta tullut julmuus,,,kopsahtaa omaan nilkkaan jesss..- Anonyymi
Tokihan ihminen on ainutlaatuinen....muiden elävien tapaan.
Evoluutio värkkäsi meille tekevät kädet , puhekyvyn ja ajatteluun kykenevät aivot.
Vaan näillä mennään, evoluutio ei tunne ennakkotestejä. Ihmiskunta on oman kehityksensä vanki .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3103248Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun182151Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151850Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141595Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4111489Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361374Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2221263- 171224
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631056Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201000