Miten pukeutua puolimaraton kisaan +12 ja vesisade

Anonyymi

Mitä kannattaa laittaa päälle? Tavoite koittaa jaksaa juosta koko matka noin 1.50 aikaan ta alle. Luvattu vesisadetta ja lämpöä noin 12 astetta, ehkä tuultakin. Ite oon aatellut lyhythihaista ja shortseja, mutta vaikuttaako tuo kylmyys jotenkin sitten vai onko tuo puolimara kuitenkin niin lyhyt, että menee vaikka munasiltaan?

3

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu täysin henkilön kylmänkesto-ominaisuuksista. Jos lihakset ei kramppaa, tuollakin asusteella pärjää. Viime vuonna Pirkan Hölkän lähdössä oli n. 4 astetta lämmintä ja silti porukassa oli sortsimiehiä. Itsellä raja menee näin syksyllä jossain juuri tuon 12-14 asteen välillä, jolloin laitan jo pitkät housut kisaankin jalkaan. Muuten alkaa puskemaan nesteitä verisuonten supistumisen takia ulos ja tulee pakollinen puskakäynti.

    • Anonyymi

      Laittaisin sormikkaat lähtiessä. Itsellä lentäisi roskiin n. 7km kohdilla, mutta kuka mitenkin. Sateella 1/2 pituiset trikoot. Samoten paita saisi sateella olla tyköistuva, ehkä T-mallinen. Viivalle pitkässä lämppäpaidassa, jonka hylkää juuri ennen paukkua. Siinä mun resepti ko. keliin. Jis mahdollista valita, niin kengät mahdollisimman vettä imemättömät. Samoten sukat, pituus lyhyt.

    • Anonyymi

      Olen sen verran pedantti, että teen joka kisasta lyhyet muistiinpanot, sisältäen tiedon lämpötilasta, kelistä ja varusteista ja oliko ne sopivat. Siitä on kertynyt vuosien mittaan iso määrä kokemusperäistä tietoa, jonka perusteella tulee nykyään hyvin harvoin huteja vaatetuksen suhteen. Etenkin kun pitkiä polkukisoja juoksee, siellä tulee äitiä ikävä, jos on ihan väärissä kamppeissa liikkeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      218
      3174
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      300
      2748
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1798
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      52
      1700
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      43
      1570
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1366
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1280
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1260
    9. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1249
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      417
      1246
    Aihe