Miksi ruokien hiilijalanjälki ilmoitetaan kiloa kohti eikä energiasisältöä kohti. Jos verrataan vaikka salaattia ja juustoa keskenään niin onhan se aivan eri asia syödä kilo juustoa kuin kilo salaattia jos nälkä on tarkoitus pitää loitolla.
Kilokalorit
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Autojen päästöt ilmoitetaan yleensä kilometriä kohti.
Ei sekään ole tarkka, koska ominaiskulutus riippuu ajotavasta ja ennen kaikkea nopeudesta.
Autojen/moottoreiden ominaiskulutus on kokonaan eri asia kuin kulutus.
Päästöt riippuu siis kulutuksesta ja suurempi nopeus vaatii enemmän rehoa ja päästöt kasvaa, ominaiskulutus kertoo vain kulutuksen / tuotettu energia.
Ruuan suhteen kalorimäärä on energiansuuruus.
Eri elintarvikkeilla sama energia saadaan eri määrästä ja tällä pyritään ohjaamaan ravinnon käyttöä niin että ei ahmita energiaa enenpää kuin on kulutusta.
Se taas mistä ruokatarvikkeesta energiamäärä on peräisin on toisarvoinen tieto.
Tarkoitin ominaiskulutuksella kulutusta per km. Hyötysuhde on sitten toinen juttu. Se on moottorin ominaisuus, mutta riippuu myös esim. kierrosluvusta eli ajotavasta.
Pitäisi suhteuttaa tarpeeseen tai kulutukseen.
Eli suhteutettuna määrään jonka keskimääräinen ihminen tarvitsee elääkseen. Ehkä pitäisi vielä ottaa huomioon todellinen kulutus, koska joitakin ruoka-aineita kulutetaan enemmän kuin tarvittaisiin (vielä enemmän kuin toisia).
Tein+pienen+laskelman.
Lepokulutus+80+kg+ihmisellä+edellyttää+vuorokaudessa+0.6+kg+juustoa+tai+13+kg+vihreää+salaattia+(ilman+kastikkeita).+Kummassakin+tapauksessa+CO2-päästö+noiden+valmistuksesta+on+noin+6+kg.+Lisäksi+tulee+hengityksen+päästö+noin+0.8+kg.+
Hengityksen+osuus+on+noin+10+%+ja+90+%+tulee+ravinnon+valmistuksen+päästöinä.+Siltä+osin+näyttää+olevan+sama+syökö+pelkkää+juustoa+tai+pelkkää+salaattia.
Raskaassa+liikunnassa+kulutus+voi+olla+4-kertainen+rasituksen+aikana.
Ylipainoisille tulisi säätää hiilivero. Mitä sanoo demari ja vihreä.
Pyöräily aiheuttaa CO2-päästöjä noin 50 g/km ravinnontarpeen lisääntymisen kautta. Se on noin puolet pikkuauton ominaispäästöstä. Kun autossa on kaksi henkilöä, niin päästö on samaa tasoa kuin fillarilla.
Laskelman+mukaan+hengissä+pysytteleminen+aiheutaa+noin+30+%+keskivertosuomalaisen+vuotuisista+päästöistä.+Toinen+30+%+tulee+lämmittämisestä,+mikä+sekin+tukee+hengissä+pysyttelemistä.+Karkeasti+kolmas+30+%+tulee+liikkumisesta+paikasta+toiseen.+
Melko+yltiöpäinen+tavoite+on+nollapäästöisyys+vuoteen+2035+mennessä.+Vastaan+tulee+monta+tasa-arvokysymystä.
Tuolla on saatu 16 g/km ja autolle 271g/km
https://www.ourstreetsmpls.org/does_bike_commuting_affect_your_carbon_footprint_and_how_much
Toyota Yarikselle netistä löysin 116 g/km.
Pyörälle 16 g/km on optimistinen ja 50 g/km pessimistinen. Totuus lienee 30 g/km paikkeilla. Tulos riippuu painosta, vierintävastuksesta, ilmanvastuksesta ja lihastyön hyötysuhteesta. Näille voi olettaa erilaisia lukuarvoja.
Elintarvikkeiden myyntiperuste on niiden massa, ei energiamäärä. Kukin saa halutessaan laskea optimoinnit eri tuotteille eli hiilijalanjäljen minimointi tarvittavaa energia, kuitu ja hivenainemäärää kohti.
Joskus netistä löytyi humalatilan optimointiin soveltuva tietokanta eli juomien hinta alkoholimäärään suhteutettuna. Myynti tapahtui silti litrahinnoiteltuna.