Mten erottaa hyvät ja huonot munat?

Anonyymi

Tietyn merkkisten kanamunien (valkoinen) kuori poksahtaa harmillisen usein rikki (siis joka kolmas tai jopa joka toinen poksahtaa) kun munan laskee kiehuvaan veteen. Toisen merkkisen munan (ruskea) kuori ei juurikaan koskaan rikkoudu. Tiedän ettei munan kuoren rikkoutuminen välttämättä tarkoita sitä että muna olisi pilaantunut, mutta saattaa olla pilaantunut, joten heitän poksahtavat samantien sen kummemmin tarkastelematta roskiin. Voiko munien poksahdusherkkyyttä jotenkin arvioida ostaessa?

Olen ostanut vain kahta eri merkkistä munaa, koska niissä on aina eniten aikaa ennen VMP:ää. Poksahtavissa on siis valkoinen kuori ja kestävissä on ruskea. Onko ruskeakuorinen muna vähemmän herkkä poksahtamaan?

Tämän kokemuksen perusteella ostasin vain e.m. ruskeakuorisia munia mutta niitä ei aina ole hyllyssä.

7

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keitä munankeittimellä ja tee keittimen mukana tulevalla piikillä munan yläosaan jäävään päähän (missä ilmatasku) reikä. Pitää olla tosi huono tuuri, jos saa sen jälkeen munaa hajoamaan lämmitysvaiheessa.

    • Anonyymi

      Ne täytyy lämmitellä ensin niinku vähä.

    • Anonyymi

      Miksi muna pitää laittaa kiehuvaan veteen?
      Olen keittänyt kananmunan joka aamu ainakin 30 vuotta laittaen sen kylmään veteen. Ei varmaankaan joka vuosi ole muna hajonnut. Vielä kun lorauttaa teelusikallisen etikkaa veteen, niin kuoren särkyessä munan sisus ei leviä veteen vaan muna säilyy siistinä.

      • Anonyymi

        Koska mummo (kokki) niin opetti: 1) jos kestää kuumaan veteen varovasti laskemisen (ruokalusikalla tai grilliottimilla tms) niin sitten on hyvänlaatuinen muna ja 2) muna on paljon helpompi kuoria verrattuna siihen että panisi munan kylmään veteen. Olen aivan varma että tuo kuoren irtoamisteoria pitää paikaansa, olen verrannut sitä monta kertaa ja aina päätynyt selkeästi siihen että kiehuvaan veteen pitää panna, silloin ei koskaan tarvitse kynsiä kuorenpalasia munan pinnalta, muna kuoriutuu melkein kuin itsestään sen jäkeen kun on kopauttanut munan rikki.

        Noihin mummon aikoihin muuten munan myyntitoimitusta varten oli maitokaupassa laite joka oli noin A3 kokoinen ja jotain 15 cm korkea, yläpinnassa oli munaa pienempiä reikiä joihin munat asetettiin ja sitten myyjä käänsi katkaisinta jolloin laitteeseen (pohjalle) syttyi valo joka valaisi munat. En koskaan kysynyt mitä munista tihrusteltiin, olin todella nuori tuolloin, toimenpide kyllä teki vaikutuksen, ja muistan ajatelleeni että aika paljon työtä kuluu munanmyyntiin siihen nähden kunika halpoja ne olivat. Munat muuten pakattiin sitten paperipussiin.


    • Anonyymi

      Munaa ei tarvitse laskea. Muna on yksikkö, eli munia on yksi.

      • Anonyymi

        "Munaa ei tarvitse laskea. Muna on yksikkö, eli munia on yksi."
        Minkä suureen yksikkö muna on?
        Dekamuna lienee sitten kymmenen munaa jotakin, kilomuna tuhat munaa jotakin.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe