Mten erottaa hyvät ja huonot munat?

Anonyymi

Tietyn merkkisten kanamunien (valkoinen) kuori poksahtaa harmillisen usein rikki (siis joka kolmas tai jopa joka toinen poksahtaa) kun munan laskee kiehuvaan veteen. Toisen merkkisen munan (ruskea) kuori ei juurikaan koskaan rikkoudu. Tiedän ettei munan kuoren rikkoutuminen välttämättä tarkoita sitä että muna olisi pilaantunut, mutta saattaa olla pilaantunut, joten heitän poksahtavat samantien sen kummemmin tarkastelematta roskiin. Voiko munien poksahdusherkkyyttä jotenkin arvioida ostaessa?

Olen ostanut vain kahta eri merkkistä munaa, koska niissä on aina eniten aikaa ennen VMP:ää. Poksahtavissa on siis valkoinen kuori ja kestävissä on ruskea. Onko ruskeakuorinen muna vähemmän herkkä poksahtamaan?

Tämän kokemuksen perusteella ostasin vain e.m. ruskeakuorisia munia mutta niitä ei aina ole hyllyssä.

7

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keitä munankeittimellä ja tee keittimen mukana tulevalla piikillä munan yläosaan jäävään päähän (missä ilmatasku) reikä. Pitää olla tosi huono tuuri, jos saa sen jälkeen munaa hajoamaan lämmitysvaiheessa.

    • Anonyymi

      Ne täytyy lämmitellä ensin niinku vähä.

    • Anonyymi

      Miksi muna pitää laittaa kiehuvaan veteen?
      Olen keittänyt kananmunan joka aamu ainakin 30 vuotta laittaen sen kylmään veteen. Ei varmaankaan joka vuosi ole muna hajonnut. Vielä kun lorauttaa teelusikallisen etikkaa veteen, niin kuoren särkyessä munan sisus ei leviä veteen vaan muna säilyy siistinä.

      • Anonyymi

        Koska mummo (kokki) niin opetti: 1) jos kestää kuumaan veteen varovasti laskemisen (ruokalusikalla tai grilliottimilla tms) niin sitten on hyvänlaatuinen muna ja 2) muna on paljon helpompi kuoria verrattuna siihen että panisi munan kylmään veteen. Olen aivan varma että tuo kuoren irtoamisteoria pitää paikaansa, olen verrannut sitä monta kertaa ja aina päätynyt selkeästi siihen että kiehuvaan veteen pitää panna, silloin ei koskaan tarvitse kynsiä kuorenpalasia munan pinnalta, muna kuoriutuu melkein kuin itsestään sen jäkeen kun on kopauttanut munan rikki.

        Noihin mummon aikoihin muuten munan myyntitoimitusta varten oli maitokaupassa laite joka oli noin A3 kokoinen ja jotain 15 cm korkea, yläpinnassa oli munaa pienempiä reikiä joihin munat asetettiin ja sitten myyjä käänsi katkaisinta jolloin laitteeseen (pohjalle) syttyi valo joka valaisi munat. En koskaan kysynyt mitä munista tihrusteltiin, olin todella nuori tuolloin, toimenpide kyllä teki vaikutuksen, ja muistan ajatelleeni että aika paljon työtä kuluu munanmyyntiin siihen nähden kunika halpoja ne olivat. Munat muuten pakattiin sitten paperipussiin.


    • Anonyymi

      Munaa ei tarvitse laskea. Muna on yksikkö, eli munia on yksi.

      • Anonyymi

        "Munaa ei tarvitse laskea. Muna on yksikkö, eli munia on yksi."
        Minkä suureen yksikkö muna on?
        Dekamuna lienee sitten kymmenen munaa jotakin, kilomuna tuhat munaa jotakin.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3299
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1786
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1654
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe