Paras päätös uudelta hallitukselta,tupakkivero nousee! Nousisi vain kunnolla! Nämä haisevat höyryveturit ehkä vähentäisivät ikävää tapaansa. Ja vielä natsat luontoon,hölmöjäkin vielä ovat!
Mainio päätös Tupakkivero nousee
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Nousis vain alkohooliverokin, sillä eihän nyt viinaksia maistella jos ei sauhuille lähetä ryypyn jälkeen.Kuuluvat nääs yhteen niinkuin siitin ja vulva. Jos on varaa nautiskella kummastakin haittaaineesta, niin sekös varattomia potuttaa.
- Anonyymi
Onneksi Ruottin puolelta saa halpaa nuuskaa ja tupakkaa.
Hölmöä on veroja liian korkealle nostaa!- Anonyymi
Eikait se nyt halpaa ole
- Anonyymi
Mitäpä tuo haittaa, eihän juurikaan kukaan enää tupakkaa polta ja loputkin heittävät moisen tupruttelun ja hyvä niin. Ihminen kun sivistyy niin tiedostaa tupakanpolton vaarat ja sen pahan hajun ja rahan tuhlauksen. Koulutus lisää savuttomuutta, vain syrjäytyneet ja vähän opiskelleet hassaavat olemattomat tulonsa tupakkaan.
- Anonyymi
Olipa kommentti,sivistyneet ei tupakoi? Olet hyvä luokittamaan ihmiset vaikka ihminen on aina ihminen,oli sen koulutuspohja mikä hyvänsään,tunnet varmaan jonkinlaista ylemmyyden tunnetta ja oletat olevasi parempi ihminen kuin monet muut?Olet varmaan urasi huipulla ja etkä tervehdi tupakoivaa sukulaistasi tai tuttavaasi jos muut näkevät?Ajatusmaailmasi kaipaisi korjaamista ainoa asia missä olet oikeassa, tupakointi on turhaa ja epäterveellistä muu ajattelutapasi on syvältä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa kommentti,sivistyneet ei tupakoi? Olet hyvä luokittamaan ihmiset vaikka ihminen on aina ihminen,oli sen koulutuspohja mikä hyvänsään,tunnet varmaan jonkinlaista ylemmyyden tunnetta ja oletat olevasi parempi ihminen kuin monet muut?Olet varmaan urasi huipulla ja etkä tervehdi tupakoivaa sukulaistasi tai tuttavaasi jos muut näkevät?Ajatusmaailmasi kaipaisi korjaamista ainoa asia missä olet oikeassa, tupakointi on turhaa ja epäterveellistä muu ajattelutapasi on syvältä.
On se minunkin mielestäni faktatietoa, että koulutus lisää tietämystä ja edelleen tieto iskostuu päähän, että tupakanpoltto on terveydelle haitaksi.
Ihan omalta kohdaltani voin kertoa, että meitä on 5 sisarusta ja kaikilla aviomies ja yksikään meistä kymmenestä ei tupakoi. Olemme ns suuren ikäluokan edustajia ja meilla on yhteensä 12 lasta ja vain yksi näistä sauhuttelee. Kaikki lapsemme ovat kouluttautuneet, on lääkäri, useita insinöörejä ja maistereita ja vain yksi todellakin on tupakoitsija, hän on taiteentekijä vaikka on kouluttautunut amk:n puolella it -osaajaksi. Olen ihan samaa mieltä, että kouluttautuneempi väestön osa ei polta tupakkaa siinä määrin kuin muut..
Ei kait se, että toteaa päivänselvät faktat, tee ihmisestä ylimielistä. Yllä oleva vain vetaisi palkokasvin nessuunsa, kun ei halunnut tunnustaa sitä tosiseikkaa, että nykypäivän tupakoitsijat löytyy alemmista sosiaaliluokista, taiteilijoista ja naisista tupakoi vain 18 %, miehistä hiukan yli 30 %. Miestupakoitsijoissa on paljon perheettömiä, työttömiä sekä koulunsa keskeyttäneitä tilastojen mukaan.
Tosi on tosi, eikä se muutu miksikään vaikka kuinka kirjoittelet oletuksiasi! Olen kyllä siinä mielessä parempi ihminen, että olen tyytyväinen siihen, että en ole koskaan tupakoinut eikä lähipiirinikään sitä tee.Turha ja kallis harrastus, pilaa terveyden sekä haisee erittäin pahalle ja se haju tarttuu kaikkialle ,ihoon, vaatteisiin, hiuksiin jne.
- Anonyymi
kaupungin pitää nyt antaa tilissä hoitajille kompensaatiota
vielä on tumppipullot ulkona
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1252965Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521295
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055