https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006245599.html
Löytyykö sinun ammattisi listalta?
Näitä töitä ei kannata tehdä
14
77
Vastaukset 14
- Anonyymi
No saatana, pitääkin irtisanoutua heti maanantaina kun kerran Suoli24:n sinkkupalstalla noin sanotaan.. Pitää varmaan kyllä ensin ottaa selvää paljonko saan työttömyys rahaa.
-pihallatipunen- - Anonyymi
Tuntuu, että kaikki ammattini ovat matalapalkkaisilta aloilta (puutarhuri, tekstinkäsittelijä, avustava puutarhatyöntekijä, myyjä, yleissihteeri, johdon sihteeri). Mille alalle sitten pitäisi hakea jatkuvassa haussa?
Sovinistit haluavat naiset matalapalkkaisille aloille, vaikka eduskunnassa onkin naisenemmistö.- Anonyymi
No paljonko jollekin puutarhurille tai tekstinkäsittelijälle voi maksaa, ei varmaankaan kovin tuottavaa puuhaa ole.
Naiset voivat aivan yhtälailla valita minne ammatteihin pyrkivät, on niitä hyvinkin tienaavia naisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No paljonko jollekin puutarhurille tai tekstinkäsittelijälle voi maksaa, ei varmaankaan kovin tuottavaa puuhaa ole.
Naiset voivat aivan yhtälailla valita minne ammatteihin pyrkivät, on niitä hyvinkin tienaavia naisia.Miksi puutarhurin ammatti ei olisi tuottavaa puuhaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi puutarhurin ammatti ei olisi tuottavaa puuhaa?
Samalla lailla tuottavaa kuin vaikkapa Siwan kassa.
Kyllä sieltä löytyy kaikki ne ammatit, joihin mulla on koulutusta ja myös mielenkiintoa.
Aikoinaan jo tiesin lähteissäni, etten tule valitsemallani alalla rikastumaan mutta pärjään sillä mitä saan. Isoja tuloja tärkeempää on ollut ja on edelleen tehdä työtä johon kokee soveltuvansa, josta pitää työnä ja jonka uskoo palvelevan myös muita työn tuloksista hyötyviä.
Kuten asiakkaat, työntekijät, työympäristö plus minä.Arvostan myös kyseisien töiden tekijöitä, siinäkin osa syy miksi olen päätynyt tietyille aloille. Minusta ne ammatit ja työt on tärkeetä työtä.
- Anonyymi
Ei löydy listalta, mutta olen niin rankasti alipalkattu, että kuulun aika pohjille. En kuitenkaan haluaisi muuttaa minnekään Etelä-Suomeen palkan perässä.
- Anonyymi
Jaa. Miks ihmisillä on se luulo, että Etelä-Suomessa olis jotenkin paremmat palkat? Ei ole ainakaan minulla.
Onneksi kuitenkin monet ajattelevat, että kannattaa tehdä. Aika tavalla kaikki taitaisi pysähtyä, jos ihmiset ajattelisivat niin, ettei kannata. Työssä on myös muita arvoja kuin palkka, vaikkakin palkankin toivoisi olevan riittävä elämiseen.
- Anonyymi
Kai te teette töitä 9 euron päiväpalkalla.
- Anonyymi
Sehän ei riitä edes päivän työmatkakustannuksiin, joten negatiivisella päiväkatteella (palkka miinus matkakulut) ei kannata tehdä töitä.
Niih.😟
- Anonyymi
Tein seurakunnalle remppahommia 1700 palkalla. Otin loparit kun halusivat uusia työsopimuksen mutta vanhalla palkalla joten otin loparit.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1082227- 103896
- 66843
- 47818
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21776Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha518725Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650- 64625
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561