Puhutaan ja puhutaan

Anonyymi

Ilmasto lämpenee ja muka nyt neljä vuotta peräkkäin lämpöennätystä. Nuoret marsii maailmanlaajuisesti mutta vain yksi puuttuu, kukaan ei esiyä julkisuudessä mitä asian eteen pitää tehdä.
Ensin pitää kieltää autourheilu ja sitten muukin urheilu, elokuvat ja viihde ym turhat ja sitten meidän ilmastonmuutoksesta huolissaan oleva presidentti voisi estää hävittähankinnat ja esimerkkinä lakkauttaa suomen armeija . Siinäpä sitä alkuun.

8

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan täysijärkinen ei lähde näyttelemään viherpelleä. Siitä se johtuu.

      • Anonyymi

        ei tarvi lähteä kun meillä on jo denialistipellet


      • Anonyymi kirjoitti:

        ei tarvi lähteä kun meillä on jo denialistipellet

        Niin, teitähän täällä riittää.
        Tieteenkieltäjiä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uutta tekniikkaa tulossa paljonkin. Esimerkiksi osataan tehdä jo kannattavasti synteettistä maakaasua hiilidioksidista ja vedestä, jolloin ei tarvitse enää lisätä hiilen määrää luonnollisessa hiilen kiertokulussa.

      Saamattomuus johtuu vain varakkaan ja koulutetun luokan mukavuuden halusta. On helpompaa vain kuluttaa ja tuprutella savuja, kuin kunnolla kehittää uutta tekniikkaa.

      • Anonyymi

        Millä uudella tekniikalla kannattavasti tuotetaan mainitsemasi synteettisen maakaasun tuotantoon tarvittava energia? Sitä kun ykköstä pienemmän hyötysuhteen vuoksi tarvitaan tietenkin enemmän kuin mitä kyseisen maakaasun polttamisessa energiaa vapautuu. Laitapa viitteet näkyviin toimivaan ratkaisuun.

        Onnistuuko tuo tuotanto Suomen rajojen sisäpuolella vai pitääkö energian kustannuksiin lisätä tuotetun kaasun kuljettaminen Suomeen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä uudella tekniikalla kannattavasti tuotetaan mainitsemasi synteettisen maakaasun tuotantoon tarvittava energia? Sitä kun ykköstä pienemmän hyötysuhteen vuoksi tarvitaan tietenkin enemmän kuin mitä kyseisen maakaasun polttamisessa energiaa vapautuu. Laitapa viitteet näkyviin toimivaan ratkaisuun.

        Onnistuuko tuo tuotanto Suomen rajojen sisäpuolella vai pitääkö energian kustannuksiin lisätä tuotetun kaasun kuljettaminen Suomeen?

        Taitaa olla aurinko ainut energian tuottaja meidän tellukselle. Voisi ilman aurinkoa tulla vilu :)


      • Ikiliikkuja tuo on... eli ei toimi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe