Mahtaako vielä onnistua maantiepyörällä ? Majoittuminen pääosin teltassa ?
Lokakuussa Hanko-Nuorgam ajo
17
91
Vastaukset
- Anonyymi
Tieverkko on auki ja auraus tehdään tarvittaessa.
Lokakuussa tuo matka ajetaan terveyskeskusten kautta. - Anonyymi
Varmaan onnistuu jos osaa pukeutua ja osuu sopivat säät?
Vanhemmiten on herkempi kylmän aiheuttamille kolotuksille ja jomotuksille yms. Eli riippuu myös kuskista. - Anonyymi
tottakai onnistuu...ei luulisi olevan liian hankalaa.200 km päivämatkoja kannattaa suosia..kannattaa aamuisin vain lähteä polkemaan 6-7 aikaan ja lopetella n. 18-19.00 sitten huilii teltassa..ei ole paha rasti...jos poljet edes 10.000 km vuodessa...
- Anonyymi
Tutustu Ruska2019 ajoon, niin tiedät, millainen kärsimysnäytelmä on edessäsi. Moni keskeytti, kun järki sanoi niin.
- Anonyymi
Ruska2019:ssa oli aikarajat. Oman reissun voi tehdä leppoisammalla tahdilla. Jotkut haluaa vähän haastaa itseään, aina ei tarvi olla auringonpaistetta pyöräillessä ja paskimmat reissut jää parhaiten mieleen.
- Anonyymi
2019 ajettiin Hammerfestiin saakka ja lopussa sorapolkua noudatellen Struven reittiä. Tuo väli on mahdollista ajaa sisämajoituksesta sisämajoitukseen, joka ilta suihku ja TVn ääressä palautumisia.
Onnistuu varmasti, jos aikaa on. Lumikaan ei tule vielä lokakuussa, - Anonyymi
Onnistuu mutta helppo reissu ei ole. Valoisa aika vähenee nopeasti, pimeässä vaarallista ajaa tien laitaa, öisin kylmää ja kosteaa ts. varusteita vaikea kuivattaa. Miksi siis lokakuussa?
- Anonyymi
Tampereelta lähti juuri pyöräretkeilijä kohti Istanbulia. Suosi etelää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tampereelta lähti juuri pyöräretkeilijä kohti Istanbulia. Suosi etelää.
Tässähän on kyse ymäristötietoisuuden lisäämisestä Turkissa.
- Anonyymi
Liittyen ainakin löyhästi aloituksen aiheeseen kiinnostaisi tietää miten tälle syyspyöräilijälle kävi?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005907985.html- Anonyymi
Ajeli Suomen halki aikataulunsa mukaisesti, Intian Matti Rämö, ei jäänyt Kelan tukia anomaan, kuten noi perseet ovat tuonne kommentoineet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajeli Suomen halki aikataulunsa mukaisesti, Intian Matti Rämö, ei jäänyt Kelan tukia anomaan, kuten noi perseet ovat tuonne kommentoineet.
Jonkinlainen teltanlämmitin pitää ottaa matkaan, sillä syksyllä telttamajoituksessa lman lämmitintä vaatteitten ja makuupussin kuivaaminen on lähes mahdotonta. Kylmällä ilmalla muutoinkin kuormaa tulee enemmän kuin kesällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jonkinlainen teltanlämmitin pitää ottaa matkaan, sillä syksyllä telttamajoituksessa lman lämmitintä vaatteitten ja makuupussin kuivaaminen on lähes mahdotonta. Kylmällä ilmalla muutoinkin kuormaa tulee enemmän kuin kesällä.
Joo, kamina ja puukuorma vaan mukaan ja mualimaa kiertämään, vitsi sitsi....Trangia lämmittää pienen tiiviin teltan, kun keittelee iltapuurot, mutta kosteata lämpöä tuo on.
Kaasukeitin saattaa olla paras, kun hallitsee sen käytön, ettei käy kuin Napapiirin Sankarit 3:ssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, kamina ja puukuorma vaan mukaan ja mualimaa kiertämään, vitsi sitsi....Trangia lämmittää pienen tiiviin teltan, kun keittelee iltapuurot, mutta kosteata lämpöä tuo on.
Kaasukeitin saattaa olla paras, kun hallitsee sen käytön, ettei käy kuin Napapiirin Sankarit 3:ssa.Risukeittimellä lämmittävät telttoja, en tiedä sitten, miten johtavat palokaasun ulos
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Risukeittimellä lämmittävät telttoja, en tiedä sitten, miten johtavat palokaasun ulos
Dokumenttielokuva luontobloggaaja Jaska Halttusen pyöräilymatkasta Hangosta Nuorgamiin. Matkan varrella Jaska tutustuu erilaisiin luontonähtävyyksiin. Ohjelma esitetty 23.1.2018.
Löytyy Permanto. fi sivuilta
- Anonyymi
Täytyy ihmetellä tuota intialaisen suoritusta. Pystyykö hän ajamaan hikirajan alapuolella vai miten on mahdollista ?
Itselleni hiestä kosteiden ajovaatteiden pukeminen ja pakkasessa ajaminen on kauhea kokemus. Lämpiäähän ne, kun on polkenut puolituntia, kunhan päälivaatteet pitää viiman ja sateen.- Anonyymi
Kannattaa pakata mukaan kaksi vaatekertaa teknisiä kuituja (merinovillapohjaiset alusvaatteet eivät ole hyviä kuivumaan). Toinen kuvatetaan huoltoaseman vessan lämpöpuhaltimessa, toissapäiväinen aamulla päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061