Olen tässä parin viime vuoden aikana tehnyt havainnon, että pakkasten tullessa ilmastokeskustelu hyytyy ja kovilla pakkasilla loppuu kokonaan. Viime talvenakin kun oli kolmekymmentä astetta pakkasta pitkät ajat, niin jopa oli ilmastohörhöt hiljaa ja sama tulee toistumaan taas talven tullessa.
Pakkasten vaikutus ilmastokeskusteluun
Anonyymi
981
0Äänestä
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä pitäisi denun esittää tieteellinen todiste väitteelleen. Se, että viime talvena alarmistit hyytyivät, ei todista sitä etteikö se olisi johtunut ihmisen toiminnasta.
Itsekin haluaisin nähdä koululaiset osoittamassa mieltä 30 asteen pakkasessa, toisaalta on talvellakin uutisoitu esim. Australian helteistä ja kuivuudesta.
Australiassa on vihertynyt kovasti. Kiitos CO2n lisääntymisestä.
Voimme siis todeta, että alarmistit ovat vaihtolämpöisiä.
Mielenkiintoista on se, että tyttöset eivät käyneet kesällä juhannuksen aikaan julistamassa uskontoaan Eduskuntatalon rappusilla kun oli lämmintä.
Ilmesesti kyseessä on jonkinlainen Auringonsäteilyn aktivoima ilmiö, joka kehittyy maksimiinsa syyspäiväntasauksen seutuvilla.
Ennustanpa, että seuraava uskonpurskahdus tapahtuu taas maaliskun lopulla. Tuohon saattavat olla syynä talven aikana suoritetun tekstailun aiheuttamat ylimääräiset höyryt jotka pitää purskauttaa pihalle.
Ensilumi satoi Lappiin ja Reetta ei osannut rapakon takana itse tuottaa vastauksia toimittajien esittämiin kysymyksiin. Ilmastonmuutoksesta uutisointi väheni jopa 80 prosenttia alkuviikkoon verrattuna.
Minä veikkaan että tuo johtuu siitä, että ruåtsissakin alkaa olla ilmastonmuutostoimittajilla ruskaa pakkasella.
Reetta kyllä hyytyi täysin, eikä toimittaja kysynyt sen vaikeampaa kuin että millaisen viestin Reetta haluaa lähettää maailman päättäjille. Olisi luullut että ilman käsikirjoitustakin olisi edes jotain osannut sanoa vanhan liturgian pohjalta. Mutta ei osannut, tuli vaan änkytystä ja kommentti että ehkä joku muu voisi vastata.
Jo loppui ilmastonmuutoksesta vouhottaminen, kun lunta ja räntää tulee taivaan täydeltä.