Mistä johtuu kanan maustamattomien filesuikaleiden kananmunamainen haju avattaessa pakkausta? Ei kuitenkaan haise aina. Onko normaalia?
Kana
4
11460
Vastaukset
- sulle
yleensäkin lihapaketteja avatessa, saattaa sieltä pöllähtää alkuun epämiellyttävä haju.
haju johtuu (mikäli päiväys ei ole ohi=)
yleensä vain ja ainoastaan lihan säilyvyyttä edistävästä kaasusta ( joku ns. luonnollinen kaasu, en muista tarkemmin, mutta vaaratonta.)
olepas hyvä- monimutkaista
Se tieto mikä minulla niin suojakaasu ei ole mikään eriskummallinen sekoitus.Tavallista ilmaa jossa hapen osuus normaalia pienempi ja typen osuus suurempi mikrobien elinmahdollisuuksien vähentämiseksi.
Jos asia on toisin niin olisi ihan mukava saada oikaisu tähän tietoon.
- Kanan ystävä
Paketeissa haisee sen pakkauksen suojakaasu. Ehkäpä niitä suojakaasuja on erilaisia ja siksi kaikki eivät haise? Mielestäni kyllä marinoimattomat haisee aina. Marinoiduissahan sen suojakaasun hajun peittää kanan marinaadin haju.
- Lainailija
”Mitä on suojakaasu ?
Suojakaasupakkauksessa ilma on muunneltua ilmakehää. Suojakaasuna käytetään puhdistettua hengitysilmaa eli typpeä, happea ja hiilidioksidia tuotteen vaatimissa suhteissa. Suojakaasuun pakkaaminen ehkäisee bakteerien kasvua, jolloin tuote säilyy pitempään. Suojakaasuun pakatut tuotteet voi pakastaa. Suojakaasuun pakkaamisen johdosta on mahdollista saada ilman lisä- ja säilöntäaineita valmistettuja, tuoreita elintarvikkeita. Lisäksi tuotteet säilyttävät esteettiset ominaisuudet. Suojakaasu ei jää tuotteisiin, koska tuotteen nesteeseen liuennut hiilidioksidi vapautuu tuotetta avattaessa ja typpi ei liukene tuotteisiin. Suojakaasu ei vaikuta tuotteessa avaamisen jälkeen, vaan tällöin tuotetta tulee käsitellä kuin pakkaamatonta tuotetta. Suojakaasuun pakattu tuote tulee säilyttää jääkaappilämpötilassa, koska suojakaasu ei korvaa kylmäsäilytystä.”
http://www.ruokalinja.net/faq.cfm#12
Joskus pakkausta avattaessa pelmahtaa ilmoille melkoisen "pierumainen" haju. Se häviää pian eikä itse tuote haise hetken päästä enää tuolle kaasulle lainkaan. Suojakaasu on vaaratonta ja sen haitatkin rajoittuvat tuohon hetken kestävään tuoksahdukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952