Syyttäjän valituslupahakemus?

Anonyymi

Joko on tiedossa valittiko kaikkien syyttetyjen osalta vai jäikö joidenkin osalta käräjäoikeuden tuomio lainvoimaiseksi ja siten saavat välittömästi palata valtuutetun tehtävään?

5

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkien osalta pidätyksen on tehnyt VM, joten ei huolta paluusta...

      • Anonyymi

        Tottakai se, jonka osalta alioikeuden tuomio jäisi nyt lainvoimaiseksi, saa palata tethtävään heti. Riippumatta siitä, että hallinnollisessa menettelyssä vm:n päätös odottaa vielä Kho:n päätöstä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai se, jonka osalta alioikeuden tuomio jäisi nyt lainvoimaiseksi, saa palata tethtävään heti. Riippumatta siitä, että hallinnollisessa menettelyssä vm:n päätös odottaa vielä Kho:n päätöstä.

        Tottakai....

        Tuo nyt oli Kittilä ajattelua, ihan sieltä syvältä. Poissa ovat kunnes päätös tulee joka pitää.

        Hullutus on jo hieman laantunut, joskin syy on tietty vain pelko perseestä tulevasta. Jos ei järki tai oikeudentaju kerro niin riittävät sanktiot ovat paikallaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottakai se, jonka osalta alioikeuden tuomio jäisi nyt lainvoimaiseksi, saa palata tethtävään heti. Riippumatta siitä, että hallinnollisessa menettelyssä vm:n päätös odottaa vielä Kho:n päätöstä.

        Ei tietenkään palaa. Oishan se nyt helvetin kornia, että sellaiset tyypit, jotka vain teki vähän rikoksia, voisivat omin luvin palata. Jos lähteminenkään ei onnistunut ilman VM:ää, niin ei paluu senkään vertaa!


    • Anonyymi

      Kyllä tämä rötöstely on katsottava loppuun korkeinta oikeutta myöten. Sokea Reetakin näkee että porsasteltu on. Riitääkö syytäjän näytöt tuomioihin, on asia erikseen.

      Mielestäni näiden vajaan 30 henkilön ei pidä koskaan palata mihinkään yhteiskunnan luottamustehtävään. Tosiasia, jonka jokaisen sutkin pitää itsekkin oivaltaa. Tuli tuomio tai ei, jonkinlaista selkärankaa olisi henkilöillä hyvä ola itselläkin.

      Muistan kun oli kauhea poru siitä kun nämä 30 sutkia siiretiin sivuraiteille, että Kittilän kunnan päätöksen teko halvaantuu. Jotenkin näyttää että saman tyyppistä söhläämistä on kuin ennenkin. Ilmeisesti työpaikkakiusaaminen on hivenen vähentynyt. Vai onko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      500
      8685
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      129
      5968
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      342
      5040
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4677
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4226
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3828
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1788
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      100
      1323
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe