Syöpä tappamassa, pitäisikö nopeuttaa?

Anonyymi

Tämä on ainoa alusta missä tätä voi edes vähän purkaa... On siis sisäelinsyöpä, tappaa 100% varmuudella 2-3 vuodessa. Useita lapsia, asuvat eron jälkeen mun luona käytännössä koko ajan. Juuri kohta täysi-ikäisiä. Poikia kaikki. Ollut yksinhuoltajaisä. Nyt kunto alkaa heikkenemään. Sen tuntee selvästi. Tuumorit leviävät, eikä sille voi mitään.

En halua, että pojat näkee mun kunnon romahtamisen. Ja sen paskan, mitä syöpä on. Mulla on haulikko, ja teen sen mikä tehtävä on, mieluiten sillä. Ajatellut niin, että teen valmiin tekstin, siirrän OmaKantaan, ja se ”kirje” on sitten siellä. Mutta tuo asia kai pitää hoitaa vaan niin, että menen jonnekin, ilmoitan poliisille, missä olen, ja sitten menoksi.

Niin no, eihän mulla edes ole mitään kysyttävää. Teen vaan noin. Inhimillisintä lopulta kaikille. Viimeinen kuva musta kuitenkin vielä hyväkuntoisena, eikä minään riutuneena lihakimpaleena. Puolisosta en tiedä, mitä sille kirjoittaisin. Meidän piti mennä naimisiin, mutta tämä etenee liian nopeasti. Mutta sitten taas... Mitä vihaisempi se mulle on, sen varmemmin jatkaa elämää. Sillä on vielä ainakin 40 vuotta elämää edessä.

Jos joku keksii, mikä tässä logiikassa mättää, kuuntelen mieluusti. Näen oman logiikkani hirveän selvästi, mutta sen tietty elämässä jo oppinut, että sitä voi tehdä virheitä. Jos joku saa vakuutettua, että logiikka ei mene noin, saatan uskoakin. Muuttujat eivät vain muutu: syöpä, josta kukaan ei ole parantunut. Paljon lapsia, tuossa 16-20 vuoden kynnyksellä. Puoliso. Jota rakastan niin paljon, etten halua hänellekään riesaksi muodostua.

#fuckcancer

4

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmmm. Katsot asiaa omasta näkökulmastasi. Oletko varma että nopeampi lähtö sinulle olisi oikeasti lapsesi mielestä toivottu? Itse veikkaan, että moni läheinen haluaa olla lähellä niin kauan kuin mahdollista ja ottaa siitä läheisyydestä kaikki hyvä irti.

      2-3 vuotta toisten kanssa vai toisille jatkuva suru kun lähti liian aikaisin?

      Eli pelkosi riutumisesta on ehkä vain sinun pelko, vai meinaatko että muut ilmaisevat pelkonsa vahvemmin kuin sinä? Jos näin on, kannattaa asia ottaa puheeksi muiden kanssa ja päästä siitä heidän pelosta irti.

      • Anonyymi

        Kirjotat tosi hyvin, mutta en vaan ymmärrä loppua. Ilmaisee nuo pelkonsa. Ja säälinsä. Ja varmaan kaikki muutkin tunteet. Auttavat jo, kun tässä tappelen tämän pahoinvoinnin kanssa.
        Mutta jos jään tähän roikkumaan, noiden elämät pysähtyy. Niillä on tyttöystävät ja kaikki edessä. Puolisollekin haluaisin oikeasti antaa aiheen olla vihainen ja katkera, helpottaisi elämän jatkamista. Koetan vain olla looginen. Elänyt aina tällaisen tiukan ja selkeän logiikan ympärillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjotat tosi hyvin, mutta en vaan ymmärrä loppua. Ilmaisee nuo pelkonsa. Ja säälinsä. Ja varmaan kaikki muutkin tunteet. Auttavat jo, kun tässä tappelen tämän pahoinvoinnin kanssa.
        Mutta jos jään tähän roikkumaan, noiden elämät pysähtyy. Niillä on tyttöystävät ja kaikki edessä. Puolisollekin haluaisin oikeasti antaa aiheen olla vihainen ja katkera, helpottaisi elämän jatkamista. Koetan vain olla looginen. Elänyt aina tällaisen tiukan ja selkeän logiikan ympärillä.

        Olen pahoillani, että olet parantumattomasti sairas.Kaikkien elämä pysähtyy aina kun läheinen sairastuu vakavasti ja ei he sinua taakkana koe, vaan haluavat varmasti pitää sinut luonaan niin pitkään kuin mahdollista vaikka sairaus etenee. Rakastat heitä varmasti koko sydämestäsi, joten anna heille se mahdollisuus, että he voivat olla vierelläsi myös niinä huonoina päivinä. Jokainen meistä joutuu surutyön käymään läpi kun läheisiä menehtyy ja heidän työ tulee vaikeammaksi jos tuollaisen ratkaisun teet, vaikka he sen varmaan jollain tasolla ymmärtäisivät. Minä olen itsemurhan tehneen läheinen ja se oli elämäni pahin asia tähän mennessä.Ymmärrän siis sinun tuskan , mutta ajattele sitä, että saat vielä viettää kalliita hetkiä rakkaittesi kanssa, miksi kiirehtiä rajan taakse.


    • Hei,

      Et kertonut viestissäsi sitä oletko keskustellut itsetuhoisista ajatuksistasi jonkun ammattilaisen kanssa. Keskustelu ammattilaisen kanssa saattaisi helpottaa ja antaa uusia näkökulmia. Myös vertaistuki voi olla hyvä voimavara.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella luottamuksellisesti kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi Suomen Syöpäpotilaat ry järjestää Tukinetissä säännöllisesti Minä ja syöpä-ryhmächattejä, joihin voi osallistua anonyymisti vaikka kotisohvalta. https://tukinet.net/teemat/mina-ja-syopa-chat-1451834752/live-discussions/ Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 09 252 5010 arkisin klo 9-07 ja viikonloppuisin sekä juhlapyhinä klo 15-07.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Niiden yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi.

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11416
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5894
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      163
      4821
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4681
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      34
      4343
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4203
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe