Alakarppi, yläkarppi ja hyväkarppi lienevät kaikille tuttuja nimityksiä. Vähemmän tunnettuja, mutta hyvin yleisesti esiintyviä lajeja ovat muun muassa Katson vierestä kun syöt ja muistutan syöpäriskistä -karppi, ahkerasti kyläilevä lähetyssaarnaajakarppi, sekä perin kiusallinen Heitin suklaalevysi pois koska et tarvitse sitä -karppi.
Tuttuja lienevät myös Ruisleipä kerran kuussa miehen tiellä pitää -karppi, Syön mitä haluan jos siltä tuntuu varsinkin jos valitat siitä -karppi, sekä En halua kieltää itseltäni kaikkea etten jättäisi koko karppausta -karppi.
Selkkauksia edellä mainittujen ääriryhmien välillä on vaikea välttää.
Olit sitten osa-aikainen, väliaikainen tai äärimmäisen fundamentalistinen karppi, muista kunnioittaa toisinajattelevan vakaumusta äläkä liikaa tuputa omaa näkemystäsi. Karppirauhaa.
Karppirauhaa
3
243
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus, sanoisin, ja sanonkin. Karppirauhaa sinullekin.
Mä olen tällainen kerettiläinen. Mulla menee ketoosille heti, jos otan bissee. Ei voi olla liian vähillä hiilareilla silloin, kun tissuttelee, eikä muutenkaan. Täytyy löytää oman kehon rajat. Pari kertaa on mennyt ketoarvot vähän liian korkeelle. Havainnut olen, että 100g hiilareita/vrk on passeli turvallinen raja minulle, enkä laihduta. Korostan että minulle,, muut ihmiset EVVK. - Anonyymi
Ja ylämummo on tuttu nimitys.
- Anonyymi
Mainitsit syövän. Syöpäsolut tykkäävät sokerista, kuten solut yleensä. Sokeria on monista syistä hyvä välttää.
Itse laihdutin 10kg/5kk pelkästään laskemalla hiilarit 80g:aan/vrk. Nyt hiilarit ovat 100g/vrk ja paino pysyy tavoitteessa ja vakaana. Tosin matalahiilarisia bissejä en laske.
Olen toki kerettiläinen vhh-fundisten mielestä, kuin myös kaikkien muidenkin mielestä. Se ei minua haittaa pätkääkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981