Ovatko Suomen juustot aivan surkeita?

https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/cf8bcb07-3512-4ab9-af33-43f4fd33f7c6

"Lauri Helteellä on vahva mielipide nyky-Suomen juustokulttuurista.
– Muualla näitä ei edes kutsuta juustoiksi, Helle täräyttää."

Ovatko meidän juustot yhtä hajuttomia ja värittömiä kuin me itsekin?
Mikä on surkein ja paras juusto?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pidän juustosta ja ostan enimmäkseen kotimaista.

Tässä pari linkkiä aiheesta:

https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/tuttu-suomalaisjuusto-on-usa-ssa-premium-tuote-myynnissa-delimyymaloiden-juustotiskeilla/7099068

https://www.talouselama.fi/uutiset/valion-emmental-voittaa-markkinoita-usassa/d364ac50-bace-3601-bc80-91db8ef6dfd3




Vuonna 2014 vertailussa kotimainen halpisjuusto pärjäsi hyvin, ainakin siis kotimaisten makumestareiden arvioissa:

http://ruoka.ts.fi/uutiset/tassa-ovat-suomen-parhaat-juustot/

Edam-tyyppisten juustojen pärjääjä ilmeisesti oli tämä:

https://www.valio.fi/tuotteet/juustot/valio-hyva-suomalainen-arki-juusto/

Tuo arkijuusto on mielestäni erinomaista, sopivan mietoa. Siinä saisi vaan ehkä olla hieman enmmän B12-vitamiinia. Edameissa väitetään olevan K2-vitamiinia, sen pitoisuutta valmistaja ei kuitenkaan ilmoita. Ehkä arkijuusto valmistetaan nopeutetulla prosessilla ja isommat vitamiinimäärät eivät ehdi prosessoitua.

Äänestä

Kotimainen emmental on laadukasta. Viiniharrastajat tietävät.

https://viinilehti.fi/2018/12/reikajuusto-emmental/

🧀Kun ranskalaisen gastronomian suurmies Paul Bocuse vieraili Suomessa 1990-luvulla, hän innostui kehumaan suomalaista emmentalia. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, Suomi on tänä päivänä yksi emmentalin tuotannon kärkimaita.🧀

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/cf8bcb07-3512-4ab9-af33-43f4fd33f7c6

"Lauri Helteellä on vahva mielipide nyky-Suomen juustokulttuurista.
– Muualla näitä ei edes kutsuta juustoiksi, Helle täräyttää."

Ovatko meidän juustot yhtä hajuttomia ja värittömiä kuin me itsekin?
Mikä on surkein ja paras juusto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu