Täältä maalta käsin

Oomma täällä kylillä panneet merkille että kaupunkilla on rahasta uupelo. Ehottaisimme että pannaan keskustan alueelle latumaksut. Samalla systeemillä hoitusi kun Pyhätunturillaki. Kaupunki myy 50 euron kevytkaulureita aina kaudelle. Sit hiihtäjien pitää olla ne kaulussa kun hiihtelevät kaupunkin höyläämiä ja kunnostteuja latuja. Jos ei ole niin "maksu kylkeen " korotettuna . Ois vaikka 75 euroa.
Näillä rahoilla voitaisiin pitää kylien yksityistiet aurattuna. Pitäähän täälläki päästä pihalta tielle.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lunta nakkoo. Pitäs varautua perimään ne latumaksut. Kunta on sipissä..

Äänestä

Hölmöläiset! Pankista saa rahaa.

Äänestä
  • Vieläkö sippikunnalla on luottoa ?

    Äänestä

  • Perustetaan Lappiin oma minivaltio ja pankki. Sitten voimme painaa omaa rahaa ja olla tekemättä yhtään mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perustetaan Lappiin oma minivaltio ja pankki. Sitten voimme painaa omaa rahaa ja olla tekemättä yhtään mitään.

    Kemijärvellä on SUOMU niminen tunturi, josta monet ihmiset pitävät, he suorastaan rakastavat sitä. Miksi siitä ei tehdä "rahasampoa", joka jauhaa rahaa (Kalevala tarueepos). Nyt vain todeksi. Siis matkailubisnes kukoistamaan, hiljaista toimintaa haluamaan!

    Kemijärven kaupunginvaltuusto voisi alkaa toimia jo vähitellen! Perustakaa hiljainen keskus Suomulle, se on nyt jotain uutta. Ranualla on eläinpuisto (Zoo) ja Helsingissä huvipuisto (Linnanmäki). Hiljaisuuden puisto on "Kemijärven juttu". THE NUMBER 1.

    Toimikaa! Tämä on nyt jo käsky kaupunginvaltuustolle, eli alkakaa vain nyt toimintaan! Tarjouskilpailu keskusrakennukselle ensin ja sitten työtä ja toimintaa! HOP! HOP!

    Äänestä

UutisetKotimaan uutiset
Syyte: Myrkyllisiä ja pienille lapsille vaarallisia salaatteja päätyi kauppoihin parin vuoden ajan – kouvolalaiselle yrittäjälle vaaditaan kovia sakkoja
Eilen klo 11:31
Syyttäjän mukaan terveydelle haitallisia aineita oli ainakin rucola- ja jääsalaatissa, joita kouvolalainen puutarha toimitti myyntiin.

En ole syönyt salaattia,enkä syö!

Äänestä
  • Mitenköhän tää liittyy latumaksuihin ? Kyllä sippikunnan tulisi periä latumaksut. Miksi jokku saa ilmaiseksi palveluja ? Et sä pääse uimahalliinkaan ilman uimaan. Entäs urheiluhalli,jäähalli,kultuuritalo jne...Aina pitää taskuja kaivaa. Hiihtäjillekkö pitää olla ilmaasta kunnan ladut ?

    Äänestä

  • Persuyritys.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitenköhän tää liittyy latumaksuihin ? Kyllä sippikunnan tulisi periä latumaksut. Miksi jokku saa ilmaiseksi palveluja ? Et sä pääse uimahalliinkaan ilman uimaan. Entäs urheiluhalli,jäähalli,kultuuritalo jne...Aina pitää taskuja kaivaa. Hiihtäjillekkö pitää olla ilmaasta kunnan ladut ?

    "Kutamuonoille" kaikki ilmaista!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kutamuonoille" kaikki ilmaista!

    "Meidän "Kaupunginjohtaja hakenut Rovaniemelle :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oomma täällä kylillä panneet merkille että kaupunkilla on rahasta uupelo. Ehottaisimme että pannaan keskustan alueelle latumaksut. Samalla systeemillä hoitusi kun Pyhätunturillaki. Kaupunki myy 50 euron kevytkaulureita aina kaudelle. Sit hiihtäjien pitää olla ne kaulussa kun hiihtelevät kaupunkin höyläämiä ja kunnostteuja latuja. Jos ei ole niin "maksu kylkeen " korotettuna . Ois vaikka 75 euroa.
Näillä rahoilla voitaisiin pitää kylien yksityistiet aurattuna. Pitäähän täälläki päästä pihalta tielle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu