Päivän sana on vastuullisuuteko

Anonyymi

Ylioppilaskunnan keittiö poisti omasta aloitteestaan "vastuullisuustekona" naudanlihan ruokalistoiltaan ja saatiinkin hieno luku ja jopa
240 000 hiilidioksidikilolla vuodessa vähenee päästöt.
Suomen hallitus voisi tehdä vastuullisuuteon kieltämällä naudanlihan myynnin ja kasvatuksen suomessa . Siitä tulevat kompensaatiotonnit voisi käyttää vaikkapa hävittäjähankintoihin.
Vastuullisuusteko auttaa parhaiten päästöhäpeään.



https://yle.fi/uutiset/3-11020433

20

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Me täysjärkiset täällä nimitämme hiilijalanjälkeä HIIRIJALANJÄLJEKSI. Koko juttu on niin naurettavaa höpsimistä. Sillä hiirijalanjäljellä kun on pelkästään positiivisia vaikutuksia luonnossa. Helsingissa sen asian kanssa mennään yhä pahemmin sekaisin.

      Ilmastorummutuksella aiheutettu huono omatunto johtaa yhä naurettavampiin päätöksiin, kun todellinen tieto maataloudesta ja biologiasta puuttuu. Hysteria on niin kauhea, ettei varmaan biologitkaan uskalla enään uskoa totuuteen.

    • Anonyymi

      Miten islam saataisiin tähän vastuullisuuteen mukaan.

      • Anonyymi

        Islamilaisuus on jo hoitanut vastuunsa. Islamilaiset ovat lopettaneet sianlihan syönnin jo vuosisatoja sitten.


    • Anonyymi

      Miksi vain naudanliha? Naudasta saadaan maitotuotteita, lihaa ja vuotia.
      Lisäksi sen lantaa voidaan käyttää lannoitteena ja ne eivät saastuta kuten esim. sikojen jätteet. Pitäisi poistaa sianliha.
      Lisätään lampaan käyttöä.

    • Anonyymi

      Tälläisellä toiminnalla on nimi hyvesignalointi. Se kuuluu samaan työkalupakkiin kuin "ratkaisu xxx toimisi hyvin käytännössä mutta on mahdoton koska se antaisi väärän signaalin" ja "oikeasti xxx kierrätys ei toimi mutta antaa oikean signaalin joten sitä pitää jatkaa".

      Yliopisto on täynnä "tiedostavia" opiskelijoita varsinkin hum. linjoilla. Ajan kuluessa ja moraaliposeerauksen tarpeen vähentyessä nämä ylilyönnitkin vähenevät.

      • Jatkan vielä viestiäni, tuosta hyvesignalointi in liittyvästä jäi nimimerkki pois.

        Mustavalkoinen ajattelu on varsinkin opintojen alkuvaiheessa hyvin tavallista. Se kuluu pois yleensä viimeistään siinä vaiheessa, kun joutuu itse sellaisten ongelmien eteen joihin (toisin kuin tenttitehtäviin) ei löydykään oikeaa vastausta vaan ainoastaan enemmän tai vähemmän huonoja vaihtoehtoja joista joku on pakko valita.


    • Joka vaatii naudanlihan tuotantoa suomalaisella ruoholla lopetettavaksi, voisi samalla perusteella vaatia poroja hävitettäväksi sukupuuttoon.

    • Anonyymi

      Lopetetaan lemmikkieläimet kuten kissat ja koirat. Syövät lihaa ja pierevät. Lemmikkejä on jo enemmän kuin lapsia syntyy.

      Elävien olentojen vähentäminen on välttämätöntä ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Suomi on edellä kävijä. Lapsia ei synny ja vanhukset kuolevat pois, kun heidän hoitoon ei ole enää rahaa. Miten ihmeessä kukaan ei puhu lemmikkieläinten lopettamisesta?

      • Anonyymi

        Ne tuottavat hyvinvointia ja pitävät ihmisten mielen virkeänä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne tuottavat hyvinvointia ja pitävät ihmisten mielen virkeänä.

        Yhtä hyvin taiteet ja urheilu voitaisiin kieltää.

        Formulat ja ralliautoilun voisikin kieltää, jos minulta kysytään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne tuottavat hyvinvointia ja pitävät ihmisten mielen virkeänä.

        Tarkoitatko, että ihmisten syntyvyys Suomessa edelleen alas, vanhukset joutaa kuolla pois, mutta synnytetään edelleen lisääntyvässä määrin lemmikkieläimiä, kun ne ovat oasalle ihmisistä niin tärkeitä. Lehmät, maito ja liha ovat toisille ihmisille tärkeitä, mutta ei välitetä heidän tarpeista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitatko, että ihmisten syntyvyys Suomessa edelleen alas, vanhukset joutaa kuolla pois, mutta synnytetään edelleen lisääntyvässä määrin lemmikkieläimiä, kun ne ovat oasalle ihmisistä niin tärkeitä. Lehmät, maito ja liha ovat toisille ihmisille tärkeitä, mutta ei välitetä heidän tarpeista.

        Meillä vasikat ovat lemmikkieläimiä ja tuottavat mielenterveyttä. Lehmät ovat elinkeino. Tärkeitä asioita.


    • Anonyymi

      Ratkaisu suomalaisen ilmastoahdistukseen voisi olla, että hankkii hiilinieluksi pari hehtaaria hyvässä kasvussa olevaa metsää. Näin kuittaa henkilökohtaiset päästönsä.

      Hintalappu olisi suunnilleen sähköauton akun hinnan suuruusluokassa.

      • Anonyymi

        Puupääministeri Vanhasella oli taannoin teepaita, jossa luki "metsästä saa pölliä". Hiilinielun hankkineet voisivat käyttää jotain vastaavaa sosiaalisen hyväksyttävyyden saavuttamiseksi tulevassa fossiilikieltoyhteiskunnassa.


    • Anonyymi

      Mistä kumpuaa suomalaisten poliitikkojen käsittämätön tahto olla kaikissa asioissa EU:n mallioppilaita? Onko se ehkä historiallista perua ajasta, jolloin oli pakko kumarrella Moskovan suuntaan.

      Miksi ihmeessä suomalaiset poliitikot kuvittelevat että signaalipolitiikka toimii ja että kukaan noudattaisi Suomen esimerkkiä missään asiassa?

      • Anonyymi

        Alemmuuskompleksi on geneettistä. Se on kehittynyt pitkän historian painessa.


      • Anonyymi

        Suomi on alamaisvaltio jossa on aina liehitelty ulkopuoliselle vallanpitäjälle. Ruotsin kuninkaalle, Venäjän tsaarille, hetken aikaa Saksalle, N-liitolle ja nyt EU:lle. Helppo keino on nuoleskella vallanpitäjää ja kurittaa omiaan, saattaahan siitä saada osakseen hyvän sanan ja taputuksen päähän, kuin kiltti spanieli.


    • Anonyymi

      Annetaan lihaa ja maitoa kissoille ja koirille, mutta ei lapsille, vanhuksille eikä opiskelijoille. Se on ilmastoteko, kai?

    • Anonyymi

      Ylioppilaskunta on keksinyt uuden sanan pohjattomalle ahneudelle. Mitä halvempia ja huonompia raaka-aineita käytetään sitä suurempia on voitto ja johdon bonuspalkkiot.

      • Anonyymi

        Tuohan on todella taitavaa bisneksen hoitoa, joka pitää palkita bonuksilla. Saada asiakaskunta suorastaan vaatimaan, että tuotteen laatua heikennetään huonommilla raaka-aineilla myyntihintaa alentamatta.

        Liiketoiminta on voitollisempaa ja asiakkaat tyytyväisempiä. Mitä muuta voi bisneksen johtamiselta vaatia?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1625
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1041
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      962
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      689
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe