Entisen ajan "onnelliset" ja pitkät avioliitot

Kuten moni muukin mennyt luullaan ruusuiseksi, niin myös menneen ajan avioliitot.

Eivät ne perustuneet onnistumiseen, vaan ankaraan pakkoon, sekä ainoaan mahdolliseen toimeentuloon että ympäristön moraaliseen paineeseen. Jos joku onnistuikin eroamaan, hän oli ihmisten silmissä täydellinen moraalinen hylkiö.

Elämme aikaa, jolloin nainenkin voi tulla toimeen, vaikka on lapsia ja on naimaton. Hän ei enää ole vapaata riistaa hirviömiehen pakkovallalle. Avioliitot olivat täynnä sortoa ja karmeutta, mutta sietämättömästä puolisosta vain ei voinut erota. Oli vain kestettävä.

Muutos on tapahtunut niin nopeasti, että jotkut luulevat, että vain asenteet ovat muuttuneet. Todellisia muuttujia on naisten miehiä parempi koulutus, yhteiskunnan tulontasaus ja laadukas ehkäisy. Jokaisen on jo mahdollista erota, ja tätä mahdollisuutta käytetään runsaasti. Osa ei enää edes halua naimisiin ja osa ei halua lapsia.

Paljon on narinaa, mutta elämme todella hyvää aikaa, maailmanhistorian parasta.

11

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne narisijat ovat enimmäkeen miehiä jotka pelkäävät naisten itsenäistymistä ja oikeutta ja mahdollisuutta valita.
      On ehdottomasti positiivinen asia että vuosisatojen ja -tuhansien historia naisten alempiarvoisuudesta ja jopa kiista siitä onko naisella edes ns. "sielua" on taakse jäänyttä elämää. Nainen ei enää ole isän eikä aviomiehen omaisuutta jota voi kohdella miten tahtoo.
      Tämä on hyvin pelottava asia hyvin monille miehille. Se synnyttää tämän nykyajan liekkiin leimahtaneen naisvihan, vaikka se ei mikään uusi asia olekaan.
      On pelkästään hieno asia että nainen ei ole sidottu kamalaan avioliittoon hakkaavan ja sortavan miehen kanssa koska on taloudellisesti täysin riippuvainen tästä, vaan voi hankkia uuden elämän itsenäisenä ja vapaana itselleen ja mahd. lapsilleen.
      Tämä naisten vapautuminen on melko uusi asia verrattuna tuhansiin vuosiin toisen luokan ihmisenä (jos ihmisenä pidettiin ollenkaan) ja kuten murrosajat aina se aiheuttaa levottomuutta ja myrskyä ennen kuin asettuu. Uskon että tulevien sukupolvien pojat kasvavat kunnioittamaan naista tasavertaisena eikä pelkästään p-llunkantotelineenä miehen vapaasti käytettäväksi tahtoi tai ei.
      Tässä suhteessa kehitys on mennyt ja menossa todellakin oikeaan suuntaan!

    • Anonyymi

      Avioliitto on parhaimillaan 1 ihminen, jossa 2 muuttuu yhdeksi, eivätkä kaipaa muuta. Siinä 2 kunnioittavat toinen toistaan, jolloin he saavat voimaa toisistaan. Mutta joilekin mikään ei riitä ja houkutuksia tulee... tietenkin.

    • "Avioliitto on parhaimillaan ..."

      Niin on, mutta se on hyvin, hyvin harvinaista. Elämme todellisessa, emmekä ideologisessa haavemaailmassa.

    • Anonyymi

      Ne entisajan avioliitot olivat seurausta siitä ajattelutavasta, että avioliitto on ns. normaali asia, ja että sinkut ovat jotenkin "outoja". Ja varsinkin alkeellisilla alueilla jopa kauhisteltiin, että "voi kauheeta, kun joku asuu yksin". Oikeasti yksin asuvat eivät ole koskaan olleet sen yksinäisempiä kuin ankeassa parisuhteessa elävät. Yksin asuvilla on yleensä ystäviä.

    • Anonyymi

      Entisiä aikoja on hyvä haaveilla, mutta nyt on nyt ja monilla tukka päästä lähtenyt. Onkohan se nyt niin kivaa ollut. Tuskin. Miehillä on ollut rakastajattaret ja kotona vaimo piikana, nykypäivänä naisillakin on rakastajat tai ero. Selkeä parannus.

    • Anonyymi

      Olihan noita "pakkoavioliittoja" raha tai muu syynä, siinä mitään onnella ollut tekemistä. En tiedä onko nykyäänkään kun paljon tulee eroja. Yksi 40 vuotta naimisissa ollut rouva oli kertonut suhteestaan mieheensä, viimeiset 20 vuotta ilman seksiä, ilman läheisyyttä, olivat hyviä ystäviä keskenään ei muuta. Mä olen ollut muijan kanssa noin 30 vuotta ja samanlainen alku, ei seksiä enää mutta kommunikaatio vielä pelaa.

      • Itse olen ollut prinsessani kanssa 50 vuotta onnellisesti aviossa. Tällaista harvinaisuutta en osannut odottaa. Rakastamme toisiamme syvästi.


      • Anonyymi

        Me ollaan oltu yhdessä 20v,tyhjennysharjotukset kerta viikossa,mies nukkuu omassa huoneessa,ei läheisyyttä,ei mitään muuta kuin emmerdale katotaan iltaisin!


    • Anonyymi

      Vaikka pitkiä olivat tiedä sit onellisuudestakaan, omat vahmepani erosivat pitkästä avioliitosta, onellisuudesta en tiedä, olivat eron jälkeen hyvissä väleiss kuitenkin.

    • Anonyymi

      So fine, kunhan nämä naiset vielä muistaisi kunnioittaa niiden naisten perheitä, jotka haluavat olla avioliitossa ja säilyttää perheensä ehjänä. Kovin moni näkee oikeudekseen rikkoa toiselta, jos sen toinen osapuoli on se helposti muiden mukaan lähtevä.

    • Anonyymi

      Miten aijotte pitää "kuhnuri" miehet tyytyväisinä?
      Luuletko että pelkkä pleikkari riittää estämään kasvavaa väkivaltaa ja raivoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe