Shirataki-pasta, onko apua laihdutukseen?

Anonyymi

Kuinka shirataki-pasta on auttanut sinua laihduttamaan, jos on?

Sehän on Aasiassa aivan normaalia ruokaa, vaan nyt kovan hypen kautta täällä lännessä uutta "laihdutusruokaa"..

Oletko käyttänyt miracle noodles tai shirataki-pastaa laihduttaessasi?

Auttoiko?

8

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pasta on hyvää ravintoa laihduttajalle,lisää ateriaan vielä kasvikset,ja lihaa.

      • Shirataki-pastassa ei ole energiaa eli se tehdään kuidusta. On pitänyt kokeilla vaan en ole saanut aikaiseksi.


    • Nuo tehdään puristamalla kuumaa glukomannaanipastaa veteen jossa on kalsiumhydroksidia. Näin saadaan muutettua vesiliukoinen kuitu veteen liukenemattomaksi.

    • Anonyymi

      Liikaa rahaa vai liian vähän järkeä???

      osta paperinarua-tulee halvemmaksi.

    • Anonyymi

      Täällä on kattava sisältölista Shiratakille: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/529892/nutrients

      Makeanhimoa voi yrittää hoitaa tällä: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/600095/nutrients

      En ole kokeillut noita. Mielestäni laihduttajan dietin tulee sisältää tarvittava määrä proteiinia, mahdollisimman paljon suojaravintoaineita ja mahdollisimman vähän energiaa (siis sen lisäksi mikä vaaditusta proteiinista tulee). Siinä on vaikea yhtälö itsessään, turhat lisät vain vaikeuttavat sitä.

      Nuo kikkailuaineet saattavat sopia paremmin tilanteeseen jossa ylläpidetään saavutettu laihdutustulos tai ylipäätään yritetään olla lihoamatta. Mutta mielestänii niiden vaikutus on samantyyppinen kuin nikotiinipurkalla. ne ylläpitävät sitä himoa josta yritetään päästä irti.

      • hvp27

        No shirataki on pääasiassa vettä ja harvalle pasta on ongelma vaan korkeintaan pastakastikkeet. Joku tomaatti-sipuli-oliivikastike ei sisällä paljonkaan energiaa ja moni muukin pastakastike on laihduttajallekin ok.


      • Anonyymi
        hvp27 kirjoitti:

        No shirataki on pääasiassa vettä ja harvalle pasta on ongelma vaan korkeintaan pastakastikkeet. Joku tomaatti-sipuli-oliivikastike ei sisällä paljonkaan energiaa ja moni muukin pastakastike on laihduttajallekin ok.

        Mikäs villitys nyt on menossa?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mikäs villitys nyt on menossa?

        Ei tuo nyt mikään villitys ole. Noita on ollut pitkään (ts. satoja vuosia) ja saattaa olla vanhin laihdutustuote. Sopisi hyvin karppaajille kun siitä tulisi kuituakin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1770
    2. 108
      1260
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1101
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1009
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      55
      940
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      920
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      241
      899
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      786
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      769
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    Aihe