Jolla katsella tähtiä?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Paljonko on rahaa?
Katseletko valosaasteen joukosta vai kunnon pimeässä paikassa?
Haluatko katsella käsivaralta vai jalustaa käyttäen?
Minkä ikänen olet? Ikä vaikuttaa silmän pupillin (aukon) maksimikokoon pimeässä. Se puolestaan yhdessä halutun suurennuksen kanssa määrää sen kiikarin linssien koon, josta niiden kasvattaminen ei enää paranna valovoimaa eli on hyödytöntä.
https://www.ursa.fi/yhd/komeetta/kiikari.htm
Tuossa siis Ursan juttua kiikarin valinnasta. - Anonyymi
Kaikilla kiikareilla voi katsella tähtiä! Hyvä peruskiikari on 7x50 ja sille jalusta.
Jos kiinnostus kasvaa niin hankkimalla laadukkaammilla linsseillä varustetut kiikarit paranee katselunautinto, edellyttää tietysti että kiikari on tukevalla jalustalla.
Suurennuskertoimella ei mitään merkitystä, ainoastaan valovoima on se juttu joka antaa lisää tähtiä taivaalle nähtäväksi.
7x50 kiikareilla näkee hyvin linnunradan vyön , tähti-ryhmiä, kaksoistähtiä ja erinäisiä utumaisia kohteita kuten Andromedan galaksin.
On mentävä pois kaupungeista ja katuvaloista saadakseen paras katselukokemus, mutta on sitä hienoja havaintoja kokenut oman talon takapihalla jonne eivät katuvalot valaise.
Kyllä se siitä homma alkaa sujumaan! Hanki kiikarit, jalusta tai retkipatja ja sitten selälleen maahan ja kiikarit tukevasti käsiin.
Välttele valoa ja jos pakko sitä valoa ajoittain olla niin hanki punaista valoa tuottava valonlähde. Polkupyörien punainen takavalo sopii tähän erittäin hyvin, niitä myydään sellaisissa setti-pakkaus jossa ajovalo ja takavalo ja maksaa muutaman euroa.
Pienikin peili-tähtikaukoputki antaa melkoisesti enemmän valoa silmään eli näkee enemmän tähtiä ja jopa suuntaa itsensä kohteeseen, tämä vain vihje kun satasia alkaa laittamaan välineisiin.... - Anonyymi
Tulossa fujilta uusi FUJINON TS-X 14x40
- Anonyymi
Aika pieni linssikoko verrattuna suurennukseen. Tuosta äkkiä laskemalla 40mm/14=2.85mm eli silmän pupillin kokoon verrattuna pieni. Jäisi valovoima vaatimattomaksi.
Suurennus on ihan OK tähtitaivaan katseluun. Joka haluaa katsella hyvin himmeää kohdetta suurella suurennoksella tekee sen teleskooppia käyttäen.
- Anonyymi
Eikös kiikarit ole tarkoitettu maanpäällisten kohteiden katseluun, ja taivaan kappaleita tarkastellaan kaukoputkella joissa nuo vahvistuksetkin on paljon suuremmat.
- Anonyymi
Niin, silloin kun ollaan asiaa tuntevia. Muuan tuttu teki itse tähtikaukoputken ja sitten vielä pienen tähtitornin takapihalleen.
Huom. Homma ei toimi kaupungissa. - Anonyymi
Kokeilepas niin tiedät, kyllä välillä mukava nähdä laajemminkin tähtitaivasta ja välillä kiva lähteä jonnekin pimeään paikkaan ilman kaukoputkea katselemaan tähtitaivasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212114Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711129- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95622Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575- 12567
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 116468
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 71439
- 58437
- 41434