Jolla katsella tähtiä?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Paljonko on rahaa?
Katseletko valosaasteen joukosta vai kunnon pimeässä paikassa?
Haluatko katsella käsivaralta vai jalustaa käyttäen?
Minkä ikänen olet? Ikä vaikuttaa silmän pupillin (aukon) maksimikokoon pimeässä. Se puolestaan yhdessä halutun suurennuksen kanssa määrää sen kiikarin linssien koon, josta niiden kasvattaminen ei enää paranna valovoimaa eli on hyödytöntä.
https://www.ursa.fi/yhd/komeetta/kiikari.htm
Tuossa siis Ursan juttua kiikarin valinnasta. - Anonyymi
Kaikilla kiikareilla voi katsella tähtiä! Hyvä peruskiikari on 7x50 ja sille jalusta.
Jos kiinnostus kasvaa niin hankkimalla laadukkaammilla linsseillä varustetut kiikarit paranee katselunautinto, edellyttää tietysti että kiikari on tukevalla jalustalla.
Suurennuskertoimella ei mitään merkitystä, ainoastaan valovoima on se juttu joka antaa lisää tähtiä taivaalle nähtäväksi.
7x50 kiikareilla näkee hyvin linnunradan vyön , tähti-ryhmiä, kaksoistähtiä ja erinäisiä utumaisia kohteita kuten Andromedan galaksin.
On mentävä pois kaupungeista ja katuvaloista saadakseen paras katselukokemus, mutta on sitä hienoja havaintoja kokenut oman talon takapihalla jonne eivät katuvalot valaise.
Kyllä se siitä homma alkaa sujumaan! Hanki kiikarit, jalusta tai retkipatja ja sitten selälleen maahan ja kiikarit tukevasti käsiin.
Välttele valoa ja jos pakko sitä valoa ajoittain olla niin hanki punaista valoa tuottava valonlähde. Polkupyörien punainen takavalo sopii tähän erittäin hyvin, niitä myydään sellaisissa setti-pakkaus jossa ajovalo ja takavalo ja maksaa muutaman euroa.
Pienikin peili-tähtikaukoputki antaa melkoisesti enemmän valoa silmään eli näkee enemmän tähtiä ja jopa suuntaa itsensä kohteeseen, tämä vain vihje kun satasia alkaa laittamaan välineisiin.... - Anonyymi
Tulossa fujilta uusi FUJINON TS-X 14x40
- Anonyymi
Aika pieni linssikoko verrattuna suurennukseen. Tuosta äkkiä laskemalla 40mm/14=2.85mm eli silmän pupillin kokoon verrattuna pieni. Jäisi valovoima vaatimattomaksi.
Suurennus on ihan OK tähtitaivaan katseluun. Joka haluaa katsella hyvin himmeää kohdetta suurella suurennoksella tekee sen teleskooppia käyttäen.
- Anonyymi
Eikös kiikarit ole tarkoitettu maanpäällisten kohteiden katseluun, ja taivaan kappaleita tarkastellaan kaukoputkella joissa nuo vahvistuksetkin on paljon suuremmat.
- Anonyymi
Niin, silloin kun ollaan asiaa tuntevia. Muuan tuttu teki itse tähtikaukoputken ja sitten vielä pienen tähtitornin takapihalleen.
Huom. Homma ei toimi kaupungissa. - Anonyymi
Kokeilepas niin tiedät, kyllä välillä mukava nähdä laajemminkin tähtitaivasta ja välillä kiva lähteä jonnekin pimeään paikkaan ilman kaukoputkea katselemaan tähtitaivasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64921Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43583
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7552
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24541- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 42428
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409