Jolla katsella tähtiä?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Paljonko on rahaa?
Katseletko valosaasteen joukosta vai kunnon pimeässä paikassa?
Haluatko katsella käsivaralta vai jalustaa käyttäen?
Minkä ikänen olet? Ikä vaikuttaa silmän pupillin (aukon) maksimikokoon pimeässä. Se puolestaan yhdessä halutun suurennuksen kanssa määrää sen kiikarin linssien koon, josta niiden kasvattaminen ei enää paranna valovoimaa eli on hyödytöntä.
https://www.ursa.fi/yhd/komeetta/kiikari.htm
Tuossa siis Ursan juttua kiikarin valinnasta. - Anonyymi
Kaikilla kiikareilla voi katsella tähtiä! Hyvä peruskiikari on 7x50 ja sille jalusta.
Jos kiinnostus kasvaa niin hankkimalla laadukkaammilla linsseillä varustetut kiikarit paranee katselunautinto, edellyttää tietysti että kiikari on tukevalla jalustalla.
Suurennuskertoimella ei mitään merkitystä, ainoastaan valovoima on se juttu joka antaa lisää tähtiä taivaalle nähtäväksi.
7x50 kiikareilla näkee hyvin linnunradan vyön , tähti-ryhmiä, kaksoistähtiä ja erinäisiä utumaisia kohteita kuten Andromedan galaksin.
On mentävä pois kaupungeista ja katuvaloista saadakseen paras katselukokemus, mutta on sitä hienoja havaintoja kokenut oman talon takapihalla jonne eivät katuvalot valaise.
Kyllä se siitä homma alkaa sujumaan! Hanki kiikarit, jalusta tai retkipatja ja sitten selälleen maahan ja kiikarit tukevasti käsiin.
Välttele valoa ja jos pakko sitä valoa ajoittain olla niin hanki punaista valoa tuottava valonlähde. Polkupyörien punainen takavalo sopii tähän erittäin hyvin, niitä myydään sellaisissa setti-pakkaus jossa ajovalo ja takavalo ja maksaa muutaman euroa.
Pienikin peili-tähtikaukoputki antaa melkoisesti enemmän valoa silmään eli näkee enemmän tähtiä ja jopa suuntaa itsensä kohteeseen, tämä vain vihje kun satasia alkaa laittamaan välineisiin.... - Anonyymi
Tulossa fujilta uusi FUJINON TS-X 14x40
- Anonyymi
Aika pieni linssikoko verrattuna suurennukseen. Tuosta äkkiä laskemalla 40mm/14=2.85mm eli silmän pupillin kokoon verrattuna pieni. Jäisi valovoima vaatimattomaksi.
Suurennus on ihan OK tähtitaivaan katseluun. Joka haluaa katsella hyvin himmeää kohdetta suurella suurennoksella tekee sen teleskooppia käyttäen.
- Anonyymi
Eikös kiikarit ole tarkoitettu maanpäällisten kohteiden katseluun, ja taivaan kappaleita tarkastellaan kaukoputkella joissa nuo vahvistuksetkin on paljon suuremmat.
- Anonyymi
Niin, silloin kun ollaan asiaa tuntevia. Muuan tuttu teki itse tähtikaukoputken ja sitten vielä pienen tähtitornin takapihalleen.
Huom. Homma ei toimi kaupungissa. - Anonyymi
Kokeilepas niin tiedät, kyllä välillä mukava nähdä laajemminkin tähtitaivasta ja välillä kiva lähteä jonnekin pimeään paikkaan ilman kaukoputkea katselemaan tähtitaivasta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1131557Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91837- 54726
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja144725Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35721Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat38603Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40591Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö219582Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32556- 63555