2 miestä kantaa 2m pitkää laatikkoa joka painaa esim. 100 Kg portaita ylös, 1 pitkän sivun (2m) molemmissa päissä, jakautuuko paino tasaisesti🙄?
Vastaukset 15
- Anonyymi
No ei jakaudu tasan. Jos olisi pystysuorat tikapuut, niin alapään jamppa kantaisi koko painon. Yläpään kaveri vain huolehtisi, että laatikko ei kadu.
Kysymys oli normaaleista portaista(kerrostalon muutto) kuin kinattiin kuka on edessä kuka takana, ja kantamus samalla tasolla portaisiin verrattuna.
- Anonyymi
Alderbarn kirjoitti:
Kysymys oli normaaleista portaista(kerrostalon muutto) kuin kinattiin kuka on edessä kuka takana, ja kantamus samalla tasolla portaisiin verrattuna.
Kerro vielä se, mikä on portaiden taso. Minun talossani ei portaikko ole kuin pätkittäin tasomainen.
- Anonyymi
Voihan se alapään kaveri pitää huolen siitä että paketti pysyy suunnassa. Yläpään kaveri sitten vetää paketin ylös.
- Anonyymi
Kyllä jakautuu, jos ylempänä oleva mies pitää laatikon pään mahdolisimman alhaalla ja alempana oleva mies vastaavasti niin korkella, että laatikko on koko ajan vaakasuorassa.
Piirrä kuva, jos tuntuu vaikealta ymmärtää! Vaihtoehtoja on useita. Jos oletat jotain, niin kerro se kaikille. - Anonyymi
Riippuu aivan tilanteesta, ks. keskustelua
https://physics.stackexchange.com/questions/186869/two-people-are-holding-either-end-of-a-couch-is-one-person-exerting-more-force/186989 - Anonyymi
Niinkuin tuosta linkistä näkyy, jos laatikolla on korkeutta, paino ei jakaudu tasan, vaikka molemmat nostavat sitä suoraan ylöspäin. Jos ylempänä oleva suuntaa voimansa kohtisuoraan laatikon pohjaa vastaan, tulee alemmalle vielä enemmän painoa.
- Anonyymi
Vasemmanpuoleinen kantaja kantaa puolta vähemmän eli suomeksi kaksi kertaa vähemmin.
- Anonyymi
Jos laatikon pituus on L, korkeus H ja kulma vaakatasoon nähden a , jakautuu tarvittava pystysuora voima ylemmän ja alemman kantajan kesken seuraavasti:
(1-(H/L)*tana)/(1 H/L)*tana) - Anonyymi
Jos kyseessä ovat aivan pystysuorat portaat, niin alapuolen kantaja saa vielä laatikon lisäksi taakakseen kaverinsa, joka istuu laatiikon reunalla.
- Anonyymi
Kyllä se totuus on että aina se nuorempi ja tyhmempi kkantaa sen raskaamman pään.
- Anonyymi
Etumiehellä (jos mennään ylöspäin) on vittumainen kantoasento joten hänen sietääkin valittaa.
Muuten sanoisin että jyrkkyyskulma,painopisteen sijainti ja otteen laatu sanelevat kumpi joutuu enemmän koetukselle. - Anonyymi
Aloituksessa oli kyse vain painon jakautumisesta, eli tilanteesta, jossa taakka on pysähtyneenä. Liikkeeseen tarvitaan myös eteenpäin suuntautuvia voimia, joita kantajat voivat kohdistaa taakkaan eri tavoin.
- Anonyymi
Jos kerrostalossa on hissi, niin laatikko pystyyn hississä. Ovat kyllä tyhmiä miehiä jos kanniskelevat portaita pitkin. Kolhivat seiniäkin. Tulee sanomista.
- Anonyymi
Kannattaa vielä ottaa rälläkkä mukaan. Jos hissi on niin matala, ettei laatikko sovi edes pystyyn hississä, niin voi rälläköidä katon pois. Tosin ylhäältä ei saa kovin paljon lisäkorkeutta, kun siellä on hissin runkokehikko, johon nostoköydet on kiinnitetty. Mutta jos rälläköisikin hissin lattian pois ja kiinnittäisi laatikon köysillä tai ketjuilla kattoon...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.371389Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631158Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.631003- 59992
- 77890
- 51821
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82755Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le40729- 82712
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14671
