Miksi pakko elää

Niin, olen 3 vuotta onnettomuuden jälkeen elänyt puoli-ihmisenä. Tämä ei ole hyvää elämää. Miksi en kuole?

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olen miettinyt samaa vasta reilut 70 vuotta ilman muuta onnettomuuta kuin tänne syntymistäni. Eikä vastausta ole vieläkään löytynyt.
      Onneksi ei tarvitse enää miettiä samaa kolmeakaan kymmentä vuotta. Sitten jatkosta en tiedä. Enkä edes sitä, onko sitä jatkoa ollenkaan. Toivottavasti ei ole. Tämä alkaisi kyllä riittää. Onhan tämä jo nähty.

      • Anonyymi

        Elämä on lapselle rangaistus vanhemmilleen hetken ilo ja lahja.

        Elämme oikeasti helvetissä, olemme jo helvetissä, mihin joudumme kun kuolemme helvetissä?


      • Anonyymi

        Olipa sinun että aloittajan kirjoitukset surullista luettavaa :(. Voi, kyllä sitä soisi itse kullekin riittävästi iloa elämään. Yhty ruusuilla tanssimistahan se ei ole kellään, väliin mahtuu ne elämän harmaatkin päivät. Silti soisin auringon nousevan vielä teille kummallekin. Kirjoitellaan vaikka tämä päivä muita mukavammaksi!


    • Kuole psykologisesti ja uudestisynny Luojan lapsena!
      Itsekkyys pitää repiä juuria myöten ajattelusta ja kulkea vain katsoen , ilman tuomitsemista.
      Keho on vain kulkuneuvo , se maatuu ja kompostoituu mutta se joka ajattelee ja tarkkailee kehonsa tuntemuksia on tärkein ! Se voi vapautua tämän maailman kärsimyksistä.
      Sitähän toivot ? Uutta mahdollisuutta?

    • Hyvää elämää ei ole olemassakaan. On vain sietämätöntä ja lievemmin sietämätöntä.

      Elämää tuottaa evolutiivinen automatiikka. Lisääntyneet ovat vain ne, jotka ovat joko nauttineet seksistä tai tietoisesti halunneet elää ja lisääntyä. Halu elää on geneettinen taipumus, joka jää jälkeläisille. Halu olla elämättä, jos sellainen jonkin kohdalle sattuu, ei lisäänny populaatiossa yhtä voimakkaasti kuin halu elää.

      Buddhalainen ajattelu sanookin selkeästi: elämä on kärsimystä ja kärsimyksen syy on halu elää.

      Nykyihminen ajattelee myös järjellä, eikä vain tunteella. Siten on yhä selvemmin nähty, että elämä on kärsimystä, eikä jonkin hyvän jumalan antama lahja, kuten ennen väitettiin. Kyselytutkimuksissa 2/3 suomalaisista kieltää väitteen, että elämä on lahja.

      Ystäväni venäläisen luterilaisen seurakunnan kirkkoherra, tarjosi alkoholistiselle seurakuntalaiselle muka lohduttavaa lausetta, että elämä olisi lahja. Tämä vastasi, että ei se mikään lahja ole, vaan kirous.

      Aivan niin, kukaan niistä potentiaalisista ihmisistä, jotka esimerkiksi ehkäisyn takia on jäänyt syntymättä, ei kärsi vähääkään.

      Jos olisin voinut valita, en missään tapauksessa olisi halunnut syntyä

      • Anonyymi

        En minäkään olisi halunnut syntyä, mutta ei minun haluani noteerattu mitenkään. Olisin vielä halunnut levätä siellä.


      • "Ystäväni venäläisen luterilaisen seurakunnan kirkkoherra, tarjosi alkoholistiselle seurakuntalaiselle muka lohduttavaa lausetta, että elämä olisi lahja. Tämä vastasi, että ei se mikään lahja ole, vaan kirous."

        -Itse kiteyttäisin sen lauseeseen, että -elämä on mahdollisuus.
        Elämä ei ole lähtökohtaisesti automaattisesti mitään, mutta siitä voi tulla mitä vain...Pahimmillaan kirous...Kaikki voi mennä pieleen oikeasti jo siinä vaiheessa kun siittiö kohtaa munasolun, mikäli dna rakenteessa on virhe/poikkeama.


      • Buddhalaisuus antaa myös neuvon siitä miten kärsimyksestä pääsee eroon..


      • blade83 kirjoitti:

        "Ystäväni venäläisen luterilaisen seurakunnan kirkkoherra, tarjosi alkoholistiselle seurakuntalaiselle muka lohduttavaa lausetta, että elämä olisi lahja. Tämä vastasi, että ei se mikään lahja ole, vaan kirous."

        -Itse kiteyttäisin sen lauseeseen, että -elämä on mahdollisuus.
        Elämä ei ole lähtökohtaisesti automaattisesti mitään, mutta siitä voi tulla mitä vain...Pahimmillaan kirous...Kaikki voi mennä pieleen oikeasti jo siinä vaiheessa kun siittiö kohtaa munasolun, mikäli dna rakenteessa on virhe/poikkeama.

        Elämä on sattumaa: geenien ja ympäristön yhteensumma.


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Buddhalaisuus antaa myös neuvon siitä miten kärsimyksestä pääsee eroon..

        Ei anna toimivaa neuvoa. Buddhalaisuus on jo 2500 wee vanha, ja kärsimys pysyy.


      • Firdawsi kirjoitti:

        Ei anna toimivaa neuvoa. Buddhalaisuus on jo 2500 wee vanha, ja kärsimys pysyy.

        No elämä on enimmäkseen aallokkoa..tai vähintään pientä aaltoilua.

        Vaan jokainen elämästä puhuva sanelee sitä omien suodattimien kautta.


    • Haluaisin hieman selvennystä, mikä tekee sinun elämästäsi puoli-ihmisen elämää?

    • Anonyymi

      Jumalasi Jehowa ei salli sinun kuolevan. Sinulla maanmatosella ja Jehowan luotuna on maanpäällinen tehtäväsi vielä suorittamatta. Oletko laiskotellut, kun et ole elämäsi olemassaoloa täyttänyt.

    • Hyvää elämää on elämä johon sisältyy onnellisuutta. Olet ehkä onnellinen jostain?

    • Anonyymi

      vastaustasi kaipaamaan jään

    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin, että jos menen huonoon kuntoon, niin silloin teen ne viimeiset hömpsyt johon pistän sekaan sellaiset aineet joilla pääsee ns. autuaammille metsästysmaille. Ei mulla sellaisia aineita tässä valmiina ole, mutta tiedän että sellaisia voin jostain saada, ja tämä asia tuleekin ajankohtaiseksi vasta sitten kun jotenkin huonoksi menen.
      En minä pidä tätä nykyistä elämääni mitenkään huonona, päinvastoin mielenkiintoista tämä on. Näin vaikka lapseton muijaton mies olenkin, ja sitä ikäni olen ollut. Lähinnä vain talousasiat näin vanhemmiten kiinnostavat, sijoitukset yms. Ei oikein tekniikan puolen juttuja enää niin jaksa.
      Toki näitä mummeleita mullekin riittäisi seurustelukumppaniksi, mutta mitä sellaisilla enää tekee. Ei tee varsinkaan kun on jo tottunut yksin elelemään, ja sen tietää että ei nää mummelit muuta kuin omia lapsiaan ja rahat siihen pois multa. Eikä toki tällaiset mummelit mistään itseni mielestä mielenkiintoisista asoista edes kiinnostuneita ole, niin että ei niistä kaveriksikaan ole.

    • Anonyymi

      Kysy vertaistukea esim. DarkFearilta, joka on samassa tilanteessa.

    • Anonyymi

      Suurin osa ihmisistä ei muutenkaan elä vaan vain ovat.

    • Anonyymi

      Joutavaa jaarittelua, jokaisen elämä on etuoikeus, ikioma, hyvine ja huonoine päivineen. Vätykset odottaa , että onnellisuus putoaa katosta, taivaalta. Jos se putoaa, mihin te sen laitatte, kun ette osaa muuta kuin valittaa.

    • Toivottavasti et kuole muuten loppuisi ihmiset palstalta.

    • Anonyymi

      Yllättävän hyvin se terveys pysyy. Kävin tarkastuksessa ja sydärin mahis oli 1% eli olen täysin terve voi vittu sentään elän siis yksin vielä 40 vuotta ainakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      154
      1363
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      946
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      695
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      610
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      598
    6. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      28
      588
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      19
      570
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      543
    Aihe