Lasten tapaamisjärjestelyt vuorotyöläisellä

Anonyymi

Ero tulossa. Meillä on kaksi lasta 12v ja 14v.
Tulevs exäni tekee päivätyötä ja itse teen vuorotyötä, iltaa, aamua ja yövuoroja.
Miten olisi järkevää lasten tapaamiset hoitaa eli millaisia käytäntöjä muilla on, jos toinen vanhemmista ei ole aina kotona? Lapset on jo niin isoja ettei heitä tarvi hoitaa, mutta mietin että onko järkevää vuoroviikoin sopia tapaamisista, jos ei kuitenkaan nähdä ? Viikonloput mulla on täysin vapaina keskimäärin 1 kuukaudessa ja toisaalta voisi ehkä olla kiva joskus vapaalla mennä ilman lapsiakin jonnekin sitten, kun tässä joskus vielä toimertuu sosiaaliseksi.
Tuon ikäiset lapset saa ilmeisesti itse päättää missä asuvat? Nuorempi on kovin äitinsä perään ja pelkäänkin ettei hän edes halua viettää aikaa täällä minun luona. Mitä sellaisessa tilanteessa pitäisi tehdä?

Onko

2

183

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsi saa päättää itse kun on 15v. Minusta teidän kannattaa keskustella lasten äidin kanssa. Mutta muista että sinulla on ihan samanlainen vastuu lapsistasi kuin äidilläkin.

    • Anonyymi

      Lasten tapaamisjärjestely! Aikoinaan, kun vanhempani erosivat isämme sai huoltajuuden ja häippäsi samantien ulkomaille töihin ja jäimme äitimme hoitajiksi, niin tuon ikäisinä elätin jo muut. Ilman yhtään huoltajaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1273
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1047
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      705
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe