45 % kansasta pitää ilmastouutisointia tyhjänpäiväiosenä hysterianlietsontana. Koska heidät huomioidaan hallituksessa ja mediassa. Vain 46 % kansasta pitää ilmastokeskustelua tarpeellisena. Siinä Helsingin seutu on vahvasti yliedustettu.
Sekin on siis jo vähemmistö, ja kuitenkin se heiluttaa kaiken aikaa kaikessa tahtipuikkoa. Tyhmä tietämätön vähemmistö pitää valtaa, mutta kuinka kauan. Mikä olisi se vastustajien prosenttiosuus, että alkaisi jo näkyä muutosta toiminnassa.
Siinä välissä sitten 9% on epävarmoja. Ei niitä nyt ainakaan ilmastovouhkasijat voi pitää joukkoonsa kuuluvina. Todennäköisesti vaaka alkaa kallistua hysterian vastustajien puolelle, kun kansa saa asiallista tietoa.
Se asiallinen tietohan sen muutoksen on saanut aikaan. Alarmisteilla alkaa olla hätä, kun yhä useampi tajuaa, kuinka vähän merkitystä on Suomen 0,113 % päästöillä maailman mittakaavassa, kun kehitysmaatkin tahtoo osansa hyvinvoinnista.
Energiahan tuo hyvinvointia, Täytyisi kansainvälisesti alkaa panostamaan thorium voimalan kehittämiseen. Sillä niitä fossiilisia polttoaineita säästettäisiin tulevillekin sukupolville. Fossiiliset on kuitenkin toistaiseksi välttämättömyys.
Fossiilisista eroon pääseminen ei ole mahdollista eikä edes toivottavaa. CO2 on luonnolle lannoite. Sitä ei vaan vouhkasijat suostu tajuamaan. Luonto käyttää 2/3 ihmiskunnan tuottamasta hiilidioksidista. Vain 1/3 jää ilmakehään.
Tähän mennessä CO2 päästöt on huomattavasti lisänneet puun kasvua ja ruuantuotantoa. Niin tulee käymään myös jatkossa, vaikka vouhkasijat päinvastaisella pelottelee.
Sille pelottelulle ei ole perusteita,. Se perustuu pelkkiin oletuksiin. Oletus on oletus, vaikka sen esittäisi tiedemies. Täysin arvottomia on vihreiden oletukset. Niissä ei ole yhtään mitään tieteellistä pohjaa.
Polarisaatio on tullut !!!
Anonyymi
2
98
Vastaukset
Alan uskomaan vakavaan ilmastokriisiin heti kun maailman johtajat tekee rauhan ja lopettaa kaikki sodat ja hävittää aseet. Jos Greta olisi ehdottanut tätä viimeisessä ilmastokokouksessa, ehdottomasti seinälläni roikkuisi nyt Gretan kuva.
- Anonyymi
Panssarivaunut sähkökäyttöisiksi. Ohjaaja istuu sähkötuolissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813686Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113450SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069