Mitä jos ilmasto ei lämpenisi?

Anonyymi

Jos ilmasto ei olisi alkanut lämpenemään ollenkaan, niin Suomen päällä olisi 1 kilometrin paksuudelta jäätä ja lunta, ja voisi olla enemmänkin. Sitä oli niin paksulti että koko Suomi painui alaspäin jään painosta. Nyt kun ei paina enää, Suomi nousee ylös ja kohta voi kävellä Vaasasta Uumajaan. Samalla ilmasto lämpenee vielä pikkasen lisää, ennenkuin alkaa taas jäähtymään. Voiko elämää olla 1-2 kilometriä paksun jään alla?

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla. Antarktiksella on satojen metrien jääpatjan alla järviä joissa on ihan oma elämänsä.
      Elämää on myös 3 km syvyydessä kallioperässä . Ohuissa kalliorakosissa olevassa vedessä.
      On elämää myös ns. savuttajissa valtamerien syvyyksissä ilman mitään yhteyttä yläpuoliseen maailmaan.
      Elämä on sitkeää. Ei se tältä planeetalta hevillä kuole. Ihmislaji täältä kyllä aikanaan katoaa sopeutuvampien (ja viisaampien) tieltä.

    • Anonyymi

      Hyvä persut ja Suomi nousuun.

      Ei tässä mitään ilmastonmuutosta pidä estää, kuten ei aikoinaan 1980-luvullakaan. Silloin oli aivan samoja väittämiä joilla pyrittiin estämään mitään ilmastonsuojelutoimenpiteitä. Muistatkos, tenupersu !!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      319
      11983
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11117
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      264
      6459
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      239
      5273
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3737
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      54
      2571
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1854
    10. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      106
      1801
    Aihe