Terve,
Onko joku onnistunut saamaan korvausta mikäli autopesussa on maalipinta vioittunut? Onko edes mahdollista yrittää saada?
Itselläni maalipinta hajoili kahdesta kohtaa, taka- sekä etupuskurista. Toki tiedän että muovissa ei maali pysy mutta suorastaan tuttaa ettei voida varoittaa extra voimakkaasta ruiskusta.
Pesun tuhoama maalipinta
10
6250
Vastaukset 10
- ike
"tiedän että muovissa ei maali pysy". Kyllä pysyy.
Ihan yhtä lailla kuin metallissa. Tietenkin, jos olet itse maalannut ilman ammattitaitoa niin se on sitten toinen asia... - Kiillotuskone
pitää kosla viedä hioma/pesukoneisiin ?
- alert
Väärällä tartunaineella maalattu. Ei liene alkuperäismaali?
- Jamppa1
noista on ennakkotapauksia. Tuo on kuluttajansuojalain piiriin kuuluva asia. Joskus aikanaan tuli noihin perehdyttyä ja luettua ennakkotapauksia. Et uskokaan mistä kaikesta voi mennä oikeuteen (ja voittaa). Maalipinnan vaurioituminen pesussa on sinänsä ihan selvä keissi sun hyväksesi. Todistustaakka on sulla mutta jos se puoli on kunnossa eikä pesijä suostu korvaamaan niin ei muuta kuin oikeuteen.
- alert
Entäpä jos siellä pesussa on käynyt 30 muuta autoa samana päivänä? Varma häviö tuo oikeus juttu on. Se maali on lähtenyt siksi että se on ollut halki ja vesi on mennyt sinne väliin ja silloin se irtoaa.
- Jamppa1
alert kirjoitti:
Entäpä jos siellä pesussa on käynyt 30 muuta autoa samana päivänä? Varma häviö tuo oikeus juttu on. Se maali on lähtenyt siksi että se on ollut halki ja vesi on mennyt sinne väliin ja silloin se irtoaa.
no eihän tässä nyt ollut puhetta että se maali olisi joenkin rikki ollut. Se tietenkin muuttasi asian mutta tuskin kukaan viitsisi sitten edes asiasta puhua? Puhe oli käsittääkseni ehjästä autosta joka on vaurioitunut pesussa.
- pete
Jamppa1 kirjoitti:
no eihän tässä nyt ollut puhetta että se maali olisi joenkin rikki ollut. Se tietenkin muuttasi asian mutta tuskin kukaan viitsisi sitten edes asiasta puhua? Puhe oli käsittääkseni ehjästä autosta joka on vaurioitunut pesussa.
Maalipinta kunnossa ennen pesuun ajoa. Jos se olisi hajalla ollut aikaisemmin en jaksaisi mitään meteliä tästä nostaa, kyseessä kuitenkin aika pieni rahallinen panostus fiksauttaa se itse. Kyse enemmän nyt perjaatteesta.
Auton maalatut puskurit kyllä kestävät normaali harjapesun ilman mitään ongelmia. niistä pesukoneista menee päivässä useita autoja läpi autoja, joissa on maalatut puskurit. Sinun pitää pystyä osoittamaan jokin vika siinä pesukoneessa, josta syystä autostasi lähti maali irti. Maalaustakuu on maalaamon asia. Ei pesulan.
- Ford
Työkaverilla meni harjapesussa autossa, väri pilalle. Ilmeisesti pesuaineen sekoitussuhteet väärin. Huoltamon omistaja yritti ensin väittää vastaan, mutta lopulta suostui kiillottamaan ja vahamaan maalipinnan omaan piikkiin.
- Pehmoharja
Harjaton pesu joka tulee kovalla paineella on aika myrkkyä monelle uudelle autolle.Eli maali puskurissa on saanut kivenosumia ja pinta hieman vioittunut saadusta iskusta niin siihen kohtaan kovalla paineella osuva vesi rikkoo maalipinnan.Jotkut värit ovat erittäin herkkiä harjattomalle pesulle esim.prossi.Itse en pese enää ikinä harjattomissa painesuihkupesulossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7013608Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E721123- 501112
- 72880
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit94862- 94707
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi51707- 53698
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k32690Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.118667