Tieteen ja tutkimuksen tulisi olla nykyisin tehokkaampaa ja käytännönläheisempää. Toisinsanoen tutkitaan vain sitä mikä on kongreettisesti olemassa ja vain jos sen tutkimisesta on jotain kongreettista hyötyä. Tutkimisen tulisi olla tehokasta työtä eikä mitätöntä pohdiskelua ja tyhjän jauhantaa. Spekulaatioita ja teorioita ei pitäisi tutkia ja tuhlata arvokasta vähäistä aikaa mihinkään sellaiseen sillä oletuksilla ei ole mitään varmoja ja tieteellisiä todisteita jotka osoittaisivat ne varmuudella tosiksi ja oikeiksi. Ne ovat pelkkää ajattelijoiden joutavaa ja tyhjänpäiväistä haihattelua. Tutkimustyön pitäisi toimia mekaanisesti kuin kone, tehokkaasti ja ilman mitään turhaa ajattelua, sillä jos tutkija alakaa jossittelemaan, spekuloimaan ja esittä teoroita sekoittuu tutkimustyöhön tutkijan omia ennakkoajatuksia, kuvitelmia ja luuloja.
Tieteellinen tutkimus pitäisi kokonaan uudistaa
4
107
Vastaukset
- Anonyymi
Taas näitä ajatuksia, joita monet Newtonin, Maxwellin ja Einsteinin aikalaisista kannattivat. Heidän mielestään kaverit tuhlasivat aikansa joutavien mietiskelyyn, mistä ei koskaan ole käytännössä mitään hyötyä.
Tällä ajatuskannalla ajaisimme edelleen aaseilla, jos nyt yleensä olisimme päässeet laskeutumaan puista alas.- Anonyymi
Aivan! Jo Maxwellin edeltäjälle Faradaylle naureskeltiin, kun hän tutki "voimaviivoja", joita hän oli havainnut johtimien ympärillä. Niillä ei arveltu olevan sitten yhtään mitään merkitystä millekään käytännölliselle asialle. Täydellistä humpuukia ja kukkahattuhommaa!
Maxwell sitten kirjoitti sähkömagnetismin peruslait Faradayn töiden perustalta. Maxwellin yhtälöt ovat siinä mielessä nykyaikaisen yhteiskunnan keskeistä pohjaa, että suuri osa sähkötekniikasta: mm. sähkömoottorit, sähkön tuotanto, sähkön siirto, valokaapelit, viestintä, tutkat perustuvat sähkömagnetismiin, jota Maxwellin yhtälöt kuvaavat.
Einsteinia pilkattiin Royal Society:ssa ja jopa epäiltiin hänen mielenterveyttään, kun hän esitti täysin ennenkuulumattomia kuvitelmiaan mukamas "tieteellisenä teoriana". Haha!! Hyvä etteivät sulkeneen Alberttia suljetulle osastolle.
Tämähän on aivan kui sipiläläisten ministerien aivoista, joiden mukaan yliopistot ovat olemassa tuottaakseen nokioita ja näpyttelyvehkeitä ja korvavaloja.
- Anonyymi
Kyllä käytännönläheinen tutkimusmetodi on asiaa.
Voimme esimerkiksi todistaa ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen lumettomasta joulusta ja metsäpaloista joita sanomalehtien mukaan on ympäri maapalloa. Jostain syystä niitä metsäpaloja ei nykyään Suomessa esiinny. Tuon täytyy olla jonkinlainen ääreistymisilmiö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15210997
- 525250
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311270Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902