En tunnista moista sanaa

Anonyymi

Yksi nainen kysyi multa ravintolassa kun vietin iltaa mies porukassa, oletkos sä jotenkin varattu jollekin. Kattelin hetken ja kysyin naiselta oletkos paljonkin jo juonut kun noin sekavia kyselet. Ei kun onks joku nainen varannut sut, saisko saman suomeksi kysyin. Vastasin suoraan kukaan ei varaa mua mihinkään tarkoitukseen, Yksi mies oli myös lähennellyt kerran puolisoani yökerhossa ja kysynyt lähdetkö panolle vai oletko varattu. Puolisoni oli hetken miettinyt ja sanonut, en tunne olevani varattu mutta parisuhteessa olen jos sitä kyselet enkä lähde panolle Jos jotakuta kutsutaan varatuksi tulee mieleen kauppatavara tai toiselle kuuluva omaisuus tai omistushalu, aika ällöä näin yli 50v mielestä. Jos puhutaan parisuhteessa olevista varattuina voin sanoa et ihme käsite, olen syntynyt 60 luvun lopulla ja mun nuoruudessa puhuttiin vain muijista tai parisuhteista ei mitään varatuista, koskaan.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta termi varattu on aivan ymmärrettävä ja hyväksyttävä. Ei mitään epäselvää..

    • Jos haluaa loukata toista, voi sen tehdä myös olemalla ymmärtämättä toisen kieltä. Oikein tehokasta tyrmätä ystävällinen lähentymisyritys ja nolata toinen. Hyi!

    • Anonyymi

      Minä kyllä tunnistan sanan mutta en tunnusta käsitettä.
      Ketään ihmistähän ei voi varata. Paikan voi varata, tai matkan tms. Ihminen tulee ja jää vapaaehtoisesti, ei kenenkään varaamana.
      Tätä voi tietysti pitää hiustenhalkomisena, mutta näinhän se on. Tiedän kyllä missä tarkoituksessa sanaa käytetään.

      • Anonyymi

        Tuon minäkin ymmärrän, paikan tai muun varaaminen mutta ketään ihmistä ei voi pitää varattuna.


    • Anonyymi

      Ihan kiva että kysytään, ennen kuin aletaan lähennellä. Minä vastaan että olen naimisissa, jos minulta moista kysellään. Mitäpä muuta? Ei sitä tarvitse tyhmäksi heittäytyä. :D

    • Anonyymi

      Varatessa varaa jonkin asian itselleen. Ei ketään ihmistä voi "varata" vaan varmuuden pitäisi tulla ihan muulla tavoin. Tällöin "varattu" ihminen on itse varannut itsensä tälle toiselle omasta tahdostaan. Itsensä voi varata toiselle, toinen ei voi varata sinua itselleen.

    • Anonyymi

      Monilla on eläkepaikkakin jo varattuna, ja sen tosiaan huomaa. Sanaa.

    • Anonyymi

      Alottaja ei oo ymmärtänyt kysyjän kysymystä eli alottajahan voi olla naimisissa, mutta varattu jo jollekin toiselle. Kysyjä oli tiennyt, että monet suhteet hajoaa ja tiedustellut tilannetta ja mahdollisesti olis sit varannut ap:n.

    • Anonyymi

      On vain tyhmiä kysymyksiä joihin ei saa viksua vastaustakaan.

    • Anonyymi

      Kävin rautakaupassa ja varasin yhden tuotteen koska pelkäsin loppuvan, maksoin hakiessa. No voi hyvä veli, ei ketään ihmistä voi varata tai kutsua varatuksi, olisi kuin joku omistaisi toisen tai miettii että saas nähdä otanko sen. Kysyttäessä olen sanonut että kumppani löytyy, jollei se riitä saa olla tarkennukset, mikään pirun varattu en ole.

    • Anonyymi

      Olen sata kertaa ennemmin varattu kuin muija!!!!

      Eipä silti, jos haluaa esittää noin tyhmää kuin AP, minkäs sille voi!

    • Anonyymi

      Te huolellisesti ja harkiten valitsette ajanviettopaikkane joissa jo edeltäpäin teidätte minkä tason ihmiset siellä viihtyvät.
      Tiedätte jo edeltäpäin miilaisia keskusteluja ja ehdotuksia noissa paikoissa tehdään. Tiedätte jo edeltäpäin varautua ja valmistua vastauksiin.

      Onkin yllättävää lukea että haluatte edes kommentoida noista ihmistä, puhumattakaan itsestänne.

    • Anonyymi

      Jos jollakin on puoliso, niin olisi kohteliasta puhua hänestä puolisona, vaimona , kumppanina, aviomiehenä, tms. Muijittelu, ukottelu on tosi halventavaa.

      Joten kysymykseesi vastaus, mieluummin varattu kuin kenenkään muija.

    • Anonyymi

      Ymmärtämättömyys on niin tätä päivää. Tehdään tarkoituksella tilanteet entistä vaikeammaksi käsitellä, tässä hyvä esimerkki, kun ei edes haluta asettua toisen asemaan. Olen 50 ikäinen ja en koe varattu sanaa vaikeaksi ymmärtää, jos toinen toisen tilannetta kyselee sillä sanalla.

      Ehkä tämäkin on jonkinlaista itsekkyyttä, et kun itsellä on hyvin asiat niin voi leikitellä toisen tunteilla, vaikka näin, kuinka ap. asian koki? Jos ei muuta niin sai ainakin hänet (naisen) päivään ikävän särön. Toivottavasti nainen pääsi tilanteen yli suuremmin kärsimättä?

    • Anonyymi

      ...oletkos sinä jotenkin varattu jollekin... olipa todella erikoisesti kysytty.
      Minä olisin vastannut kysyjälle, että sori, se ei millään tapaa kuulu sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe