Etelän hetkelliset talvisäät

Anonyymi

Eteläisessä Suomessa olemme saaneet tottua hetkellisiin talvisäihin. Eli, lunta saattaa tulla ja pakkastakin. Mutta tälläinen säätila pysyy vain hetken. Yleensä parikolme päivää. Sitten palataan taas normaaliin. Vettä tihuuttaa ja lämpöasteet vaihtelee 3-6 asteeseen. On pilvistä ja harmaata. Tämä ns.tyypillinen talvisää osuu tietysti myös jouluksi eteläiseen osaan. Muuta ei osaa enää edes odottaa. Jos haluaa valkean joulun. On vaan lähdettävä pohjoiseen.

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä se normaali säänvaihtelu on.

    • Anonyymi

      90-luvulla sitä lunta tuli lähes joka vuosi täällä etelässäkin, pysyvä lumipeite viimeistään joulukuussa ja lunta sääreen asti. Lunta tuli niin paljon että kun olin 90-luvun puolivälissä Tallinnassa katsomassa Pähkinänsärkijää, lumimyrsky jonka ennustettiin tulevan Suomeen iskikin etelämmäksi ja Tallinnan taksiliikenne meni täysin jumiin. Siinä sitten kaksi kouluikäistä lasta, äiti ja kaverin äiti rämpivät vaakasuoran lumisateen läpi oopperatalolta satamaan. Kyseessä alkutalvi. Toiselta 90-luvun vuodelta löytyy valokuvakin kun kotipihalle oli satanut yön aikana 50 senttiä lunta, vain 30 kilometriä stadista pohjoiseen.

      Sitten kun tultiin 2000-luvulle niin lumet vain hävisivät - uutenavuotenakin tulee nykyään lähes yksinomaan vettä.

      Ei todellakaan ole mitään normaalia vaihtelua jos melkein sadan vuoden ajan on tullut lumimyrskyjä lähes joka vuosi, ja sitten tyssää kuin seinään. Muutaman vuosikymmenen kuluttua Lapissakaan ei enää ole lunta.

      • Anonyymi

        Turussa viime vuonna tuli lunta niin paljon, että kaupunki oli vaikeuksissa, koska olivat menneet myymään aurauskalustoa pois, kun sitä ei muka enää tarvita. Lunta satoi koko talven ja keväällä suli pois. Tiet olivat kiharalla, renkaat rämisivät kun ei oltu aurattu.
        Eli mihin ne lumet muka hävisivät?


      • Anonyymi

        lumet ei hävinny mihkään, vaihtelevuus suurempaa. nythän on lapissakin 50-70cm lunta. kohta normimäärä mikä maaliskuussa pitäs olla. en usko sinua.


    • Anonyymi

      Semmosta se on, kun ihmiskunta maapallon pilaa huolella päin helvettii.

    • Anonyymi

      Kyllä näyttää joulukuiset maisemat lohduttomalta täällä eteläisessä osassa maatamme. Niin päivällä kuin, illalla. Sama harmaus aamusta iltaan.
      Kuin loputon lokakuu. Lehdettömät puut ja iltojen synkkä pimeys.
      Musta ja märkä maa imee kaiken valon pois. Vain märkä asfaltti hieman kiiltää katuvalojen loisteesta.
      Kaupunkien ja pihojen jouluvalaistuskin näyttää omituiselta tälläisessä säässä.
      Kun katsoo ikkunastaan tälläistä maisemaa, ei oikein joulutunnelmaan pääse.
      Eikä siihen osaa valmistautua. Suomalaisena sitä vaan on liian kauan saanut tottua
      valkeisiin jouluihin. Nyt sitten pitäisi alkaa totuttelemaan tälläisiin lumettomiin ja
      vesisateisiin jouluihin. Joululaulujen sanojakin pitäisi kai jo muutella.

      Ei näin..."Lunta tulvillaan on raikas talvisää,
      ei liinakkommekaan, nyt enää talliin jää.
      Sen kohta valjastan reen pienen etehen,
      ja sitten joutuin matkahan me käymme riemuiten
      Kulkuset, kulkuset riemuin helkkäilee.
      Talven valkohiutaleet ne kilvan leijailee"

      Vaan näin...
      Vettä tulvillaan, on märkä, lumeton talvisää.
      Ei sateenvarjokaan nyt enää naulakkoon jää.
      Sen kohta nappaan mukaani ja sitten joutuin matkahan
      käyn mielin ankehin.
      Kumpparit, kumpparit ne täällä lompsuttaa.
      Joulun sadepisarat ne kilvan ropisee.

    • Anonyymi

      Olisin kyllä enemmän huolissaan viime kesien kuukausien tappohelteistä jotka eivät koskaan ole ollut normi täällä pohjolassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5317
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      52
      2917
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1886
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1666
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe