Talvirenkaiden vierintävastus

Anonyymi

Onko kellään kokemuksia monista erilaisista talvirenkaista ja niiden vierintävastuksista?

Osaako kukaan laittaa kevytkulkuisuus järjestykseen yleisiä talvella käytettäviä renkaita?

Paljonko "raskas" talvirengas tiputtaa nopeutta tai pitääkö laittaa kevyemmmälle vaihteelle talvirenkaan kanssa?

Mites läskirenkaat? Paljon tippuu nopeus kun vaihtaa läskiin talveksi?

Oma ainoa kokemus on 40-622 w240 nastanokiasta maastohybridissä. Talvirenkaan vaihdon jälkeen piti ajaa noin 10..15% pienemmällä välityksellä. Noin yksi vaihde kevyemmällä välityksellä siis.

5

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokemuksia itselläni on Nokian Gazza Extreme 294 54-622 nastarenkaista ja Schwalbe Marathon Winter 40-622. Schwalbeja käytin noin 2010-2015 ja Nokialaiset olleet käytössä siitä eteenpäin.

      Schwalbet rullaavat hyvin kelissä kuin kelissä ja ainakin alussa pito oli kohtuu hyvä kun nastoja vielä oli jäljellä. Paineet Schwalbessa noin 4 bar tai hieman alle, eli kesäpaineilla mentiin monta vuotta. Pyöränä Tunturi Prego (Nexus 7 napavaihteet) pystyllä ajoasennolla, tärinää ei siis tuntunut juuri lainkaan käsissä vaikka talvikelit ovat usein epätasaista rytyytystä.

      Nokian Gazza Extreme 294 54-622 erittäin hyvä pito mutta todella raskas polkea kun vähänkin vastasatanutta lunta, tiiviiksi painuneella lumella rullaa ihan tyydyttävästi. Maastopyörässä paineet yleensä noin reilu 2 bar joka vielä lisää vierintävastusta, mutta ei pysty oikein kovemmilla paineilla ajamaan koska etupää pompottaa liikaa. Ero Schwalbeen rullaavuudessa kuin yöllä ja päivällä ja vanhalla Tunturilla ohittaisin melko kevyesti tuon maasturin auraamattomalla väylällä.

      Olen nyt sähköistänyt talvipyöräni ja renkaina nuo Gazza Extremet. Vierintävastuksella ei ole enää merkitystä ja työmatkat kulkevat joutuisasti ja kevyesti :)

    • Moi, mutta olen ymmärtänyt että talvirenkaat otetaan alle kaatumisen "pelossa" ym. oli se vierintävastus mikä tahansa. Kyllähän härmäläisetkin tietää lumen hidastavan JOPA autoilua. On varattava lumimyrskyn myötä kuinka paljon aikaa lisää..

    • Anonyymi

      Kyllä raskasta on. Itselläni nyt toista talvea Suomi tyres W240 40-622. Erinomaiset jäällä, mutta todellakin, jos vähänkin lunta niin raskaaksi käy. Semminkin, niin kuin tänään 77 kilometrin lenkillä, on auraamatonta kylätietä jossa kulkee vain autojen vetelemiä uria. Yllättävän uraherkätkin ovat kun vielä irtolunta. Joissain jyrkemmissä alamäjissä oli pakko irrottaa toinen saapas lukkopolkimesta. Veteli niin huolella urien mukaan.

      Joku on joskus väittänyt että Sram 1x11 olisi jotenkin herkkä lumilla. Että vallan lakkaa vaihtamasta. Näin ei tietenkään ole, vaan toimii moitteetta. Samoin olemme kuulleet sanottavan, että hydrauliset nesteet ei kestäisi pakkasta. Tämäkin on vikapuhetta. Hyvin toimivat tuulessa viimassa pakkasessa.

    • Anonyymi

      Onkohan tämä vierintävastus kikkailu vain huonokuntoisten leikkiä?

      Jos kunto riittää 100 watin tuottoon ja painoa on kertynyt, niin vierintävastus on merkittävä vastus. Jos on kovassa kunnossa ja tuottaa 200 wattia slimmillä varrella, niin vauhdin rajoittaa lähinnä ilmanvastus.

      • Anonyymi

        ei 200w riitä mihkää tai no jos on sähköpyörä polkee ite 200w plus koneteho 250w yht450w
        nii pyörä kulkee kyllä
        no jos painaa 60 kg pääsee 20kmh pienessä lumessa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8301
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      460
      7493
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      218
      5657
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4647
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4592
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4442
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4162
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      17
      2980
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2700
    Aihe