Digipianon hankkiminen

Anonyymi

Hei. Sanokaapa jos tiedätte kannattaisiko hankkia mieluummin esim. Yamaha P 515 vai Kawai ES 8 jos saa samaan hintaan? Vai vieläkö pitäisi laadukkaampaa olla suuremmalla rahalla jotta varmasti kestää sen 10 vuotta ? Onko sama ottaako tuollaisen kompaktin pianon joita mm. nuo kaksi edustavat vai tuollaisen vähän isomman pelin joka näyttää jo ihan oikealle pianolle rekvisiitan vuoksi?

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei se ole sama

    • Anonyymi

      Eipä noissa niin paljon lopulta eroa ole ainakaan sunnuntaisoittelijalle. Sanotaanko että laatu paranee merkittävästi niistä ihan halvimmista tuohon 1000-1500 euron soittimiin mutta siitä eteenpäin vaikka laittaisit 2000-3000 euroa lisää niin et merkittävästi parempaa enää saa. Tyylin kanssa on ihan miten tykkää. Paremmaltahan usein näyttää aidon pianon näköinen jos pitää olohuoneessa, kuin tuollainen keyboard-tyylinen jollain metalliritilällä. Äänen tai muiden ominaisuuksien suhteen ei ole kuitenkaan paljon eroa, jos yhtään. Sitten tietysti jos tarvitsee kantaa pianoa mukana esim. keikoille tai bändikämpille niin tietysti keyboard-tyylinen piano kevyellä telineellä ja kantopussikin on hyödyllinen.

    • Anonyymi

      äänenlaatu,,sävyt toteutetaan matemaattisesti lasketuilla ja ohjelmoiduilla keinoilla,, no vahvistus ja analogiaan muuntaminen ,,joissain Yamahoissa on kiinteät alataajuuksia ,nuotteja toistavia kaiutin ja ylemmille,,niilläkin harjoittelee,,valmis runko,missä pedaalit sostenuto ym.. demppari,,toimivat paremmin valmiissa rungossa, itse soittotuntuma,, jos ostat käytetyn,,ehkä esim..huono kontakti koskettimen ja piirilevyn kytkimen välillä,, no sähk.-elektr.. a. lup. voi sen avata ja muokata esim ,,vastapainojärjestelmä,, kevennät alumiinisauvoja,, sitten nopeat kuviot ,,juoksutukset ovatkin nopeita,, mutta ,,kannattaa keskittyä ajankäytössä soitosta nautintaan. kannatan

    • Anonyymi

      Itselläni ollut sellainen simppeli Yamaha seitsemisen vuotta. Hyvin toiminut. Eli ei mitään runkoa, vaan irrallinen standi. Itse ompelin koskettimille kangassuojan pölyyntymisen vuoksi. Sikäli "pianonnäköinen" olisi hyvä, että koskettimet saisi helposti suojaan. Irrallinen pedaali, hyvä sikäli, että olen sen kerran vaihtanut. Tämä uudempikin hajosi, mutta sain sen itse korjattua. En tiedä, kuinka kiinteitä "pianonnäköisten" pedaalit tms ovat, eli onko niitä sitten helppo korjata, jos vikaa tulee.

      Vähän vaatimaton sähköpianon ulkonäkö haittaa, mutta onpa kevyt, jos muuttaa. Asuinalueellani on useita soittohuoneita, joissa voi käydä soittamassa akustisella pianolla, niin saa oikeaa tatsia välillä. Minäkin kaipaisin oikeaa pianoa, mutta ei se äänieristämättömään kierreportaiden yläpäässä olevaan kämppään vain sovellu.

      Vaatimattomalla soittotaidolla tai myöhemmällä iällä aloittaneelle soittajalle vaatimaton soitin kyllä käy, ja sen sanoivat minulle musiikkikaupassakin, kun kävin katselemassa, josko olisi parempaa.

      Ihan halvimmissa sähköpianoissa voi olla liian lössöt koskettimet. Arvokkaammissa saa kai oikeilla vasaroilla varustettuja, mutten itse niin niitä kaipaa. Jos joskus elämäntilanne muuttuu (=muutan), niin hankin akustisen pianon tai silent-pianon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe