Mitä evoluutioteoria ennustaa?

Anonyymi

Jos evoluutioteoria on aito tieteellinen teoria, sen pitää pystyä tuottamaan ennustuksia. Mitä evoluutioteoria kykenee tuottamaan? Minkä todennäköisyyden se antaa vaikka Loch Nessin hirviön tai Mokele Mbemben olemassaololle?

10

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain aito idiootti voi kysellä tuollaista.

      Jos Jeesus tekisi comebackin, niin millä mopolla se ajaisi?

      • Anonyymi

        Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.

        Aivan, koska jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että tuo avaajan kysymys/toteamus on älytön.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, koska jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että tuo avaajan kysymys/toteamus on älytön.

        Uskis on tyhmä. Uskiksen kuuluu olla tyhmä. Liika ajattelu tuhoaa uskon.

        Uskiksia silti harmittaa, kun ovat tyhmiä uskiksia. Ensin kaikki tieteelliset teoriat lytätään, lääketiede mukaan luettuna, mutta kummasti takki kääntyy sitten, kun käy kipeästi.

        Samoin takin kääntöä koitetaan toistuvasti ensin lyttäämällä tiedettä ja yrittämällä seuraavaan hengenvetoon esitellä lapsellisia teorioita, joilla "todistetaan" näkymättömän ystävän olemassaolo.

        Järkevä ihminen hakeutuu itseään fiksumpien seuraan - siinä tulee "vahingossa" kehittäneeksi itseään. Tyhmiä uskiksia kannattaa välttää. Niistä voi saada tyhmyystartunnan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.

        Kautta Jeesuksen umpisuolen, msailma on luotu 5000 vuotta sitten ja jumala loi Trumpin kuvakseen.


    • Anonyymi

      Kuten todennäköisyyslaskennan teoria tuottaa ensi lauantain oikean lottorivin, vai?

    • >>Minkä todennäköisyyden se antaa vaikka Loch Nessin hirviön tai Mokele Mbemben olemassaololle?<<

      Ennustamalla tuollaisia asioita ei selvitetä.

    • Anonyymi
    • "Jos evoluutioteoria on aito tieteellinen teoria, sen pitää pystyä tuottamaan ennustuksia."

      Paljon käytetty argumentti, mutta väärä. MIKÄÄN tieteellinen teoria ei voi ennustaa historiallista tapahtumaa.


      Evoluutio etenee historiallisena prosessina, ja siinä vaikuttaa kausaalisten syiden ohella myös SATTUMA. Siksi siitä ei voi tehdä yksityiskohtaista ennustetta, vain se, että evoluutio etenee kohti ekolokeron täyttymistä, kunnes ekolokero aikaa myöten muuttuu.

      Tieteellisissä teoriossa on useita, joiden lopputulemaa ei voi samasta syystä ennustaa. Esimerkkejä:

      1) On rakennettavissa teoria kielen synnystä ja kehityksestä, mutta ei ole ennustettavissa, mihin kielenmuotoon se kehittyy.

      2) Kun mikropiirin yhteyksiä kavennetaan tietyllä määrin, on ennustettavissa keskimäärin, kuinka usea yhteys tuottaa kvanttifyysisten ilmiöiden vuoksi virheitä, mutta ei ole ennustettavissa, missä ja milloin ne tapahtuvat.

    • Anonyymi

      Mitä tällainen otus syö ja mitkä ovat sen edut muihin eläimiin nähden.
      Mikä on pienin teoriassa oleva populaation määrä.
      Nämä kysymykset avaavat mysteerejä, kysy oikeat kysymykset niin saat totuuden selville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      268
      2470
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2411
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1588
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      49
      1491
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      8
      1027
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    Aihe