Jos evoluutioteoria on aito tieteellinen teoria, sen pitää pystyä tuottamaan ennustuksia. Mitä evoluutioteoria kykenee tuottamaan? Minkä todennäköisyyden se antaa vaikka Loch Nessin hirviön tai Mokele Mbemben olemassaololle?
Mitä evoluutioteoria ennustaa?
10
261
Vastaukset
- Anonyymi
Vain aito idiootti voi kysellä tuollaista.
Jos Jeesus tekisi comebackin, niin millä mopolla se ajaisi?- Anonyymi
Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.
Aivan, koska jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että tuo avaajan kysymys/toteamus on älytön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, koska jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että tuo avaajan kysymys/toteamus on älytön.
Uskis on tyhmä. Uskiksen kuuluu olla tyhmä. Liika ajattelu tuhoaa uskon.
Uskiksia silti harmittaa, kun ovat tyhmiä uskiksia. Ensin kaikki tieteelliset teoriat lytätään, lääketiede mukaan luettuna, mutta kummasti takki kääntyy sitten, kun käy kipeästi.
Samoin takin kääntöä koitetaan toistuvasti ensin lyttäämällä tiedettä ja yrittämällä seuraavaan hengenvetoon esitellä lapsellisia teorioita, joilla "todistetaan" näkymättömän ystävän olemassaolo.
Järkevä ihminen hakeutuu itseään fiksumpien seuraan - siinä tulee "vahingossa" kehittäneeksi itseään. Tyhmiä uskiksia kannattaa välttää. Niistä voi saada tyhmyystartunnan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain aidosti tietämätön voi vastata tuolla tavalla.
Kautta Jeesuksen umpisuolen, msailma on luotu 5000 vuotta sitten ja jumala loi Trumpin kuvakseen.
- Anonyymi
Kuten todennäköisyyslaskennan teoria tuottaa ensi lauantain oikean lottorivin, vai?
>>Minkä todennäköisyyden se antaa vaikka Loch Nessin hirviön tai Mokele Mbemben olemassaololle?<<
Ennustamalla tuollaisia asioita ei selvitetä.- Anonyymi
Evoluutioteoria kykeni ns. ennustamaan Tiktaalikin. Se löytyi sieltä mistä sitä osattiin etsiä ja se oli sellainen kuin sen oletettiinkin olevan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiktaalik_roseae "Jos evoluutioteoria on aito tieteellinen teoria, sen pitää pystyä tuottamaan ennustuksia."
Paljon käytetty argumentti, mutta väärä. MIKÄÄN tieteellinen teoria ei voi ennustaa historiallista tapahtumaa.
Evoluutio etenee historiallisena prosessina, ja siinä vaikuttaa kausaalisten syiden ohella myös SATTUMA. Siksi siitä ei voi tehdä yksityiskohtaista ennustetta, vain se, että evoluutio etenee kohti ekolokeron täyttymistä, kunnes ekolokero aikaa myöten muuttuu.
Tieteellisissä teoriossa on useita, joiden lopputulemaa ei voi samasta syystä ennustaa. Esimerkkejä:
1) On rakennettavissa teoria kielen synnystä ja kehityksestä, mutta ei ole ennustettavissa, mihin kielenmuotoon se kehittyy.
2) Kun mikropiirin yhteyksiä kavennetaan tietyllä määrin, on ennustettavissa keskimäärin, kuinka usea yhteys tuottaa kvanttifyysisten ilmiöiden vuoksi virheitä, mutta ei ole ennustettavissa, missä ja milloin ne tapahtuvat.- Anonyymi
Mitä tällainen otus syö ja mitkä ovat sen edut muihin eläimiin nähden.
Mikä on pienin teoriassa oleva populaation määrä.
Nämä kysymykset avaavat mysteerejä, kysy oikeat kysymykset niin saat totuuden selville.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760