Aki Nummelan kirja 2019

Voiko olla turhempaa kirjaa? Lyhyt 160 s läpyskä täynnä vanhan toistoa (mm. Paunosen kirjat). Uutta oli lähinnä "minun mielestäni"-muutamat kommentit. Eikä niissäkään isompia oivalluksia. Meni pisteet kestojuoksun "monitaitoveteraanilta". Lapsihan siellä lopulta kirjoittaa, eikä edes systemaattisesti. Kyllä omakehu haisee! Miksihän tällaista julkaistaan paperilla, silkkaa blogikamaa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mikäs siinä blogipohjalta kirjoittaessa, jos kauppa käy. Itse kyllä lukisin vain jos sub naisten maailmanennätys tai tohtorin hattu suoritettuna.

Äänestä

Juoksusta yksitoikkoisena lajina ei voi ihmeitä repiä.

Äänestä

Kyllä ne sin.. siis erään helsinkiläisen ex-kirkonmiehen tehottomat ja mielipuoliset "treeniblogit" voittaa mennen tullen. Ihan asiaa siinä oli, jokaisesta juoksukirjasta voi omaksua itselleen sopivat kohdat.

Nummela selitti kyllä tarpeeksi hyvin siinäkin kirjassa, että kaiken pohjana on rautaisen pohjan luominen, jonka päälle vasta rakennetaan vauhti, muuten ei paikat kestä. Luulisi sin.. siis tämän yhden helsinkiläisen ex-kirkonmiehenkin sen tietävän ihan jo kantapään kautta. Ja jo usean vuoden ajalta.

Napsasin siitä itselleni Yassot ensi kevään KVK-kauden ohjelmaan, Muutenhan se oli jo tuttua asiaa ja vahvisti omia käsityksi että oikea on suunta. Ja muuten muistutti asiasta että pitkät PK:tkin voi vetää aavistuksen kiihtyvänä, jota olen jo soveltanut nyt nämä kolme ensimmäistä viikkoa tätä PKK1 kautta.

Onhan se kateutta nostattavaa, kun joku saa tuloksia aikaiseksi ja itse ei muuta kuin tyhjää puhetta. Ymmärrrän sen hyvin. Itsellä tuota pulmaa ei kyllä ole, joten en osaa auttaa.

Äänestä

lueppa toisen akin plokista asiantuntevat kommentit siitä, miksi tämä nummelan ukko juosta hölököttelee 2.18, 2.18, 2.18, 2.18, 2.18.

Äänestä
  • Sama pulma kuin muillakin suomalaisjuoksijoilla: hitaus kaikilla matkoilla.

    Äänestä

ookko löytäny parempia kirjoja reeniin? Kävin mikkelin kirjastossa, urheiluosasto kirjoja vähäsen.

Äänestä

Uskoisin Akin olevan ihan perillä juoksun lainalaisuuksista. Kirjan opein kuntoilua voi suositella sitä lukemattakin. Lahjakas ja fiksu ukko muuten, mutta tahtotila ei ole riittävä kansainvälisellä tasolla pärjäämiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voiko olla turhempaa kirjaa? Lyhyt 160 s läpyskä täynnä vanhan toistoa (mm. Paunosen kirjat). Uutta oli lähinnä "minun mielestäni"-muutamat kommentit. Eikä niissäkään isompia oivalluksia. Meni pisteet kestojuoksun "monitaitoveteraanilta". Lapsihan siellä lopulta kirjoittaa, eikä edes systemaattisesti. Kyllä omakehu haisee! Miksihän tällaista julkaistaan paperilla, silkkaa blogikamaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu