Suomessa vähän hiilenpolttoa ja ei ainuttakaan kaivosta.

Anonyymi

Maailmanlaajuisesti hiilenpoltto merkittävin co2 lisääjä

Ne maat voi listata joissa poltetaan valtavia määriä sekä hiiltä on jopa maan pinnalla käytettävissä. Jos eu:n poliitikot ei kohdista katseita niihin maihin esim venäjä, kiina, aasian maat, autralia, usa, etelä-amerikka, itä-eurooppa, saksa ym ei mitään vähennyksiä voida saavutta.

Youtubessa voi hakea "coal mine" jossa näkee millaisilla koneilla mätetään jopa suoraan penkasta valmista hiiltä. Määrät on valtavia


Suomessa ei ole hiilikaivoksia!

8

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomen ilmasto lämpenee nopeammin kuin koko maapallon keskimäärin.
      Voimakkainta lämpeneminen on ollut alkutalvella, lähes viisi astetta, kun taas loppukesä on lämmennyt vähiten, noin 0,7 astetta. Sademäärässä, tuulisuudessa ja pilvisyydessä ei ole vielä havaittu selviä muutoksia.

      Ilmatieteen laitoksen mukaan ilmastonmuutos lämmittää Suomen talvia enemmän kuin kesiä. Lämpeneminen on nopeinta Pohjois-Suomessa.

      Sademäärät kasvavat etenkin talvella, ja sateet tulevat yhä useammin vetenä. Lunta, jäätä ja routaa on jatkossa nykyistä vähemmän.

      • Väitettyä AGW:n aikakautta on tulkinnasta riippuen kulunut ainakin 40 vuotta, mutta "sademäärässä, tuulisuudessa ja pilvisyydessä ei ole vielä[sic!] havaittu selviä muutoksia". Uskotko edes itse tuohon FMI:n viralliseen ilmastopropagandaan, jota suollat? Ja itse asiassa tuulisuudessa on havaittavissa selvä trendi - ja se on laskeva. Siis vastoin sitä mantraa, että ääri-ilmiöt kuten myrskyt lisääntyvät "ilmastonmuutoksen" vaikutuksesta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Metsillä on merkitävä rooli, keskieuroopassa hakattu suurin osa peltojen, teiden, asutuksen tieltä.

      Sama juttu lähes kaikkialla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suomalainen suoturve on määritelty fossiiliseksi energianlähteeksi, ilmeisestikin sen uusiutumisen hitauden vuoksi ja vihreiden vaatimuksesta. Se siis rinnastetaan kivihiileen vaikka se esimerkiksi 14C radiohiilen perusteella katsottuna on vielä osa normaalia hiilen biologista kiertoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      392
      2563
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      83
      1973
    3. 156
      1515
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      23
      1363
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1358
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1231
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1022
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      1005
    9. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      882
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      880
    Aihe