Vuonna 2009 ennustettiin Kilimanjaron jäätiköiden sulavan 20 vuodessa.
https://www.independent.co.uk/environment/climate-change/climate-change-will-melt-snows-of-kilimanjaro-within-20-years-1813631.html
10 vuotta mennyt ja lumihuippuista Kilimanjaroa ihastellaan edelleen.
http://www.just-kilimanjaro.com/?/blog/view/snow-adorns-the-crown-of-kilimanjaro
Luulisi 10 vuodessa tapahtuneen jotakin, jos 20 vudessa sulaa kokonaan?
https://www.independent.co.uk/environment/climate-change/climate-change-will-melt-snows-of-kilimanjaro-within-20-years-1813631.html
10 vuotta mennyt ja lumihuippuista Kilimanjaroa ihastellaan edelleen.
http://www.just-kilimanjaro.com/?/blog/view/snow-adorns-the-crown-of-kilimanjaro
Luulisi 10 vuodessa tapahtuneen jotakin, jos 20 vudessa sulaa kokonaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyseessähän ei tietenkään ole ilmastonmuutos vaan vihervassarien ankara painostus, jolla paikalliset asukkaat on pakotettu muuttamaan viljelytapojaan ja lopettamaan mm. puiden kaadon (polttopuiksi) vuoren rinteiltä.
Vau.
1970-luvulla Jääkautta odotellessa seurattiin "Kilivuorta" tarkasti, kuinka paljon jäätikkö laajenee. Vaan sitten 1980-luvulla "Kilivuoren" jäätikön vähentyessä loppui kiinnostus seuraavaan Jääkauteen ja nyt tämä "Kilivuoren"- jäätikkökö on alkanut uudelleen laajenemaan.
Ei tuo "Kilivuoren"- jäätikkö ole laajenemassa vaan pienenemässä.
Ennen kuin kokonaan sulavat on luvassa monenlaista sykliä joiden tuloa taas ihmetellään kovasti vaikka ne tiedetään.
Alppikylissä tiedetään asiasta kun sulavien jäätiköiden alta paljastuu metsiä ja niittyjä.
Tyhmiä me denut ja realistit.
Niittyjäpä hyvinkin ja peltoja ja kyliä.
Arvaapa milloin ja miten ne on sinne jään alle joutuneet?
Kilimanjarolla+sijaitseva+Furtwänglerin+jäätikkö+on+varsin+nuori+ilmestys.+Se+on+ollut+yhtenäisesti+olemassa+vasta+Maunderin+minimin+(v.+1650)+ajoista+ja+vuoteen+2011+mennessä+on+vuoden+1912+laajuudesta+hävinnyt+85%.
Vuonna+1912+jäätikön+laajuus+oli+11.4+neliökilometriä
Vuonna+1962+jäätikön+laajuus+oli+7.32+neliökilometriä
Vuonna+1984+jäätikön+laajuus+oli+4.8+neliökilometriä
Vuonna+2000+jäätikön+laajuus+oli+++2.92+neliökilometriä
Vuonna+2011++jäätikön+laajuus+oli+++1.76+neliökilometriä
Vuonna+2018+jäätikön+laajuus+oli++0.11+neliökilometriä+eli+sitä+oli+enää+noin+100+m+x+100+metriä+kokoinen+pläntti.
Cullen+et+al+(2013)+mukaan+jäästä+on+enää+hyvin+vähän+jäljellä+vuoteen+2040+mennessä.+Esitetyt+luvut+vuoteen+2011+ovat+tuosta+artikkelista.
Sikäli oikein jos lämpeneminen jatkuu tappiin asti. Maunderin minimistä kaikki alkoi ja nyt on tulossa uusi minimi ja Atlantin kylmä vaihe samaan aikaan.
Toisin sanoen jäätikkö alkaa taas kasvaa.
"jäätikkö alkaa taas kasvaa"
Keskustellaan siitä sitten jos se tapahtuu ja jatkuu esimerkiksi 10 vuoden ajan. Ennen havaintoja jäätikön kasvamisesta tuo on pelkkää perusteetonta spekulaatiota.
Grönlannissakin on havaittu erään jäätikön hupenemisvauhdin hidastumista mutta ei jäämassan kääntymistä nousuun. Kuten siis tuossa toisessa keskustelussa "Jäätiköt ne vaan kasvaa" todettiin.
Kilimanjaron jäätikkö on ollut tuomittu nopeahkoon tuhoon jo syntyessään.