Tähän lopputukseen olen tullut. AGW on lähes uskonnon kaltainen maailmanparannusoppi. Siinähän ei periaatteessa mitään vikaa jos " varovaisuuperiiaatteen" mukaan saadaan positiivista pöhinää aikaan kun hieman liioitellaan, jos polku kohti paratiisia olisi valmis.
Nyt kuitenkin näyttää pänvastaiselta, kaikki näkymät ovat huonontuneet niin talouteen liittyvät kuin ihmisten sietokyky kuulla jatkuvaa valitusta ilmastonmuutoksesta.
Maailman parhaimmat tiedemiehet ei ole alarmisteja eikä denialisteja eikä skeptikkoja ja heitä on paljon myös Suomessa.
He ovat realisteja joiden mukaan muutama asteen kymmenyksen lisälämmitys luonollisen päälle ei haittaa mitään, vaan päinvastoin hyödyttää ihmiskuntaa ja kasvillisuutta.
Eräs lääkäri sanoi, "jos aivoja ei käytä ne menttää". On siis lupa ja hyvä syy ajatella.
AGW Maailmanparannusoppi
5
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sanoipa lääkäri hyvin. Nyt on kuitenkin saaneet vallan ne, jotka ei käytä aivojaan muuhun kuin omien typerien ajatusten kertaamiseen. Ajatus kiertää samaa kehää.
Ne jotka sitä kehäpäätelmää' kritisoi on todellakin käyttäneet aivojaan ja käyttää edelleen, vaikka se on nykyään kaikista eniten tuomittu ja vihattu asia niinkuin Greta todisti.
Nykyään kaikki päätökset määrää hyvä tarkoitus, seurauksista viis. Hitlerilläkin oli hyvä tarkoitus. Se halusi perustaan tuhatvuotisen valtakunnan. Hyvä tarkoitus sillä Stalinillakin oli. Hyvä tarkoitus on tuottanut maailmassa eniten pahoja seurauksia.
Yleensä silloin kun on pelkästään hyvä tarkoitus, nohdetaan pohtia, mitkä on seuraukset. Yleensä kun se hyvää tarkoittava ei joudu niistä seurauksista kärsimään itse. Vihreällä liikkeellä on yhä enemmän ollut pelkkä hyvä tarkoitus.
Se maaseudun viemärilaki on oiva esinerkki päätöksestä, jossa oli PELKÄSTÄÄN hyvä tarkoitus. Yhtään mitään järkeä siinä ei ollut, ja seurauksista kärsii aivan muut kuin päätöksen tekijät. Mummut ja papat joutuu velkoihin, kun hyvää tarkoitettiin.
Asiantuntijan laskelman mukaan se projekti on mahdollista viedä loppuun noin 20 vuodessa. Enempään ei ole resulsseja. Kaupunkilaisvihreä pöljä tietysti voi sanoa, että se on vain tahdosta kiinni, kun ei yhtään ymmärrä mitään muuta kuin sitä omaa kehäpäätelmäänsä.
Ollaan todella vaarallisella tiellä, kun vallalla on harhakuvitelma, että kaikki on vain tahdosta kiinni. Ilmastonmuutoksen estäminenkin on muka vain tahdosta kiinni.
Noin ajattelevat ihmiset pitäisi toimittaa yhteiskunnalle vaarallisina johonkin autiolle saarelle, ja katsoa, ettei varmasti ole yhtään venettä, eikä yhtään sellaista työkalua, jolla voisi veneen tehdä.
Eipä silti ei ne kyllä pystyisi venettä rakentamaankaan, kun järki ei riitä, ja kädentaidot on aivan nolla. On vain tyhmä pää ja sitäkin suurempi suu, josta tulee pelkkiä vihreitä sammakoita.
Ne jotka uskoo, että ilmastonmuutoksen estäminen on mahdollista, eivät ole järjissään, Eivät opi mitään edes kokemuksista. Se projekti on miljoona kertaa suurempi kuin Suomen maaseudun viemärijuttu.
Typerintä asiassa on se, että mikään määrä mitään toimenpiteitä ei vaikuttaisi yhtään mitään ilmastoon, koska ilmastonmuutos ei johdu pienimmässäkään määrin ihmisen toiminnasta.
Käsitys, että vaikuttaiasi, on pelkkä typerä kehäpäätelmä. Se on vahvistunut vuosikymmenien kuluessa, mutta pelkkä kehäpäätelmä se kuitenkin on. Ei ole olemassa mitään keinoa vaikuttaa ilmastoon. Se on aivan liian iso asia.
Mikä onkaan sitten hyyvä tahto. Sitä osoitti minulla aamulla vesimittarin vaihtaja. Hän huomasi, että pannuhuoneessa on yksi putkiliitos menossa puhki, ja näytti sen minulle. Hän olisi sen voinut jättää tekemättäkin.
Minun pitäisi nyt tehdä sille jotakin, mutta kun voimavarat on vieneet ne, joilla on hyvä tarkoitus. Keksin minä jo kyllä sellaisen ratkaisun, että päästään talven yli ilman isompaa remonttia.- Anonyymi
Hesan haukkuminen vielä puuttui tuosta normaalista vuodatuksestasi.
Kehä 3 sen ulkopuoli, heh - Anonyymi
Onneksi sentään pärjätään rautakeuhkolla jossa on 5 bar alipaine kun kerran insinöörit ovat näin ilmoittaneet.
- Anonyymi
´Positiivita pöhinää. 100 miljardia hiilestä luopumiseen. Ei ole ihan pikkuraha. Tällä on jo merkittävä vaikutus EU talouteen. Onko tässä nyt keksitty aivan uusi rahanluontitapa talouden nosteeseen.
https://yle.fi/uutiset/3-11112914- Anonyymi
Melkoisen ääliötä toimintaa.
Kivihiili on edelleen hyvä ja edullinen energianlähde.
Aivan turha panikoida noiden maailmanlopunennustajien hourimointien takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770