Täytyy sen H-ahon olla sekaisin, tai erittäin ääri-ääri-ääri-oikealla, jos näkee nykyisessä, selkeästi äärioikealle radikalisoituneessa ja fundamentalistisesti uskontoa tuputtavassa Yle:ssä, josta on jo pari vuosikymmentä sitten, erotettu kaikki työväestön toimittajat, vielä jotain "vasemmistolaista".
Esim. "tuhkimontarinat" -nimisessä tv-sarjassa, jossa uskontoaan mainostava poppari Kela myös vierailee, on nähty mm. kovia abortinvastaisia "tietoiskuja" - kesken muka-stailaukseksi lavastetun ohjelman, ruutuun pongahtaa sikiön kuva ja tulee tekstiä suoraan jenkkien Teekutsuliikkeen, abortinvastustajien oudosta maailmasta.
Nyt on samaisessa sarjassa, enemmän uusnatsi-retoriikkaa, eli "rikkinäisestä soturiksi" -tyyppistä aivopesua ja propagandaa.
Olemme valittaneet Yle:n johdolle, mutta Ylä-Anttilan ja Jokisen linja, näyttää olevan suuri vaitiolo ja torjunta, sanattomia vastauksia tulee vain kyseistä linjaa koventamalla, eli koko ajan enemmän ja enemmän, näitä äärioikeiston uusnatsien teemoja ja veroparatiisi-Teekutsuliikkeen abortinvastaisia, uskonnollis-fundamentalistisia radio- ja tv-ohjelmia, myös uutisten varjolla jaettuna Yleisradiossa.
Olkaahan tarkkoina katsojat ja uutisten lukijat - se valeuutisointi, on näköjään jo ns. virallisessa medissa, laittomilla pakkomaksuina hoidettuna.
Yle radikalisoitunut äärioikealla, uusnatsi-retoriikkaa ja uskonnollista fundamentalismia nähty
32
477
Vastaukset
- Anonyymi
Norja, tuo uskonnollisesta äärioikeisto-fundamentalismista tunnettu valtio - näyttää olevan Yle:n tv-ohjelmien ykköstuottaja.
Tänään varoitellaan "herkimpiä katsojia", kun aiheena on tällä kertaa miehen sterilisaatio.
"Elämän ja kuoleman" kysymyksistä, jotka ovat tärkeitä äärioikeisto-uusnatseille ja uskonnollista fundamentalismia politikoinnin välineenä käyttäville äärioikeistolaisille, kun hakevat saaliita väestön joukosta, on tullut vakio-ohjelmistoa nykyisessä Yle:ssä. - Anonyymi
Tänäänkin Yle Areenan tv-ohjelmistossa: sovinismia, äärioikeistoa, Hitler-elämänkertaa, miesten elämänkertoja, rikkaiden Nick Cave-fiilistelyjä - eli ei mitään katsottavaa tv-ohjelmistoa ajatteleville aikuisille, jotka kaipaisivat ajankohtaista tietoa, sitä tiedonvälitystä ajankohtaisista asioista, laatudokumentteja ym älyllistä.
- Anonyymi
Ok.
- Anonyymi
Lauantai-iltana Hitler-dokumentti ??? Yle:n johto on sekaisin.
https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/altersarmut-studie-2035-wird-jeder-vierte-rentner-in-armut-leben-66696076.bild.html- Anonyymi
Suomen ongelma on niin vallan, kuin medioitten radikalisoituminen äärioikealle, eli emme saa mistään puolueetonta, älyllistä ja asiallista tiedonvälitystä, omalla äidinkielellämme.
https://www.theguardian.com/world/2019/dec/07/australias-civil-rights-rating-downgraded-as-report-finds-world-becoming-less-free
Journalistiliitto, JSN, Yleisradio, Medialiitto ym kaupalliset media-alan järjestöt, ja mediat itse, porvarijohtoineen, ovat kovia ja osaavia, vaatimaan koko ajan lisää rahaa.
Mediat esittelevät Suomen kokoon, valtion ja kansalaisten varallisuuteen nähden, liioiteltuja vaatimuksia rahoituksien suhteen, eivätkä valvo medioitten sisältö, eli sitä toimituksellista sisältöä, saati huomioi kansalaisten kokemaa uutispimentoa, tärkeille asioille.
Taitavat olla viestintätoimistoja ja erinäisiä tiedottajia, mitä mediatalot käyttävät, varsinaista toimitustyötä ei tee kukaan, eikä siten älykkäitä uutisia yhteiskunnan ja valtion tilasta.
Kaikki pakkomaksut ovat laittomia, varsinkin kun niillä ei ole suora tarkoitus ruokkia tai hoitaa ketään, vaan rahoittaa jo entuudestaan, jättimäisiä varallisuuksia itselleen ja lähipiireilleen, hoitavia tahoja, näennäisen tiedonvälityksen verukkeella.
- Anonyymi
Vallanpitäjät, mediat, militaristit eli armeija ja poliisit, yhdessä ns. tiedotusvälineiden kanssa, pyörittävät kovaa vallankäyttöä ja perustelevat toisilleen ja kansalaisille, mitä nerokkaammin, että miksi teille ei enää kuulu oikeuksia, eikä vapauksia, ja miksi teidän pitää elää kauemmin ja syvemmällä köyhyydessä, koko ajan useamman kansalaisen - Saksassakin joka neljäs eläkeläinen köyhyydessä, on uusin ennuste.
https://www.theguardian.com/world/2019/dec/14/military-police-remove-climate-protesters-from-schiphol-airport - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16167543/valtakunnansyyttajan-rikostutkittava-elakeyhtioiden-asesijoituksiin-kaytetyt-varallisuudet#comment-100160933
Tuo on se asia, jota Valtakunnansyyttäjän tulisi alkaa ja pian tutkimaan.
Sen lisäksi Valtioneuvoston tulee puuttua, Yle:n käyttämiseen, äärioikeiston Teekutsuliikkeen ja uusnatsien "rikkinäisestä sotilaaksi" ja abortinvastaisten "tietoiskujen" lähettämiseen tv-sarjassa "tuhkimotarinoita" lähettämiseen - jälleen tänään, jo ties monettako kertaa uusintana, vaikka olemma tehneet valituksia, myös Valtioneuvostoon ongelmasta. - Anonyymi
Vaadimme Yle:ä poistamaan, uusnatsi-retoriikan abortinvastaiset tietoisku-tv-sarjat, niin Ylä-Anttila Teekutsuineen, keksikin ovelasti, yhdistää abortti-oikeutta puolustavat ihmiset "matoihin kohdussa".
MOT-ohjelmalta putosi pohja kerralla, sen verran läpinäkyvää hörhöilyä ja äärioikeistonatsien outoa abortinvastaista maailmaa, tuolla ohjelmalla halutaan viestiä, vai onko jonkun mielestä, miljoonan köyhyyteen pakotetun Suomen kansalaisen ja isojen yhteiskunnalisten ongelmien maassa, marginaalisen luontaishoidon ongelma, se niin tärkeä, että pitää ihan tv-ohjelma tehdä ?
Läpinäkyvää abortinvastustuksen mainostamista - jälleen äärioikeisto-Yleisradiossa. - Anonyymi
Tämä hallitus on ÄÄRIVASEMMISTOLAINEN. Se näkyy esimerkiksi yltiömäisenä mistään piittaamattomana terroristien suojeluhalukkuutena. Se näkyy suuren, valtavan vaaran aiheuttamisena suomalaisille. Nyt kylvetään isisläinen terrorismin siemen maahan ja tulevat sukupolvet kiroavat hampaat irvessä erityisesti tämän hallituksen.
- Anonyymi
Sehän olisi mahtavaa, jos olisi kerrankin edes vähän vasemmistolainen hallitus Suomessa, vaan ei taida ihan ääri-miksikään muuttua, vaikka PetosPersKok kuinka huutelisi vihakommenttejaan täällä palstalla.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16163861/yle-radikalisoitunut-aarioikealla-uusnatsi-retoriikkaa-ja-uskonnollista-fundamentalismia-nahty#comment-100124643
Yle:n uutisivuilla tuputetaan rikkaiden verojenkiertäjien, äärioikeistoradikaalia Teekutsuliikettä, eli uskonnollissävytteistä uusnatsien väkivaltaa.
Kahteen viikkoon ei ole tullut, mitään katsomisen arvoista tv:sta.
Yle:n rikkaiden elättien rahoittaminen, saisi kyllä jo loppua. Emme tarvitse nykyisen kaltaista, yksityistettyä äärioikeistofasistista Yle:ä, yhtään mihinkään. - Anonyymi
Yle jatkaa rikkaiden Kokoomus-napisijoiden Teekutsu-itkuvirsiä, uutissivuilla tiedonvälityksen tilalla, vaikka MILJOONA SUOMEN KANSALAISTA, ON ILMAN PERUSTUSLAILLISIA OIKEUKSIAAN, AITOON PERUSTURVAAN OMASSA KOTIMAASSAAN.
https://yle.fi/uutiset/3-11115295
Tv-ohjelmistossa rikkaiden veropakolaisten "unelmataloja" porvarikummeleita, ym äärioikeiston ala-arvoista ohjelmistoa, jota ei kukaan normaali ihminen halua katsoa. - Anonyymi
Yle ei hoida nimeksikään, tehtäviä joista sille maksetaan, eli uutisointia ja tiedonävälitystä, jonka pitäisi olla puolueetonta, älykästä ja asiallista. Sellaista ei nykyinen Yle kykene tarjoamaan.
Rikkaiden Kok-veropakolaisten mainoksia, sisäpiiri-juoruja ja äärioikeistotv-ohjelmistoa - siitä ei pitäisi maksaa verovaroilla, eikä laittomilla pakkomaksuilla.
Yle-rahoitus pois.- Anonyymi
Ja sun itkulle ei loppua näy....yyhhh...oliko asiaakin...
- Anonyymi
https://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Ylä-Anttila ja Jokinen suoltavat, kovaa äärioikeisto-radikaalia Teekutsuliike-väkivaltaa, köyhyyteen pakotettuja puolta Suomen kansalaisista kohtaan, vuoden pimeimpänä aikana. - Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-11127837
Yle:n porvarijohto jatkaa sitkeästi, uskonnollista, äärioikeisto-fundamentalismiaan ja käyttää siihen nyt lapsia ja nuoria.
Onko Ylä-Anttila lukutaidoton ja katolilainen vai skientologi - mistä kiikastaa, ettei Yleisradio pysy ruodussaan, vaan jatkaa äärioikeisto-väkivaltaa ? - Anonyymi
https://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Yle jatkaa uskonnollista väkivaltaansa ja käyttää siihen nyt lapsia ja nuorisoa. - Anonyymi
Kyllä on ollut Yle jälleen, äärioikeiston postfasistien asialla, koko joulun. Suoramainontaa ja politikointia äärioikealle, tiedonvälityksestä ei voi puhua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16181139/ruanda-on-ratkaissut-laakkeiden-saatavuus-ongelmat-tekee-itse-opiaattinsa - Anonyymi
Eipä tarvitse katsoa Yle:n valeuutisia tänäänkään, pelkkää äärioikeiston veroparatiisirikollisuuden ja uusnatsien fasismin suoramainontaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16201375/yksityinen-veroparatiisi-armeija-on-suomessa-kaytannossa-jo-#comment-100500717 - Anonyymi
Täytyy ihan kiittää Yleä, kun on saanut jonkun sekoamaan noin totaalisesti.
- Anonyymi
https://www.theguardian.com/world/2019/jan/11/new-far-right-german-party-adopts-former-secret-nazi-symbol
Joo uusnatsit ovat ihan sekaisin, saamastaan yltäkylläisestä mainonnasta Yleisradiossa. - Anonyymi
Lopputulema. Yle on oikeistolainen, vasemmistolainen, tasapuolinen, puolueeton, uskontomyönteinen, vihamielinen ym. Kaikille jotakin, olkaa onnellisia, ei ainakaan ole niin yksipulinen kuin venäjällä.
- Anonyymi
Ei mitään eroa Venäjän ja Kiinan medioihin, enää nykyisellä äärioikeisto-Yleisradiolla.
Bryssä tuli äärioikealta, samaa uskonnon tuputtamista ja veroparatiisirikkaiden porsastelua se on medioissa Venäjällä ja Kiinassakin, kuin Yle:ssä Suomessa.
- Anonyymi
https://www.cbc.ca/news/world/omalley-dillon-trudeau-biden-1.5576287
Lopputulema Yle:stä on, että pysyy radio kiinni yhä useammin ja tv-ohjelmia- ja uutisia ei ole katsota, sen äärioikeistopropagandan takia enää lainkaan.
Käykäähän allekirjoittamassa se kansalaisaloite, äärioikeiston "BF"-talousrikollisjärjestön veroparatiisi-hävittäjähankkeen estämiseksi ja perumiseksi. - Anonyymi
Äärioikeisto-Yleisradiota on käytetty koko ajan, veroparatiisi-hävittäjien mainoskanavana. Siellä on nähty toimittajia studiossa, esittelemässä pinssejä, joita veroparatiisi-hävittäjä-lobbarit, ovat toimittajielle, siinä kyydittämisen ohessa jaelleet.
Kyllä siitä on puolueeton tiedonvälitys kaukana, kun Yle mainostelee "BF"-talousrikollisjärjestön veroparatiisihävittäjä-hankkeita.
https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/deserves-billionaire-200524115936784.html
VeroparatiisiNiinistön kanssa kaksi toimittajaa, yhteiskuvissa ym härskiä vedätystä on, ei pitäisi verovaroilla tuollaista rahoittaa enää 2020. - Anonyymi
Yleisradiosta on tehty äärioikeiston järjestäytyneiden veroparatiisirikollisten "business finlandin" yksityinen veroparatiisi-media, joka mainostelee veropakolaisyrityksiä ja silittää myötäkarvaan eduskunnan yksipuoluejärjestelmä ja saa siitä palkkioksi satojen miljoonien potteja, ilman mitään aitoa yhteiskunta- ja luontovastuuseen, oikeusvaltio-periaatteen, sanan- ja lehdistönvapauksien ym oikeusvaltion ja demokratian kriteerien täyttymistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15814032/koyhyyteen-pakotettujen-kerattava-joukkokanne-eduskunnan-korruptiota-vastaan - Anonyymi
"business finland"-Yleisradio ei näistä uutisoi:
https://abcnews.go.com/US/dangerous-protests-erupt-overnight-george-floyds-death-minneapolis/story?id=70924047&cid=clicksource_4380645_4_three_posts_card_hed - Anonyymi
Mistäs nyt tuulee, kun juuri hetki sitten persujen kritisoidessa YLEä te kehuitte sitä oikeaksi mediaksi, joka kertoo aina totuuden, jota kuulemma "persut ei kestä". Nyt yhtäkkiä YLE onkin natsi-media. Johtunee siitä, mikä ei kylläkään yllätä, että YLE palasi kriittisen journalismin pariin, eikä ole enää ylistänyt ja hypettänyt Marinia ja hallitusta. Mutta kyllähän se on ihan selvää, kun järjellä ajattelee, mikä puuttuu teiltä mölyäjiltä, että media pilaa siinä oman maineensa, jos se ruokkii vääriä ideologioita ja tavoitteita. En usko, että YLEkään haluaa ihan loputtomiin olla Suomea suohon puskevan aineksen äänenkannattaja.
- Anonyymi
Piti sen Kok-Apusenkin päästä sinne, pilaamaan loputkin mahdollisuudet, Suomen kansalaisilta, saada tiedonvälitystä.
http://pelisuomi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/255564-tiedotusvalineet-rikkovat-sananvapautta-jattaessaan-julkaisematta-uutisia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16660298/bf-yle-nayttaa-jenkki-aarioikeiston-propaganda-julistuksia-vihaignoroi-koyhyyselakelaisia#comment-105161677
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16528601/bf-porssikeinottelijat-johtavat-suomea-ei-mikaan-hallitus-tai-eduskunta#comment-103829334 - Anonyymi
Nykyinen EK-Yle on Kokoomuksen / äärioikeiston järjestäytyneiden veroparatiisirikollisten "business finland"-pörssirikollisten mainostoimisto, aivopesua ja äärioikeistopropagandaa 24h/vrk.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666062/ek-yleisradion-rahoitus-on-lakkautettava--oikeudet-puolueettomaan-tiedonvalitykseen-palautettava
https://yle.fi/uutiset/3-11663470 - Anonyymi
Eduskunnan korruptoitunut äärioikeisto-poliitikkojen armeija, suoltaa jenkkienglantia, veroparatiisi-natottaessaan ja ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelijoille, tasa-arvoa ja miljardeja veroparatiiseihin jakaessaan. Köyhyysongelma ja eriarvoistaminen pahenivat "get used to it" - sanoo Teekutsuliikkeen veroparatiisi-pörssikeinottelijoiden, äärioikeistoradikaali eduskunta, nukkehallituksineen, köyhyyteen pakottamilleen kansalaisille.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820192/sadistiset-ek-mediat-vaikenevat-modernista-humanitaarisesta-kriisista-suomessa
EK-Yleisradion "uutis"sivusto, näyttää äärioikeiston Kiinan medialta, yhdistelmänä jenkkien hyökkäysliiton sovinismi-äärioikeistoradikalismia, se on kova paketti kun Kiinan ihmisoikeudet ja veroparatiisi-pörssikeinottelijoiden jenkkien hyökkkäysliiton vihaväkivalta, kohdistetaan puolustuskyvyttömiin Suomen kansalaisiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16810449/andersson--vas-sdp-vihreat---puheet-quothyvinvointivaltiostaquot-yhta-ja-teot-toista
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16852547/aidoissa-demokratioissa-saa-sanoa-maanpetosnatotus---suomessa-nakojaan-ei#comment-107157726
Andersson ja Marin hoitavat Teekutsuliikkeen tunnemössö-mainontaa EK-medioissa ja me kun luulimme äänestävämme 1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ = aitoa oikeusturvaa 800€/kk orjuuseläkeläisille. Arvatkaa äänestämmekö enää ?
Tiedämme, ettei meidän äänestämättä jättämisemme, edes liikuta korruptio-kansanedustajia, mutta on se viesti ainakin muulle maailmalle, että Suomessa ei enää ole aitoa demokratiaa, kun kansalaiset eivät enää voi äänestämällä vaikuttaa ja siksi jättävät äänestämättä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16672356/kaikissa-pohjoismaissa-on-1-250ekk-minimielakkeet-suomessa-800ekk-romanian-ja-venajan-elakkeet#comment-105311234
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16685026/uusi-kansalaisvelvollisuus-on-aanestamatta-jattaminen-kun-korruptio-lapaisee-eduskunnan
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762271Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2631885Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi59864- 70828
Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �48817- 68769
- 54764
- 65747
- 71745
IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!
Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss177723