Varoitus Suomen kansalaisille, vieraitten valtojen, eli jenkkien masinoimaa kovaa veroparatiisinatotusta, meneillään eduskunnan korruptoituneen yksipuoluejärjestelmän ym vallanpitäjien ja EK-medioitten toimesta Suomessa.
Käykää allekirjoittamassa kansalaisaloite, jossa vaaditaan veroparatiisi-hävittäjähankkeen perumista ja kansanäänestystä.
Sanan- ja mielipiteidenvapauksien estäminen Suomen kansalaisilta, on iso rikos Suomen perustuslakia ja kansalaisten oikeuksia vastaan.
Jenkkien hyökkäysliitosta ja maanpetosnatotuksesta varoittaminen, pitäisi olla jokaisen Suomen kansalaisen ihmis- ja kansalaisoikeus. Onhan kyse vieraan vallan masinoimasta hyökkäysestä, omaa valtiotamme ja sen kansalaisia, meitä suomalaisia vastaan.
Aidoissa demokratioissa saa sanoa: maanpetosnatotus - Suomessa näköjään ei
41
515
Vastaukset
- Anonyymi
Kylläpä Pietarin persua ahdistaa.
- Anonyymi
Erittäin provo korruptio-yksipuoluejärjestelmän heitto, tuo vastauksesi. Aloitus ei ole KokPersujen tekemä, vaan ihan Suomen kansalaisten Suomessa tekemä sanan- ja mielipiteenvapauden käyttö.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16363501/packalen-trollaa-quottekoalyquot-veropakolaisfirmallaan-pelkaa-yritystukiensa-puolesta#comment-102113696
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16850029/viha-kouluttamattomia-kohtaan-perustuslain-rukkaamiset-ja-terrorikapitalismin-turvaaminen#comment-107129055
Täytyy olla täysin medialukutaidoton, jos ei näe kovaa hyökkäystä jenkeistä, mikä on meneillään EK-medioissa ja mikä on läpinäkyvästi korruptio-eduskunnan aloittamaa veroparatiisinatotusta. - Anonyymi
Ota lääkkeesi.
- Anonyymi
Ota itse lääkkeesi PetosKokPersu Venäjän äärioikeistosta.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16201375/yksityinen-veroparatiisi-armeija-on-suomessa-kaytannossa-jo-#comment-100500717
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16215631/supo-on-kaynyt-rauhanomaisten-kansalaisten-kimppuun-tampereella---pelttari-tietoinen-asiasta
Poliisiorganisaatiossa palkitaan äärioikeistoradikalismista ja jenkkien hyökkäysliiton kanssa heilastelusta.
Vieraitten valtojen sotilaallisten joukkojen, päästäminen maahan, on ankarasti tuomittavaa Suomen perustuslain nojalla. - Anonyymi
Korruptio-eduskunta- ym äärioikeistoradikalisoituneet vallanpitäjät Suomessa, luottavat siihen, ettei tyhmä kansa tajua mitään, vaikka jenkkien hyökkäysliiton bensaletkuja tipahtelee ihmisten niskaan taivaalta.
Menkää nyt osallistumaan, kun on kansalaisaloite, vieraitten valtojen veroparatiisi-hävittäjien perumisesta. Kyse on ihmisten terveyksistä ja hengistä, pieni- ja keskituloisilta ne rahat otetaan. - Anonyymi
Suomessa on täydellinen sananvapaus. Voimme täysin vapaasti ja kenenkään estämättä toistaa natohyväksyttyjä iskulauseita.
- Anonyymi
Kyllä suomi tarvitsee kunnon hävittäjät muuten en noiden NATO hörhöjen höpinöistä välitä vai että huonon korona hoidon arvosteleminen on nykyään naisvihamielisyyttä naton mielestä voiko tyhmempää ulostuloa enää olla?😂👍🤣
- Anonyymi
Se pitää kyllä selvittää ettei hävittäjä kaupoissa ole mitään korruptiota vaan hommataan paras mahdollinen vaihtoehto hintalaatu suhteeltaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se pitää kyllä selvittää ettei hävittäjä kaupoissa ole mitään korruptiota vaan hommataan paras mahdollinen vaihtoehto hintalaatu suhteeltaan?
Pelkkää korruptiotahan, tulojensiirtoja veroparatiisi-pörssikeinottelijoille, kyseinen äärioikeisto-hävittäjäsuunnitelma on. Siitä ei ole kahta sanaa.
http://yle.fi/uutiset/3-9385580
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se pitää kyllä selvittää ettei hävittäjä kaupoissa ole mitään korruptiota vaan hommataan paras mahdollinen vaihtoehto hintalaatu suhteeltaan?
5,53 miljoonaa kertaa 1806 euroa = 10 miljardia euroa, joka on vasta tappajakoneiden hintalappuhinta!!
Nuo muutama kymmenen tappajasuihkaria maksaa vain siis vaivaiset 1800 euroa jokaista maamme asukasta kohti - attendo- ja esperi-mummelit sekä imeväiset mukaan lukien.
Ja mitä niillä olisi virkaa?? Ei yhtään mitään, kuten ei nykyisilläkään leikkikaluilla!
https://yle.fi/uutiset/3-9751748
- Anonyymi
Aikamoista veroparatiisi-äärioikeistopropagandaa, on näköjään valmisteltu korruptio-eduskunnan toimesta, sen varalle, että Suomen kansalaiset, vastustavat vieraitten valtojen maahantunkeutumista ja vaativat laittoman "isäntämaasopimuksen" irtisanomista ja veroparatiisihävittäjä-hankkeen estämistä ja perumista.
https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/israel-model-191231050742080.html
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/suomen-sisun-kokoomuslainen-tiedottaja-tiedan-useita-jotka-ovat-kokoomuksessa-mukana/
Suuruudenhullun, tarpeettoman ja Suomen kansalaisille / valtiolle vahingollisten, veroparatiisi-äärioikeiston hävittäjähankkeiden perumiselle, on enemmän kuin Suomen kansan enemmistön vaatimus. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216235/kulmuni--kepu-valehtelevat-elakekorotuksista---niita-ei-ole-#comment-100667599
Vaadimme puolustusministeri Kaikkosen, välitöntä erottamista. Keskusta tekee Sipilä-Lintilän veroparatiisi-tulojensiirtoja, ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelija-pörssikeinotteljoille, köyhyyteen pahoinpideltyjen 800€/kk orjuuseläkeläisten vaaliäänillä, vaikka eduskuntavaali-lupaukset köyhyyseläkeläisille olivat:
"useita satasia ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen".
Äänestämättä jättäminen, varsinkin Kepujen, on suorastaan kansalaisvelvollisuus, jo kuntavaaleissa. - Anonyymi
Selvähän se on että koneet maksaa ja rutosti mutta mitä muuta hyvää niissä jenkeissä on kun se häiveominaisuus mitäs sitten kun tekniikka kehittyy eivätkä pysy enää piilossa?
- Anonyymi
Kylmä sota on jälleen ajankohtainen. Suomen korruptiopäättäjät, vaarantavat Suomen kansalaisten ja valtion turvallisuuden, äärioikeistoradikalismissaan vehkeilemällä vieraitten valtojen, jenkkien hyökkäysliiton kanssa.
https://www.aljazeera.com/news/2021/3/18/russia-recalls-us-ambassador-as-moscow-washington-tensions-soar
Suomen ainut turva, ison Venäjän naapurissa, on pysyä täydellisen riippumattomana, puolueettomana, diplomatian ja rauhan valtiona. Laittoman ex-äärioikeistohallituksen, siis sen jota kukaan Suomen kansalainen, ei missään demokraattisissa vaaleissa, ollut koskaan äänestänyt, jenkkien hyökkäysliiton kanssa tekemä "isäntämaasopimus" on irtisanottava, veroparatiisi-hävittäjähankkeet on estettävä ja peruttava välittömästi.
http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/235806-suomen-ja-venajan-hyokkaamattomyyssopimus- Anonyymi
Tämä on onneksemme edelleen voimassa, jotan siitä taaperot sitten harjoittelemaan sisälukutaitoa:
https://finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1992/19920063
- Anonyymi
Taitaa olla niin että ainoastaan ydinaseet antavat luotettavan turvan Suomelle?
- Anonyymi
Ei tod. kilpavarusteluun osallistuminen, vaarantaa Suomen ainoan turvan, suurvallan naapurissa, eli vahvan liittoutumattomuuden, riippumattomuuden ja neuvottelutaitojen, sopimusten pitämisen.
Äärioikeiston järjestäytyneet veroparatiisi-pörssikeinottelija-rikolliset, vaarantavat Suomen kansalaisten ja valtion turvallisuuden.
- Anonyymi
Venäjän äärioikeisto on tiiviissä yhteistyössä, PetosPersKokKepujen ja jo SdpVasVihreidenkin kanssa, joten kyllä ne suhteet sinne itään päin, hoituvat ihan ilman meitä köyhyyteen pakotettuja Suomen kansalaisiakin, kun korruptiopoliitikot yhdessä, vieraitten valtojen kanssa, myyvät kansaamme huutolaisiksi ja orjiksi, elämän kiertokulkuun.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16201375/yksityinen-veroparatiisi-armeija-on-suomessa-kaytannossa-jo-#comment-100500717
Jenkkien hyökkäysliiton kanssa liehakoivat, auvoisesta Teekutsu-perhe-elämiensä käänteistä, yksityiskohtaisine tunteineen, EK-medioissa kertoilevat korruptioministerit, jättivät äänestäjänsä itkemään, vielä entistäkin kovempaan köyhyyteen. Marin naureskelee köyhyyteen piestyille vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille päin naamaa, repivät tukasta pitkin lattiaa, että kristalliskruunut helisevät.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16440463/eduskunnan-naisviha-konkretisoituu-sairaus-kansanelakelaisten-koyhyyden-jatkamisena#comment-102872918
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16850029/viha-kouluttamattomia-kohtaan-perustuslain-rukkaamiset-ja-terrorikapitalismin-turvaaminen#comment-107156145 - Anonyymi
Olipa kerran rauhan, liittoutumattomuuden, puolueettomuuden ja diplomatian valtio Suomi.
http://eskoseppanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/235806-suomen-ja-venajan-hyokkaamattomyyssopimus - Anonyymi
Aloitus on poikkeus, olemme harjoittaneet paljon itsesensuuria, kun huomasimme, ettei tuota otsikossa olevaan ilmaisua, vieraitten valtojen hyökkäysliitosta, saanut joutumatta sensuurin eli sananvapauksien estämisen kohteeksi, täällä keskustelualustalla käyttää.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16364293/anderssonin-sananvapauksien-estamisinto-olikin-packalenin-yritystukien-peesaamista
On kunnia-asia kieltäytyä äänestämästä, jo kuntavaaleissa, kun haavoittuvimmille valehtelivat kovanaama-korruptioministerit, niin häikäilemättömästi: "sairaus-kansaneläkeläisten köyhyys, tullaan siirtämään historiaan", tulikin käytännössä eläkeleikkaus.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16672356/kaikissa-pohjoismaissa-on-1-250ekk-minimielakkeet-suomessa-800ekk-romanian-ja-venajan-elakkeet#comment-105311234
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16850029/viha-kouluttamattomia-kohtaan-perustuslain-rukkaamiset-ja-terrorikapitalismin-turvaaminen#comment-107156145
Marin naureskellen pieksee köyhyyseläkeläisiä, yksinasuvia naisia, vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikaissairaita, niin että kristallikruunut vain helisevät, ja koko eduskunnan korruptio-yksipuoluejärjestelmä nauraa, kun köyhyysongelma paisuu ja eriarvoistaminen pahenee Suomessa, verokeitaisiin virtaa ennennäkemättömiä summia pörssikeinottelijoiden palatsien rakentelemiseen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16400727/800-ekk-ei-ole-sairaus-kansanelake-vaan-ihmiskauppaa-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa#comment-102448912
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16216235/kulmuni--kepu-valehtelevat-elakekorotuksista---niita-ei-ole-#comment-100667599 - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16201375/yksityinen-veroparatiisi-armeija-on-suomessa-kaytannossa-jo-#comment-100500717
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16791164/ei-voi-vieda-kiinaan-ja-venajalle-sita-mika-ei-ensin-toteudu-kotimaassa-eli-aitoa-demokratiaa
Vieraitten valtojen hyökkäysliiton kanssa hempukointi, on kyllä vihoviimeistä mitä hallituksen naisministereiltä olisi odottanut, no tulipahan sekin nyt sitten nähtyä.
https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/israel-model-191231050742080.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16727859/aito-demokratia-ei-ole---korruptiopoliitikkojen-yksityisomaisuutta - Anonyymi
Turha odottaa äänestäjiä kuntavaaleihin, yksikään suoraselkäinen Suomen kansalainen, ei tuota eduskunnan yksipuoluejärjestelmän korruptiosakkia, enää äänestä. Paljon pitää tapahtua = 1 250e/kk minimieläkkeet, että edes enää harkitsisimme. Emmekä ole "kommunisteja", vaikka EK-mediat ja korruptioministerit niin väittäisivät. Vain perustuslaillista aitoa 2021-luvulle päivitettyä oikeusturvaa tarvitsemme.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16850029/viha-kouluttamattomia-kohtaan-perustuslain-rukkaamiset-ja-terrorikapitalismin-turvaaminen#comment-107156145
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16705592/salaa-valmisteltu-ohituskaista-suomen-kansalaisuuteen-veroparatiisirikkaille - Anonyymi
Kyllä on oksettavaa maanpetosnatottaminen, eduskunnan korruptiossa ja EK-medioissa - äänestämättä jättäminen on maanpuolustusta täst edes jatkossa.
Uusi kansanliike ei-ääniä-maanpetosnatottajille. - Anonyymi
Suomihan on luotonanto laitosten taskussa
- Anonyymi
Suomi hyppää heidän tahtiin tassua antaa
- Anonyymi
Remember ! Jenkit uhkasi Suomea sodalla jos katkottiin Muurmanninrata viime sodassa ! Että silleen ! Jos pihalle tulloo, nappi ohtaan !
Sven-Dufva- Anonyymi
Suomi ON MAAILMAN ONNELLISIN MAA muun muassa siksi, ettei maaperällämme ole vakituisesti vieraan vallan sotaväkeä ja ulkopolitiikkamme on hoidettu erittäin taitavasti ja puolustus ITSENÄISESTI jo 75 vuotta.
https://yle.fi/uutiset/3-11843568
- Anonyymi
Jo kolme aloitusta, kirjoitusta siitä, kuin eläkerahastojen valtavia varallisuuksia, käytetään maanpetosnatotukseen ja kaikki eduskunnan korruptoituneen yksipuoluejärjestelmän, poliittiset puolueet sen hyväksyvät, on poistettu, eli Suomen kansalaisten sanan- ja mielipiteidenvapauksia, estetään rajusti, sensuroimalla kaikki jotka ovat eri mieltä korruptio-vallanpitäjien kanssa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16882633/elakerahastoja-kaytetaan-maanpetosnatotukseen-korruptio-eduskunnan-hyvaksynnalla - Anonyymi
On vähintäänkin erikoista, että Eläkerahastojen valtavien, biljoonarahastojen käyttämistä, jenkkien hyökkäysliiton maanpetosnatotukseen, jonka kaikki eduskunnan yksipuoluejärjestelmän, korruptoituneet, poliittiset puolueet hyväksyvät, ei saisi sanoa, eikä kirjoittaa, eli Suomen kansalaisten perustuslaillisia oikeuksia, sanan- ja mielipiteidenvapauksia estetään rajusti, jos asiasta kirjoittaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16882707/elakerahastojen-jattivarallisuuksia-kaytetaan-maanpetosnatotukseen-sananvapaudet-estetty - Anonyymi
Palkitaanko poliisiorganisaatiossa, äärioikeistoradikalismista ja misogyniasta, kun isoina talousrikos-korruptio-veroparatiisivuoto-tutkintoina, meille esitellään jotain Yli-Viikarin meikkipussia ja Marinin aamiaista ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16964416/kok-veroparatiisi-niiniston-feikki-demokratia-kasitys-aiheutti-ison-koyhyysongelman-suomessa#comment-108252761
Mikä on poliisin, Krp:n, supon tulosvastuu, isoimpien talousrikosten, massiivisten veroparatiisivuotojen tutkinnoissa esim. VVM:stä, vuosikymmenten aikana, kun jokainen Suomen kansalainen tietää, että kyse on huimista summista, eli tuhansista miljoonista euroista, ellei miljardeista sovi puhua. Missä niiden veroparatiisivuotojen tutkintojen tulokset viipyvät ?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16960037/korruptio-perustuslaki-valiokunnan-laiton-veroparatiisi-sote-lausunto-on-rikos-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16889153/vttvn-ja-krpn-olisi-pitanyt-tutkia-vvmn-hetemaen-varojenkaytot-bf-yhteyksineen
VALEvastustamisella pahviäärioikeisto, eduskunnan korruptoituneessa yksipuoluejärjestelmässä, vie kaikki veroparatiisi-monopolien jättirahoitus-hankkeet läpi. Tässä ei ole enää mitään demokratian häivääkään, saati kansalaisten perustuslaillisten oikeuksien kunnioittamista, niin sakeaa on veroparatiisirikollisuus, Suomen eduskunnassa, ministeriöissä ym valtaakäyttävissä tahoissa.
https://www.dw.com/en/fincen-files-bringing-the-big-banks-to-justice/a-55008838 - Anonyymi
Veroparatiisi-äärioikeiston vale-demokratian vieminen itään, lisää Venäjän ja Putinin valtaa, pitihän se arvata.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/svt-s-korrespondent-eu-s-sanktioner-ger-ryssland-det-totala-inflytandet - Anonyymi
Kymmenen miljardin euron veroparatiisi-hävittäjähankkeita, voi edelleen vastustaa, osallistumalla kansalaisaloitteeseen. Miksi ette osallistu, kun kerran on mahdollisuudet. Niitä varoja tarvitaan, oikeusturvan korjaamisen Suomen kansalaisille, köyhyysongelman hoitoon, eikä veroparatiisi-pörssikeinottelijoiden suuruudenhulluihin ja käytännössä tarpeettomiin sotabisneksiin.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16964416/kok-veroparatiisi-niiniston-feikki-demokratia-kasitys-aiheutti-ison-koyhyysongelman-suomessa#comment-108252761
"Suomea ei vakoilla" - väite on valhe ja kertoo sanojistaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203
Veroparatiisi-pörssikeinottelijat, jotka tekevät jenkkien hyökkäysliiton kanssa hävittäjä-kauppoja ym sotabisneksiään, vähät välittävät Suomen valtion ja kansalaisten oikeuksista. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16913649/petoskokpers-konkurssi-1-200-000tta-ulkomaalaisen-halpatyovoimaksi-tuonti
Parempi olla äänestämättä, kun syvä korruptio läpäisee, eduskunnan kuntien päättäjät.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16935679/aanestamatta-jattaminen-on-ihmisoikeus-kun-korruptio-lapaisee-eduskunnan-ja-kunnat - Anonyymi
Mitäs sitten kun tekniikka kehittyy ja hävehävittäjät eivät pysykkään piilossa mitä muita hyviä ominaisuuksia näissä kalliissa jenkeissä on että niitä kannatta hankkia?🤔🤨🙄
- Anonyymi
Ei yhtään mitään. Kilpavarustelu ja jenkkien hyökkäysliiton pillin tahtiin tanssiminen, vaarantaa Suomen valtion, eli kansalaisten turvallisuuden.
Suomen ainut todellinen rauhan tae, on vahvempi LIITTOUTUMATTOMUUS, puolueettomuus ja sopimusten varassa. Sitä todellisuutta ei pidä mennä rikkomaan, lyhytnäköisten äärioikeiston Veroparatiisi-pörssikeinottelijoiden, loputtoman ahneuden ja vieraitten valtojen kanssa, maanpetoksellisen vehtaamisen takia. - Anonyymi
Suurvallan naapurissa, on parempi pitää vahvasta liittoutumattomuudesta lujasti kiinni. Selkeä, suuri enemmistö vastustaa sotivaa natoa nyt ja ikuisesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16894821/jenkkien-hyokkaysliitto-haluaa-venajan-pois-ukrainasta-minne-se-ne-haluaa-
Missä jenkit, siellä sota. Tämä totuus ei muuksi muutu. Jenkeillä ei ole mitään asiaa näille kulmille, hus hus pois vaan ja kauas.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203 - Anonyymi
Sananvapauksia ja oikeuksia riippumattomaan, älykkääseen ja asialliseen tiedonvälitykseen, puolustettiin ennen Suomessa kynsin hampain. Nyt EK-medioiksi muutetuista "tiedotusvälineistä", äärioikealle radikalisoituneine toimittajineen, on tullut niiden innokkaimpia vastustajia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16935699/aanestamaan-painostaminen-ei-kuulu-aitoihin-demokratioihin-mutta-suomeen-nakojaan-kyllakin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16898302/journalismi-rapautunut-toimittajien-kyky-tehda-tyotaan-heikentynyt-pinnallisuuden-myota#comment-107642373 - Anonyymi
Erittäin vakava turvallisuusuhka Suomelle, tuo PetosKokPerssinliike-Eilisten, Kiinan armeijan "tekoäly"-kenraalien kanssa vehkeileminen:
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/politiikka/kansanedustajat-mika-niikko-ja-ville-vahamaki-toivat-kiinalaiskenraalin-eduskuntaan/ - Anonyymi
Valtiot joissa demokratian tilalle, on tullut korruptoitunut veroparatiisirikkaiden markkinademokratia, eivät ole aitoja demokratioita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17017833/etela-korean-markkina-viihde-kiiltokuva-saa-epailemaan-demokratian-tilannetta-siella
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762271Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2631885Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi59864- 70828
Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �48817- 68769
- 54764
- 65747
- 71745
IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!
Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss177723