oottako käyny linnassa syömässä riistakäristystä ja mummonmuusia? kyllä oli hyyää, eikä maksakaan ko parikymppiä, nam
Lumilinnan lounas
34
1077
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko paljon aasialaisia syömässä muusia?
- Anonyymi
Tottakai ne syö muussia ko se on eksoottinen lapin herkku, siihen lisukkeeksi rustoista käristystä ja puolukkata. Tuorepuolelta jäävuorisalaatin riekaleita ja joku siivu kurkkua ja tomaattia. On kotona kertomista laajan lapinmaan kulinaristisista nautinnoista. Ja tätä samaa on tarjolla kaikissa turistirysissä etulliseen hintaan, kyllä viihtyvät ja tulevat toistekin.
- Anonyymi
jos makso parkymppiä niin jos siellä kävis useasti syömäassä niin rahat loppus varmaan koska ei raha puussa kasva
- Anonyymi
Tuo 20 € on halpa, erittäin hyvä ruoka ja mitkä puitteet, aivan uskomattoman upeet merimaisemat ruokailla ja jopa naisten huone on näkemisen arvoinen. Aina ei tarvi joka asiasta löytää ne huonot puolet. Ei ole ihme että suomalaisia noin aika yleisesti sanotaan kylmiksi, tosin moni jatkaa että kun tutustuu paremmin, ovat lämpimiä, ystävällisiä ja auttavaisia. Voisko siis aloittaa noista avuista !
- Anonyymi
Olis ees poroa ,mutta mutta tarhattua Saksanhirveä Kemi natsit syö. 20e
- Anonyymi
Ompa typerä kommentti, kuin edes tuollaista julkaistaan, hyi, kylmää tuollaiset ilkeät ihmiset. Saksalaiset on ihania ihmisiä !
- Anonyymi
Ruoasta niin viis, mutta pöyristyttävää nähdä ne myymälän matkamuistoesineen.
Sokea kiinalainenkin näkee, että tuotteet valmistettu Kiinassa ja muissa Aasian halpapajoissa. Kalleinmissa varmaankin nahkat lähetetty sinne, mut se huopa ja muu valmistusaines???
Hoh, hoh, hoo ja Hou, hou päälle. - Anonyymi
OHO! Kalliit on rikkaan lounaat. Kahden hengen ruokailu siis 40 eukkoa. Tuolla summalla kaksi henkeä syö kotona laitettua, todella maukasta ruokaa neljä päivää.
No eipä tuo paikka koskaan tulekkaan ruokailun merkeissä listalle.- Anonyymi
Pelkillä ruokatavaroilla 4 päivää 40€ ????? Kyllä sillä toista viikkoa pärjää. Tietenkin oluet ja tupakat erikseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelkillä ruokatavaroilla 4 päivää 40€ ????? Kyllä sillä toista viikkoa pärjää. Tietenkin oluet ja tupakat erikseen.
Et kai tupakkia syö? Olutta voi pureskellakkin ikeneillä.
- Anonyymi
Möisivät savustettuja maivoja.
- Anonyymi
Lounaasta en tiedä, mutta ala carte on Lumilinnassa varmasti Kemin paras, eikä hinnaltakaan kohtuuton. Listalta löytyy muutakin, kuin härän sisäfilettä ja paistettua lohta.
- Anonyymi
Kohtuullinen hinta määräytyy yleensä asiakkaan lompakon paksuudesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohtuullinen hinta määräytyy yleensä asiakkaan lompakon paksuudesta.
20€ lounas pitäisi olla tuplasti parempi, kuin normi alle kympin lounas.
Lumilinnan lounaasta en tiedä, mutta ranuan eläinpuiston 18,4€ lounas oli niin onneton, että kymppikin olisi ollut liikaa. - Anonyymi
Hyviä ruokia siellä on.
- Anonyymi
No täytyy olla turisti jos menee lumilinnaan syömään, kyllä täysjärkinen haluaa syödä lämpimässä ravitolassa.
- Anonyymi
"kyllä täysjärkinen haluaa syödä lämpimässä ravitolassa."
Minä ainaki haluan syödä kotona. On paljon rauhallisempaakin kun ei känniset eikä ulkomaalaiset huuda, puhumattakaan hinnasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"kyllä täysjärkinen haluaa syödä lämpimässä ravitolassa."
Minä ainaki haluan syödä kotona. On paljon rauhallisempaakin kun ei känniset eikä ulkomaalaiset huuda, puhumattakaan hinnasta.Ruokaravintoloissa ei ole kännisiä möyskääjiä, ehkä olet käynyt vain jossain kaljabaareissa jossa saa ranskanpottua ja leikettä kaljan kanssa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruokaravintoloissa ei ole kännisiä möyskääjiä, ehkä olet käynyt vain jossain kaljabaareissa jossa saa ranskanpottua ja leikettä kaljan kanssa ?
Missä kaljabaarissa tarjotaan tollasta herkkua? Lähen heti. Tuli ihan vesi kielelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä kaljabaarissa tarjotaan tollasta herkkua? Lähen heti. Tuli ihan vesi kielelle.
Jos nuo on sinulle herkkua, niin säälin kyllä makuaistin puutteesta.
Sitäkin voi toki yrittää kehittää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"kyllä täysjärkinen haluaa syödä lämpimässä ravitolassa."
Minä ainaki haluan syödä kotona. On paljon rauhallisempaakin kun ei känniset eikä ulkomaalaiset huuda, puhumattakaan hinnasta.Kyllä täällä on säälittäviä kommentteja, ammattilaistuneet räksyttämiseen vaikkeivat ole raukat edes paikalla käyneet, sillä kukaan ei syö kylmässä, hieno, todella upee ravintola mahtavine maisemineen ja hyvine ruokaineen, joten elä kommentoi ja räksytä vain sen vuoksi ettei sinun sanavarastoon kuuluu yhtäkään mukavaa sanaa ! Säälin näitä suunsoittajia, eivät varmaan löydä koko elämänsä aikana yhtään positiivista asiaa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä kaljabaarissa tarjotaan tollasta herkkua? Lähen heti. Tuli ihan vesi kielelle.
Tyypillinen törkynaama ikävine kommentteineen, onneks tuttavapiiri on toisesta ääripäästä, tuollaiselle ei ajatustakaan !
- Anonyymi
Syökää tarhattua riistaruokaa lumiläjälinnassa ja styroksia pääle meillä Torniossa on aina Poronkäristystä eikä fuskata turisteja!
Harmaaparta ja Meerin grilli-- Anonyymi
Olet sinä aika säälittävä tyyppi !
- Anonyymi
"eikä maksakaan ko parikymppiä,"
Hyvät ideat pilataan liian korkeilla hinnoilla. Aluksi saattaa olla kävijöitä mutta pian kävijät loppuvat noilla hinnoilla. Suomi saa vain maineen kalliina matkailumaana.- Anonyymi
Ympärivuotiseen lumininnaan ja mökkeihin upposi euro poikineen, nyt sitten pitäisi kyniä turisteilta rahat velan maksuun. Maalaisjärjellä vaan tuntuu, että jos lounaat olis normihintasia ja -laatusia, niin syöjiä olisi kymmenkertaisia määriä nykyiseen ja katetta tulis enemmän ja ennen kaikkea tyytyväinen asiakas tulisi toistekin.
Viime talvena kävin, ko käytettiin syömässä, Kyllä maksajalla leuka loksahti, ko kassatyttö huiskas, että kaheksan kymppiä, neljästä lounaasta. Ihan peruspöperöt oli, ei moittimista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ympärivuotiseen lumininnaan ja mökkeihin upposi euro poikineen, nyt sitten pitäisi kyniä turisteilta rahat velan maksuun. Maalaisjärjellä vaan tuntuu, että jos lounaat olis normihintasia ja -laatusia, niin syöjiä olisi kymmenkertaisia määriä nykyiseen ja katetta tulis enemmän ja ennen kaikkea tyytyväinen asiakas tulisi toistekin.
Viime talvena kävin, ko käytettiin syömässä, Kyllä maksajalla leuka loksahti, ko kassatyttö huiskas, että kaheksan kymppiä, neljästä lounaasta. Ihan peruspöperöt oli, ei moittimista.Jos hinnam laskisi täysin samalle tasolle muiden ravintoloiden kanssa, niin mahsoton kitinä alkaisi yrittäjien toimesta. Eiköhän tuo ole hyvä, että erottuvat, eivätkä syö toisiaan.
Alacarte selkeästi Kemin paras - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos hinnam laskisi täysin samalle tasolle muiden ravintoloiden kanssa, niin mahsoton kitinä alkaisi yrittäjien toimesta. Eiköhän tuo ole hyvä, että erottuvat, eivätkä syö toisiaan.
Alacarte selkeästi Kemin parasLiian halpa lounas
- Anonyymi
sillon ku minä linnassa lusiessa söin niin ei siellä käristyksiä saanu, ei edes rahalla..
hernekeittoa ja paistettuja silakoita siellä syötiin.. - Anonyymi
Saihan siellä kuiten lämmintä lihaa hanuriin,ilman.
- Anonyymi
Siis valmis jauhomuusia ja Saksanhirveä hinta kohdallaan
- Anonyymi
Pitää muistaa Kemiläinen on kateelisin ja paskaa jauhava ihminen päällä maan
- Anonyymi
Ei muuten ole. Ne pahimmat löytyvät satavarmasti Savonlinnasta.
T: Ex kemiläinen, jolla on koti-ikävä.
- Anonyymi
Ravintola.joka toimii veronmaksajien rahalla, voi jakaa ruokaa vaikka ilmaiseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771612Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031611Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869