Voi olla turhaa vikinää, mutta takana useampi vähäuninen viikko ja koen että pakko päästä purkamaan tunteita... vaikka sitten anonyymiyden takaalta piilosta huudeltuna.
Useamman vuoden parisuhde päättyi kolme viikkoa sitten viestillä. Ex oli miettinyt kaiken valmiiksi ja käsitellyt asian, siitä minulle kertomatta. Ei ollut mahdollisuutta keskustella tai käydä juurisyitä läpi. Silloin ajattelin ja kerroin hänelle nuolevani haavani, joita koin hänen tahallisesti aiheuttaneen ja ottavani häneen yhteyttä käsiteltyäni asiaa.
Parin raskaan viikon jälkeen suurimmat tunnekuohuni, pettymykseni, suruni ja vihani käsiteltyäni otin häneen yhteyttä. Tarkoituksena oli sopia omien tavaroidemme noutamisesta toistemme luota ja olisin halunnut ymmärtää mistä kaikessa oli kyse. Kyseessä kuitenkin lähempänä neljääkymmentä olevat ihmiset. Hänen oli tuotava tietouteeni kuinka hän on kiinnostunut vanhasta tutusta. Miten miehen vahvuudet ovat eri alueilla kuin missä minun. Ehkä jopa koomista etteivät ne liittyneet minulle tärkeisiin asioihin kuten kommunikointiin, seksiin, vanhemmuuteen tms. Vaan olivat asioita jotka eivät minua kiinnosta kuten remonttitaitoihin.
Tästä on nyt useampi päivä, enkä pääse asiasta yli. Eihän se minulle tietenkään kuulu kenen kanssa hän viettää aikaansa ja mitä hän ajallansa tekee, mutta miten joku voi haluta loukata ihmistä jonka kanssa on jakanut elämäänsä useamman vuoden. Koen että olen tuhlannut vuosia hänen kanssaan.
Saamari kun ex haluaa satuttaa... Siinä onnistuen
4
174
Vastaukset
- Anonyymi
Katkera syystä tai toisesta. Ota keihääsi hyvä mies ja metsälle. Riistaa on jumalattomasti tarjolla!
- Anonyymi
Tältä palstalta ei heru montaakaan järkevää vastausta kellekkään, joka aidosti ja sydämestään jotain kirjoittaa.
- Anonyymi
Siispä jaksamisia sinne ja keskittymistä itelle tärkeisiin ja rakkaisiin asioihin. Aika kultaa muistot.
- Anonyymi
tuollaiset erot ovat aina tuskallisia varsinkin osapuolelle joka aidosti suunnitteli yheistä tulevaisuutta hamaan tulevaisuuteen.
Onneksi lapsenne ovat jo osittain pois kuvioista, sinä olet heille aivan yhtä arvokas vanhempi kuin tähänkin saakka. Ero puolisostasi ei tuota asiaa muuta. Voit olla tyytyväinen että olet hoitanut lapsesi yhteisessä kodissä yhteiskuntaa tuottaviksi jäseniksi.
Anna aivan rauhassa ajan kulua. Mene muiden mukaan harrastuksiin. (räkälät ja huor...t eivät kuulu harrastuksiin).
Ala tietoisesti täyttämään vapaapäiväsi ja iltasi osallistumalla mielekkääseen touhuamiseen ja uuden oppimiseen. Eri kurssit ja kerhot ovat loistavia tuohonkin tarkoitukseen.
Nyt sinulla on aikaa tavata lapsiasikin vaikka elokuvien tai yhteisten aterioiden, oli se sitten ravintolassa tai kotona, merkeissä.
Aikanaan saat huomata että kaikki kääntyy parhaaksesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude19414944Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12210464Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy759460Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089301Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519129Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk526900Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806480Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri315561Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1575357Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole463866