Saamari kun ex haluaa satuttaa... Siinä onnistuen

Anonyymi

Voi olla turhaa vikinää, mutta takana useampi vähäuninen viikko ja koen että pakko päästä purkamaan tunteita... vaikka sitten anonyymiyden takaalta piilosta huudeltuna.

Useamman vuoden parisuhde päättyi kolme viikkoa sitten viestillä. Ex oli miettinyt kaiken valmiiksi ja käsitellyt asian, siitä minulle kertomatta. Ei ollut mahdollisuutta keskustella tai käydä juurisyitä läpi. Silloin ajattelin ja kerroin hänelle nuolevani haavani, joita koin hänen tahallisesti aiheuttaneen ja ottavani häneen yhteyttä käsiteltyäni asiaa.

Parin raskaan viikon jälkeen suurimmat tunnekuohuni, pettymykseni, suruni ja vihani käsiteltyäni otin häneen yhteyttä. Tarkoituksena oli sopia omien tavaroidemme noutamisesta toistemme luota ja olisin halunnut ymmärtää mistä kaikessa oli kyse. Kyseessä kuitenkin lähempänä neljääkymmentä olevat ihmiset. Hänen oli tuotava tietouteeni kuinka hän on kiinnostunut vanhasta tutusta. Miten miehen vahvuudet ovat eri alueilla kuin missä minun. Ehkä jopa koomista etteivät ne liittyneet minulle tärkeisiin asioihin kuten kommunikointiin, seksiin, vanhemmuuteen tms. Vaan olivat asioita jotka eivät minua kiinnosta kuten remonttitaitoihin.

Tästä on nyt useampi päivä, enkä pääse asiasta yli. Eihän se minulle tietenkään kuulu kenen kanssa hän viettää aikaansa ja mitä hän ajallansa tekee, mutta miten joku voi haluta loukata ihmistä jonka kanssa on jakanut elämäänsä useamman vuoden. Koen että olen tuhlannut vuosia hänen kanssaan.

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katkera syystä tai toisesta. Ota keihääsi hyvä mies ja metsälle. Riistaa on jumalattomasti tarjolla!

    • Anonyymi

      Tältä palstalta ei heru montaakaan järkevää vastausta kellekkään, joka aidosti ja sydämestään jotain kirjoittaa.

      • Anonyymi

        Siispä jaksamisia sinne ja keskittymistä itelle tärkeisiin ja rakkaisiin asioihin. Aika kultaa muistot.


    • Anonyymi

      tuollaiset erot ovat aina tuskallisia varsinkin osapuolelle joka aidosti suunnitteli yheistä tulevaisuutta hamaan tulevaisuuteen.

      Onneksi lapsenne ovat jo osittain pois kuvioista, sinä olet heille aivan yhtä arvokas vanhempi kuin tähänkin saakka. Ero puolisostasi ei tuota asiaa muuta. Voit olla tyytyväinen että olet hoitanut lapsesi yhteisessä kodissä yhteiskuntaa tuottaviksi jäseniksi.

      Anna aivan rauhassa ajan kulua. Mene muiden mukaan harrastuksiin. (räkälät ja huor...t eivät kuulu harrastuksiin).
      Ala tietoisesti täyttämään vapaapäiväsi ja iltasi osallistumalla mielekkääseen touhuamiseen ja uuden oppimiseen. Eri kurssit ja kerhot ovat loistavia tuohonkin tarkoitukseen.
      Nyt sinulla on aikaa tavata lapsiasikin vaikka elokuvien tai yhteisten aterioiden, oli se sitten ravintolassa tai kotona, merkeissä.
      Aikanaan saat huomata että kaikki kääntyy parhaaksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      194
      14944
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      122
      10464
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      75
      9460
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9301
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9129
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6900
    7. 180
      6480
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      157
      5357
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3866
    Aihe