Lumikengät, liukulumikengät, eräsukset

Anonyymi

Painan 180 kiloa ja haluaisin ostaa jostain lumikengät, liukulumikengät tai eräsukset. Ongelma on vain siinä, ettei tämän painoiselle kukaan valmista esimerkiksi lumikenkiä. Olisi vain niin mukavaa päästä ihan hiljoksiin käyskentelemään lähimetsässä ja samalla kohottaa kuntoa.

140 kiloiselle löytyy vielä lumikenkiä, mutta vaikka painaisi tasan 140, pitäisi ottaa vielä mahdollisen rinkan paino huomioon.

Mikä rajoittaa lumikenkien/suksien valmistusta kantamaan 180 kiloa? Onko olemassa jotain kaavaa, josta voi laskea lumikenkien vaatiman pinta-alan ja kuinka pinta-alan pitäisi jakautua jalan alla? Onko lumella jokin ominaisuus, joka estää lumikenkien toiminnan isoilla ihmisillä, vai tuleeko jokin muu rajoittava asia esteeksi? Käsittääkseni kengän pituutta ja leveyttä täytyy lisätä mitä painavampi ihminen on kyseessä.

11

1549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Mikä rajoittaa lumikenkien/suksien valmistusta kantamaan 180 kiloa?"

      Heikko kysyntä ja taöoudellinenkannattamattomuus.

      " Onko olemassa jotain kaavaa, josta voi laskea lumikenkien vaatiman pinta-alan ja kuinka pinta-alan pitäisi jakautua jalan alla?"

      Kyllä. Askeltaessa painopisteen tulisi pysyä nahdollisimman keskeskellä kantopintaa,

      Onko lumella jokin ominaisuus, joka estää lumikenkien toiminnan isoilla ihmisillä, vai tuleeko jokin muu rajoittava asia esteeksi?

      Ei,
      Ei

    • Anonyymi

      Eräsuksien pintapaine 180 kiloisen alla on pienempi kuin lumikenkien niille tarkoitetuilla painolla. Eräsukset siis kantavat aivan riittävän hyvin, mutta vastusta liikkumiseen on tietenkin enemmän kuin kevyemmällä samoilla suksilla. Mikään ei myöskään estä asentamasta ihan itse eräsuksien pohjaan liukuesteitä, jos niitä haluaa käyttää lumikenkinä. Useimmat eräsukset ovat oletettavasti lujuudeltaan aivan riittävän vahvoja 180 kiloiselle käyttäjälle lumella. Jos taas laitat korokkeet suksen alle päätyihin (eteen ja taakse) ja laitat koko painon suksen keskelle, se voi hyvinkin murtua liian suuresta taivutuskuormituksesta, tai sitten ei. Siltä kuitenkin välttyy kun ei niin tee.

      • Anonyymi

        Kiitos. Taidan katsoa jostain mahdollisimman leveät ja pitkät liukulumikengät (käytännössä sukset) ja mennä niillä.


    • Anonyymi

      Jos tarkoitus on haahuilla risukossa, niin sukset ovat kömpelöt. Jos taas on tarkoitus edetä matkaa, niin silloin suksi on ylivoimainen.

      Eräsuksissa on yleensä valmiina "pitopohja", mutta voi niihin laittaa karvapohjatkin. Suksea pidentämällä saa lisää kantavuutta. Kolmeen metriin saakka pitäisi saada tehdasvalmistettuja suksia.

      Matkahiihdossa tavarat kannattaa hinata ahkiossa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Juu löysin tuon itsekin. Ongelma on vain siinä, että tuo on perinteinen lumikenkä, johon pitäisi siteet ostaa erikseen ja myös asentaa itse. Koska touhu on minulle täysin vierasta, en raaski tilata noita kenkiä. Suomessa myytävät mallit ovat kaikki moderneja kenkiä valmiilla siteillä.

        Arvostan toki Yhdysvaltain alkuperäisväestön tarvetta vaalia omaa kulttuuriperintöään mm valmistamalla näitä perinteisiä lumikenkiä, vaikka moderneja ja parempia vaihtoehtoja on. Mutta minulle heidän perinteensä merkitsevät yhtä paljon kuin suomalaiset tuohivirsut heille.

        En ole siis ostamassa palasta Yhdysvaltain alkuperäisväestön kulttuurihistoriasta, vaan modernit, helppokäyttöiset lumikengät tai sukset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu löysin tuon itsekin. Ongelma on vain siinä, että tuo on perinteinen lumikenkä, johon pitäisi siteet ostaa erikseen ja myös asentaa itse. Koska touhu on minulle täysin vierasta, en raaski tilata noita kenkiä. Suomessa myytävät mallit ovat kaikki moderneja kenkiä valmiilla siteillä.

        Arvostan toki Yhdysvaltain alkuperäisväestön tarvetta vaalia omaa kulttuuriperintöään mm valmistamalla näitä perinteisiä lumikenkiä, vaikka moderneja ja parempia vaihtoehtoja on. Mutta minulle heidän perinteensä merkitsevät yhtä paljon kuin suomalaiset tuohivirsut heille.

        En ole siis ostamassa palasta Yhdysvaltain alkuperäisväestön kulttuurihistoriasta, vaan modernit, helppokäyttöiset lumikengät tai sukset.

        Hanki tuommoinen:
        https://www.biltema.fi/autoilu---mp/kuljetustarvikkeet-ja-hinaaminen/Suksiboksit/kuljetusboksi-400-l-2000042771

        Tuommoisesta varmaan löytyy kannatusta molemmille jaloille kun irroittaa kannen pohjasta ja lähtee luistattelemaan.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Yksinkertainen laskukaava on 180 kg - 100 kg = 80 kg.

    • Anonyymi

      Vie tukevat jalkineet pätevälle suutarille ja pyydä häntä asentamaan niihin sopivankokoiset ja muotoiset levyt pohjaan, ja niiden levyjen pohjaan vaikkapa auton leveän nastarenkaan kulutuspinta tms.

    • Anonyymi

      Finnfoamista saa leikattua kenkiin kevyet painonjakajat. Kiinnitys vaikka kuormansidontaremmeillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      199
      4346
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1647
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1343
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1327
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      879
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe