Persut on olleet politiikassa jo pitkään, silti ne ole saanut aikaan mitään muuta kuin laskeneet lyhyen hallitustaipaleen aikana 25000 karvarannetta Suomeen. Persujen puheenjohtaja on helsinkiläinen juppi joka ei ole koskaan tehnyt oikeita töitä eikä käynyt armeijaa.
Persut populistinen höpöpuolue
21
86
Vastaukset
- Anonyymi
Onne persut jotain saaneet aikaan, nimittäin hyvät rahat itselleen..
- Anonyymi
Hormooni-Seppo on katkerana puolueesta potkujen jälkeen ... vai mikä lie nimensä nykyisin onkaan
- Anonyymi
Rajat olisi pitänyt laittaa kiinni, kun Suomeen tuli syyrian turisteja, mutta mitä teki persut. No ei mitään, riitelivät keskenään ja nuolivat sipilän peffaa etellisessä hallituksessa.
- Anonyymi
Suurin puolue ja sekös toisia harmittaa.
- Anonyymi
Persut on Suomen suurin populistinen höttöpuolue.
- Anonyymi
Keskusta ja Demarit on tehneet viisaita päätöksiä, kun ovat yhdessä melkein yhtä suosittuja kuin Persut. Tiedä mihin vielä yltävät?
- Anonyymi
Olen huomannut, että persut eivät puhu mitään esim. talouteen liittyvistä asioista yms, koska pelkäävät astuvansa kannattajien varpaille. Kannatusta varjellaan nostamalla vain näitä iänikuisia maahanmuutto-, ilmastoteemoja.
Tehtaillaan turhanpäiväisistä asioista välikysymyksiä ja häiriköidään pikkuasioissa. Miten tuollaisella asenteella sitten valtion asioita hoidettaisiin ?
Jos halutaan hallitukseen on oltava valmis kompromisseihin. Kannatuksen tulee käymään, kuin aikoinaan SMP:lle. Alas tullaan niin, että kolina käy.- Anonyymi
Kokoomus ja perusuomalaiset ainot puolueet jotka puhuvat taloudesta. Hallituspuolueet höpöttää vain hiilinieluista ja muista höpö höpö asioista. No siellähän onkin akat johdossa. Rahathan tulee ukon lompakosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomus ja perusuomalaiset ainot puolueet jotka puhuvat taloudesta. Hallituspuolueet höpöttää vain hiilinieluista ja muista höpö höpö asioista. No siellähän onkin akat johdossa. Rahathan tulee ukon lompakosta.
Heh, heh.. tässä yksi aivopesty.
- Anonyymi
Onhan nuissa persuissa vähän turhan kirjavaa porukkaa :D
- Anonyymi
Onko se väärin että kertovat meitä kansalaisia kohdistavat vääryydet ?
Vihreiden entinen puheenjohtaja Touko Aalto löysi pian uusia töitä, mutta nostaa kansanedustajien tilapäiseksi työttömyysturvaksi tarkoitettua sopeutumisrahaa.
Pakolaiset tekee samoin ?- Anonyymi
Olihan tuolla listalla myös paljon entisiä persu-uuvatteja hilloa nuolemassa.
- Anonyymi
Touko sai Ruottin reissulla piiskaa paljaalle pyllylle , kertoo mieltymykset.
Sipilän hallitus käsitteli kansalaisaloitetta, joka edellytti sopeutumiseläkkeen nimellä kulkevan etuisuuden poistamista. Etuisuus ei poistunut vaan muuttui sopeutumisrahaksi, jossa maksun aikaa kyllä rajattiin, mutta tietyillä takaporteilla varmistettiin, että etuisuuden maksaminen voi anomuksesta jatkua vaikka maailman tappiin.
Perussuomalaisten (ei sinisten) kunniaksi on sanottava, että he esittivät etuisuuden poistamista ja että eduskunnasta pudonneet asettuvat samalle viivalle työttömien kanssa. Tämä ei kelvannut hallituskumppaneille kokoomukselle ja keskustalle. Maassamme on viimeiset vuosikymmenet toiminut kahdeksan puolueen muodostama "yhtäköyttäyhdistys", joka on korruptoinut koko poliittisen järjestelmän. - Anonyymi
Liittyykös se mitenkään talouteen, kun Suomi maksaa lorviville maahanmuuttajille 3,5 miljardia vuodessa?
- Anonyymi
Niin, persujen viime hallitus räpellyskauden kauden aikana niitä turisteja tuli maahan 35000 ja mitä teki persuuvatit. No, ei yhtään mitään.Silloin olisi pitänyt lyödä rajat kiinni, mutta eihän persut saanut edes näin vähäistä juttua aikaan.
- Anonyymi
PS on Suomen miesten keskuudessa suosituin puolue. Ruotsissa Ruotsidemarit on miesten ja etelä-ruotsalaisten ylivoimaisesti suosituin puolue. Aiemminhan näitä kahta puoluetta vain haukuttiin.
- Anonyymi
Joo niihän se on, PS miesten keskuudessa yleensä saunotaan, pestään toisten selkiä, hyväillään toisia ja lopuksi kävellään aisat toistensa kädessä pois saunasta.
- Anonyymi
Persut, kun vaativat Torniossa karvaranteiden palauttamista takaisin Ruotsiin, niin Orpo, Sipilä ja Niinistö sanoivat, että näitä pitää auttaa.
R-kiskalla, kun kaverit aukas lompsan, niin pojilla oli paksu nippu viissatasia. Näitä meidän naiset riensivät sitten auttamaan. Oman maan vähäosaisten asiat ei kiinnostanut sentin vertaa.- Anonyymi
Persut oli tuolloin hallituksessa, mutta ei ne pysäyttäneet turistivirtaa kun ne oli vaan hillopurkkia nuolemassa.Ei kiinnosta persuja muu kuin hillon nuolenta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persut oli tuolloin hallituksessa, mutta ei ne pysäyttäneet turistivirtaa kun ne oli vaan hillopurkkia nuolemassa.Ei kiinnosta persuja muu kuin hillon nuolenta.
Persut hillopurkilla:
https://hikipedia.info/wiki/Jussi_Halla-aho#/media/File:Soini&Hallis.png
- Anonyymi
Persut oli ainoat, jotka tajus ketä mashan olii tulossa, mutta yksin ei voi päätöksiä tehdä, kun muilla oli bisnekset, osalla romanssit mielessä. Ja niinhän siinä kävi, että yli tuhat suomityttöä on mennyt näiden irakilaisten kans naimisiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847