Sipulin aiheuttama vatsavaiva

Anonyymi

Eikö voitais jättää edes jostain valmis ruuasta sipuli pois, moni valittaa, soitin jo yhteen tehtaaseen, sitä, "viel harkitaan", moni kärsii siitä, ja siksi ne jää hyllylle ainakin minulta?

2

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sipuli ja maha eli ilmavaivat ,
      Saksaasaa jo tuhansia vuosi kasvatettiin Bohnenkraut eli papu jne ruoka mauste
      Kyntelit (Satureja hortensis, S. montana) ovat saksaksi nimeltään Bohnenkraut, suomennettuna papuyrtti. Kynteleillä on suomeksi toinen nimi, pippuriyrtti, ja jos olet maistanut lehtiä tiedät miksi.
      Näistä S. montana on monivuotinen (tosin tämä yrtti ei välttämättä kestäkään ulkona talven yli), ja S. hortensis on yksivuotinen. Molemmat ovat noin 30 cm korkeita, ja kukat ovat hempeän vaaleansinisiä tai vaaleanpunaisia.
      Lehtiä ja kukkivia latvoja voi käyttää tuoreina, ne voi kuivattaa tai pakastaa valmiiksi hienonnettuina. Vihreät papuni saattavat saada iisopin sijasta hieman pakastettua kynteliä seurakseen, ja muutkin vihannekset saattavat saada tämän yrtin kaveriksi pataan.
      Nykyisi K ja S-ketju myy paahdettua sipulippuja, jota jo opin , Ruotsin Tuliaiaisena lykimään jauheliha-pullataikinaan ja ah mikä makuelämys
      Mutta jos ei tykätä, ei lykätä.
      Ruan voi maustaa niin monin tavoin

    • Anonyymi

      Hirveä närästys ja ilmavaivat kuivatusta sipulijauheestakin ja jos paloina niin ei pysty edes syömään maun takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6303
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      176
      5221
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe