Sanokaas onko kellään kokemusta sellaisesta että parikymppinen lukiotaan lopetteleva tyttönen ihastuu n.nelikymppiseen(-5v.?) kohta entiseen mies-opettajaansa. Yhteisiä oppitunteja takana neljältä vuodelta, kursseja 10. Tiedän, että tilanne on enemmän kuin epätoivoinen, mutta onko kukaan kuullut, että tällainen voisi toimia edes yhden kerran verran, tai hetken aikaa? Miten toimisitte ja lähestyisitte nolaamatta itseänne ja entisen opettajan kunnioituksen säilyttäen? Erityisesti olisin kiinnostunut kuulemaan opettajien mielipiteitä vastaavista (kuvitteellisistakin) tilanteista. Asiattomia kommentteja en kaipaa, vaan neuvoja ja kokemuksia. Mitään sen vakavampaa en etsi, mutta kyseinen miesopettaja on kummitellut mielessäni niin usein, etten saa mielenrauhaa ennen kuin saan jotakin sanottua - vihdoin.
(kopio ihastuminen-palstalta)
(kopio ihastuminen-palstalta)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oletteko keskustellut opon kanssa asiasta tai kuraattorin ja heillä pitäisi olla salassapitovelvoite... Haluat selvitä tilanteesta kunjalla... elä luovu työstäsi yhden tyttölapsen takia... pyydä virkavapaata tai ym... toivottavasti asia ei ole tuhonnut perhesuhteita... jos ei tehoa sanot ettei kiinnosta alatermeillä tehostaen asiaa....
Et tainnut lukea tekstiäni oikein huolella? ;) Olen itse tuo tytönhupakko. Opettaja ei tästä tiedä - ellei aavista. Unelmista tässä vain on kyse. Toivoisin, että joku lukisi tekstini kunnolla ymmärtäen mitä sanon ja vastaisi.
Mä luulen, että opetorjuu sut, vaikka oli itsekin ihastunut. Tämän luulen siksi, että koskaan ei tiedä milloin joutuu 7-päivää lehteen tai Timbe tyyliin oikeuteen tai maine menee muuten vaan. Opettajalla on PALJON hävittävää tälläisessä tilanteessa.
Jos vielä haluat jatkaa, niin yritä selvitellä open tunteita joillakin heitoilla ja punnita niistä tunnetilaa.
Toki opettajakin voi 'ihastua' oppilaaseen, mutta ei se välttämättä tarkoita, että hän olisi valmis vaarantamaan uransa sen takia.
Mieti kolme kertaa ennenkuin teet mitään.
Onnea nyt kuitenkin.
Näin olen itsekin asian pohtinut. Toisaalta en enää ole hänen oppilaansa. Enkä minä mitään vuosisadan rakkaustarinaa tästä kaavaile. Pyhä mahdottomuushan se olisi. Jotakin olisi kiva kokeilla, vaikkapa vain salassakin. Tiedän, että mitä todennäköisimmin tämä jää vain haaveeksi, mutta tahtoisin silti edes saattaa opettajan tietoon ajatukseni - jos ei muuten - niin kohteliaisuutena.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Olin 18v,kun opiskelin toista vuotta eräässä opinahjossa.Siellä opetti uusi,kiinnostava miesopettaja.Leirikoulussa iskin sen ja olimme"sillai"=)Kuulostaa pahalta;)Tapauksen jälkeen mikä tahansa olisi ollut mahdollista,mies olisi halunnut mennä kanssani leffaan,tavata ym,mutta jotenkin oma kiinnostukseni sitten herpaantui.
Opettaja on mies siinä kuin muutkin.Olette täysi-ikäisiä.Mikä on pahinta,mitä voi tapahtua,jos kerrot hänelle tunteistasi?Ehkä se,että hän ei tuntisi samoin ja "menettäisit kasvosi".Mielestäni riski on kuitenkin sen arvoinen!!!!Parhaimmillaan voit kuitenkin saada mahdollisuuden tutustua unelmiesi kohteeseen!Tsemppiä!
Hassua kyllä ihastun äärimmäisen harvoin, enkä koskaan ole etsinyt mitään vakavampaa. En siis nytkään. Kyse ei ole mistään äärimmäisen vakavasta, mutta hassu ihastumisen tunne kai kuitenkin. Vähintäänkin haluaisin kertoa piristääkseni miehen päivää. Mitään vakavasti otettavia mahdollisuuksia minulle ei ole. Realiteetit selvinä kyllä. Olipas kuitenkin positiivinen vastaus. kiitos.
Jos olet menossa sen open kanssa olusille (niin kuin toisella palstalla), niin pelasta sen o´pen päivä ja hoida hänet. Jos kerran kutsuun vastattiin, niin kokeile ja seuraa tilannetta ja käy tarpeen vaatiessa kiinni kuin sika limppuun.
Onnea jälleen kerran.
Kiitoksia rohkaisusta. Olisi hauska päästä hetkeksi miehen pään sisään ja tietää, miten itse ottaisi kommentin, joka sinällään saattaa olla joko imarteleva tai ahdistava. Torjutuksihan siinä todennäköisesti joutuu kuitenkin, mutta sitä en niinkään pelkää.
Saa nyt nähdä rohkaistunko koskaan kylliksi :)
ois kiva kuulla miten jatko sujuu????