Stephen Hawkingin kysymykseen löytyy ratkaisu

Fasaaniteoria eli f-teoria on vastaus kysymyksiin :)

Stephen Hawking kirjoittaa krjassaan Ajan lyhty historia seuraavaa:

MIT:n fyysikko Alan Guth päätyi ajatukseen, että jonain hetkenä pian alkuräjähdyksen jälkeen maailmankaikkeus laajeni hyvin nopeasti (s. 164).

(s. 166) Koska maailmankaikkeus laajeni äkisti poistovoiman vaikutuksesta eikä pelkästään alkuräjähdyksen seurauksena, valo oli ehtinyt jo aivan alkuhetkinä kulkea maailmankaikkeuden kaikkien osien välillä. Siitä löytyy ratkaisu siihen pulmaan, miksi maailmankaikkeus oli alkuhetkillä kauttaaltaan yhtenäinen. Lisäksi maailmankaikkeuden laajenemisvauhti tulee tässä mallissa automaattisesti lähelle kriittistä arvoa, koska vauhti johtuu maailmankaikkeuden energiatiheydestä.

Inflaatiomalli pystyy selittämään myös sen miksi meidän havaitsemassamme maailmankaikkeudessa on näinkin paljon ainetta. Mistä tämä kaikki aine on peräisin? Kvanttiteorian mukaan hiukkasia syntyy, kun energia muuttuu hiukkas-antihiukkaspareiksi. Nyt tietenkin herää kysymys, mistä ainetta muodostanut energia on peräisin. Vastaus saadaan siitä että maailmankaikkeuden kokonaisenergia on täsmälleen nolla.

Maailmankaikkeuden aineen energia on positiivinen, mutta ainehiukkasten välillä vallitsee painovoimasta johtuva vetovoima. Kahdella lähellä toisiaan olevalla kappaleella on energiaa vähemmän kuin silloin kun ne olisivat kaukana toisistaan, koska kappaleiden vetämiseen etäämmälle toisistaan tarvitaan energiaa. Tämä energia menee painovoiman vottamiseen. Siitä syystä painovoiman energia on negatiivinen. Voidaan osoittaa että suurin piirtein yhtenäisessä maailmankaikkeudessa painovoiman negatiivinen energia vastaa massan positiivista energiaa. Silloin koko maailmankaikkeuden yhteenlaskettu energia on tasan nolla.

(s.167) Inflatoorisen laajenemisen aikana maailmankaikkeuden koko kasvoi huimasti ja sen takia myös hiukkasten tuottamiseen riitti energiaa. Guth onkin huomauttanut: "Väitetään, ettei ilmaisia lounaita ole, mutta maailmankaikkeus sai kaiken ilmaiseksi."

Stephen Hawkings kysyy: Maailmankaikkeus ei enää laajene inflatorisesti. Tarvitaan siis jokin syy miksi massojen välinen poistovoima lakkasi vaikuttamasta ja jäljelle jäi vain laajenemista hidastava vetovoima?

Vastaus löytyy fasaaniteoriasta eli f-teoriasta :)

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stephen Hawkingin kirjan nimi on tietysti Ajan lyhyt historia, eikä Ajan lyhty historia ,heh mikä kirjoitusvirhe :D

      • Anonyymi

        Kiviäkin kiinnostaa... melkein.


    • Anonyymi

      Melkein kiinnostaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3034
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      43
      2963
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      50
      2302
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1966
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1739
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1368
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1227
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1146
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe