Voiko ilmastonmuutosteorian varjolla tehdä rahankeräystä?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006359092.html?ref=rss
ilmastosäätiöstä tutkintapyyntö
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän tuossa ole kyseessä samanlainen huijaus kuin Skientologiakirkko. Tai mikä tahansa uskonnollinen bisnes. Huuhaan varjolla yritetään huijata ihmisiltä rahaa.
- Anonyymi
Tehdääkö sillä jotain muutakin?
- Anonyymi
Siellä vissiin ilmastopappi lukee anetta vastaan muutamat aavemariat ja päästää synneistä. Ei ihan uusi konsepti.
- Anonyymi
Vesijättömaiden pinta-ala vain kasvaa. Eikö niiden syntymisen estämiseksi pitäisi tehdä jotakin? Vero?
- Anonyymi
Ilmastonmuutoksen varjolla tehdään lisääntyvissä määrissä monenmoista bisnestä. Viranomaisilla töitä tulee riittämään.
- Anonyymi
Voi tehdä jos haluaa ja ilmastopoliitikko voi olla jopa vieraileva professori jos haluaa.
Päästökauppa kuka ymmärtää siitä edes vähän?
Raha kiertää sinne tänne ja pankkien kautta kuinkas muuten.- Anonyymi
Miksi kukaan ei kysele päästökaupasta, joka kukoistaa mitä enemmän ilmaston lämpiämisestä puhutaan. Päästökauppa alkoi 80 luvulla kun usassa keksittiin helppo ansaitakeino. Päästökauppa taitaa olla käytössä ainakin koko Euroopassa. Perustaessasi virman joudut ostamaan päästöoikeuksia päästöjesi mukaan. Valtio myös verottaa päästökauppaa, eli kuluttaja maksaa tuotteen hinnassa päästöistä, sekä päästöveroista. Mitähän tapahtuisi jos ilmasto alkaisi kylmenemään, kuten Auringon tutkijat ovat ennakoineet uuden pienen jääkauden olevan tulossa. Yleltä löytyy hyvä tokumentti mitä tapahtui edellisen pienen jääkauden aikana, mutta tästä ei kai olisi saanut kertoa.
Denialistien tavanomaista lässytystä koko ketju.
- Anonyymi
... josta syystä johtuen sinun on ehdottomasti lisättävä oma sisällötön kommenttisi ketjuun.
Viestissäsi et kumonnut mitään esitettyä väitettä tai esittänyt todisteita jonkun väitteen tueksi tai antanut linkkiä ilmastonmuutokseen liittyvään uutiseen. Herää kysymys miksi ylipäätään kirjoitit, ruokkiaksesi trolleja vai? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... josta syystä johtuen sinun on ehdottomasti lisättävä oma sisällötön kommenttisi ketjuun.
Viestissäsi et kumonnut mitään esitettyä väitettä tai esittänyt todisteita jonkun väitteen tueksi tai antanut linkkiä ilmastonmuutokseen liittyvään uutiseen. Herää kysymys miksi ylipäätään kirjoitit, ruokkiaksesi trolleja vai?Jönssin näppisessä an valmiina tuommoisen möläytyksen tuottamiseen tarvittava toiminto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jönssin näppisessä an valmiina tuommoisen möläytyksen tuottamiseen tarvittava toiminto.
Koko ilmastonmuutoshössötys on vain eliitin suorittamaa pakkorahankeräystä massoilta.
Naureskelevat samalla kun lapioivat rahaa taskuihinsa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koko ilmastonmuutoshössötys on vain eliitin suorittamaa pakkorahankeräystä massoilta.
Naureskelevat samalla kun lapioivat rahaa taskuihinsa.Surulliselta näyttää "keskustelu" aiheesta tälläkin palstalla. Kun pitäisi perustella väitteitä tieteeseen vedoten niin keskitytään keskustelijoiden haukkumiseen ja vedotaan blogeihin tai bloginpitäjien maalaisjärkeen. Tai sitten yritetään yläkoulutason läpänheitolla tehdä eri mieltä olevan väitteistä naurettavia vaikka itsellä ei olekaan mitään perustelua omalle kannalle.
Moderoinnin puuttuessa ja rekisteröitymisen ollessa vapaaehtoista palstalla ei voida käydä asiallista keskustelua. Ilmastonmuutokseen liittyvälle asialliselle keskustelulle ei taida Suomessa oikein olla mitään keskustelufoorumia. Jos tiedätte niin kertokaa. Tiede.fi lakkasi olemasta kelvollinen siinä vaiheessa kun palstauudistus teki aiemmista viesteistä lukukelvottomia ja moderointi siirtyi samalle sanoman mielipiteitä suosivalle porukalle joka hoitaa vauva-lehden aihe vapaa palstan moderointia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Surulliselta näyttää "keskustelu" aiheesta tälläkin palstalla. Kun pitäisi perustella väitteitä tieteeseen vedoten niin keskitytään keskustelijoiden haukkumiseen ja vedotaan blogeihin tai bloginpitäjien maalaisjärkeen. Tai sitten yritetään yläkoulutason läpänheitolla tehdä eri mieltä olevan väitteistä naurettavia vaikka itsellä ei olekaan mitään perustelua omalle kannalle.
Moderoinnin puuttuessa ja rekisteröitymisen ollessa vapaaehtoista palstalla ei voida käydä asiallista keskustelua. Ilmastonmuutokseen liittyvälle asialliselle keskustelulle ei taida Suomessa oikein olla mitään keskustelufoorumia. Jos tiedätte niin kertokaa. Tiede.fi lakkasi olemasta kelvollinen siinä vaiheessa kun palstauudistus teki aiemmista viesteistä lukukelvottomia ja moderointi siirtyi samalle sanoman mielipiteitä suosivalle porukalle joka hoitaa vauva-lehden aihe vapaa palstan moderointia.Kyllä moderointi näkyy pelaavan erittäin , varmaan vihreiden kannattaja.
Tosi asiat pitää hyväksyä vaikka ne olisivat aatteen vastaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892411Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1372157Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132028- 1681521
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala449786- 50635