Kun katsomme Aurinkoa, niin näemme sen kahdeksan minuutin viiveellä. Miten on, kun katsomme thaimaalaisia nettikamerasta, niin katsommeko ihmisiä 30 sekuntia sitten? Mullistava ajatus, mikäli näin on.
Elävätkö thaimaalaiset eri ajassa?
Anonyymi
14206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kansallisuudella ei pitäisi olla merkitystä, kameran sijainnilla voi olla.
30 sekuntia kuulostaa aika pitkältä ajalta, mutta aikaa kyllä menee kaiken maan servereillä pyörimiseen.
Informaation suurin teoreettinen nopeus on valonnopeus. Käytännön nopeus, esimerkiksi videokuvan osalta, korkeintaan kymmenesosa.
Ratkaisu hitauteen voisi olla siirtyminen painovoima-aaltoihin ja aika-avaruuden taivuttamisen
Gravitaatioaallot kulkevat valonnopeudella. Myöskään aika-avaruuden muuttuminen ei voi edetä yli c:n.
Tuotahan Einsteinkin mietti. Jos aurinko yht' äkkiä häviäisi, jatkaisiko maapallo vielä rataansa paikan ympäri sen runsaan kahdeksan minuuttia vai muuttuisio rata heti.
Taisi tulla siihen tulokseen että ei jatkaisi.
Gravitaatioaallot kulkevat nekin valonnopeudella.
Datan kompressointiin ja purkuun toki menee aina muutama millisekunti mennen tullen ja verkossa on pieni viive, yleensä muutamia kymmeniä millisekunteja, mutta tämä ei estä tosiaikaisten videopuheluiden onnistumista vaikka maailman ääriin.
Verkkopelaajat ovat hyvin kiinnostuneita verkkoviiveestä, koska se vaikuttaa suuresti pelaamisen sujuvuuteen. Viiveellä, millä videopuhelu vielä jotenkin sujuu, ei välttämättä enää pelatakaan, vaan viive pilaa suoritukset.
Urheilukilpailussa kuulee joskus (ampumahiinto), että kuuluttaja ehtii huutaa "osuma" ennen kuin kuvassa laikka putoaa. Sama viive koskee puheen ja kuvan välillä on nähtävissä esim. formulakilpailuissa. ääni ja kuva ilmeisesti lähetetään eri kanavassa.
Uutisissa kun ulkomaankirjeenvaihtajalta kysytään jotain, tulee parin- kolmenkin sekunnin viive ennen vastausta.
Satelliittiyhteydet selittävät osan, mutta osa menee varmasti signaalin prosessointiin.
Aika-avaruuden rakenteesta johtuen satelliititkin ovat hieman eri ajassa kuin me täällä maanpäällä. Mitään reaaliaikaa ei ole olemassakaan, vaan myös aika on suhteellista.
Thaimaalaiset elävät ehkä sekunnin murto-osan eri ajassa kuin me. Joku voisi laskea siitä, että Aurinko on kahdeksan minuuttia meistä perässä, niin paljonko tuolla sitten ollaan.
Thaimaalaiset elävät ihan eri ajassa. Katso vaikka sitä nettikameran välittämää kuvaa. Siellä taitaa yö tulla peräti kuusituntia aikaisemmin kuin Pylkkösenniemellä. Ei ole kyse mistään 30 sekunnista vaan useasta tunnista. Tämä se vasta on suuri mysteeri, kuinka thaimaalaiset elävät eri ajassa.
Kaikki elävät eri ajassa. Suhteellisuusteorian mukaan yksikäsitteisesti samassa ajassa elää vain kaksi samassa pisteessä sijaisevaa tarkkailijaa.
Gravitaation vuoksi varpaat vanhenevat eri nopeudella kuin päälaki.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_redshift
Seistessä varpaista ylöspäin lähetetty aikamerkki punasiirtyy gravitaation vuoksi eli päässä aika kuluu nopeammin kuin varpaissa. Ero kellojen näyttämän sekuntin T pituudessa näyttäisi olevan 1.7 metrin korkeuserolla
dT/T = g*dy/c^2
= 9.81*1.7/(299792458)^2 = 1.86E-16
Tuon perusteella seistessä varpaiden aikaa kuluu tunnissa 6.6E-13 sekuntia eli 0.66 pikosekuntia vähemmän kuin pään aikaa. Vuoden seisoskelulla ero pään ja varpaiden kellon näyttämän välillä olisi jo 5.85 nanosekuntia.
Ilmiö on mitattu kokeellisesti ja joudutaan käytännössä huomioimaan GPS - satelliittien atomikellojen käyntinopeudessa. Suhtiksen vaikutuksista GPS:ään on hyvä selostus tuon mainitun sivun alaviitteestä 6 löytyvässä Ashbyn artikkelissa.
Thaimaalaiset elävät vuotta 2562 Thaimaalaisen kalenterin mukaan. Uusivuosi on 13.4.2020 jolloin alkaa vuosi 2563.
Thaimaalaiset eläävät siis eri ajassa kun me.
Mietippäs näin päin.
Jos katsot elokuvaa, joka kuvattiin 60-luvulla TV:stä, niin elääkö elokuvan näyttelijät eri ajassa?
Se riippuu siitä, minkälainen tiedonsiirtoviive ja prosessointiviive systeemissä on.
Kyllä se internettiä pitkin tullessa, helposti viipyy sekunnin tai pari siinä matkalla.
Ihan siksi, että tietokoneet ja reitittimet kopioi sitä tietoa monta kertaa paikasta toiseen ennenkuin se päätyy koneellesi.
Jos systeemi on hyvin tehty, niin ei ihan 30 s sitten, mutta ehkä 1s tai 2s on realistisempi.